توجه به تولید داخل و افزایش توان داخلی برای تولید و اشتغال مسئله ای هست که دغدغه امروز کشورمان شده است. ولی نکته ای که قابل توجه است عدم توجه و حمایتهای لازم، از ابزارهایی است که این امر را محقق میکند. یکی از ابزارهای لازم برای افزایش تولیدشرکت های دانش بنیان هستند که امروزه از سوی مسئولین نادیده گرفته شده اند. یکی از مراکز مهم دانش بنیان انجمن صنفی این شرکتها است که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. در همین باره گفت و گویی داشته ایم با ایمان مصدری رئیس انجمن صنفی مدیران مراکز دانش بنیان ایران و رئیس گروه متخصصین ایران.

درباره اهمیت جایگاه دانش بنیانها و همچنین چگونگی تشکیل انجمن صنفی و اهداف این مجموعه توضیح دهید؟

از سال ۹۴ انجمن  با هدف احقاق حق صنفی شرکتهای دانش بنیان و سوق دادن شرکتها به سمت دانش محور بودن شروع به کار کرد. بحث دانش بنیان ها که در ابتدا با شتاب بسیار زیادی شروع شد و مسئولین کشوری نیز در این باره مانور زیادی دادند، ولی متاسفانه آن طور که قرار بود، پیشرفت قابل توجهی در دانش بنیانها مشاهده نشد.

ما به عنوان انجمن صنفی مدیران مراکز دانش بنیان کشور متاسفانه از سوی دولت مورد تنگنا واقع شدیم و در همین راستا خواسته شد که انجمن صنفی نیز حذف شود تا هیچ مجموعه ای نباشد که از مجموعه دانش بنیان ها دفاع کند.

درباره گروه متخصصان ایران و جوایزی که کادر این مجموعه کسب کرده اند نیز توضیح دهید؟

این گروه هدفش آن است که دانشجویی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و سرگردان است به وسیله کادر متخصص ما در سیکل و روندی قرار می گیرد که توانمند بشود برای بازار کار. این مجموعه تا الان با کادر قوی که داشته موفق به دریافت ده ها نشان جایزه از همایشهای مختلف شده است. و قابل ذکر است که این کادر موفق گروه متخصصان که صاحب موفقیت های چشمگیری شده اند اکنون در زمینه دانش بنیانها نیز به مشاوره دادن به شرکتها مشغول هستند.

چرا خواسته شد که انجمن صنفی دانش بنیانها حذف شود؟

و این به خاطر این است که خصلت انجمن های صنفی است که منتقد باشند و از طرف مقابل دستگاه های نظارتی این انتقادها را تحمل نمی کنند، اما به لطف دولت ما در وزارت کشور باقی ماندیم و به کار خودمان ادامه می دهیم.

درباره شیوه خدمات رسانی و کمک دهی انجمن صنفی به به شرکتهای دانش بنیان توضیح دهید؟

مهمترین رسالت انجمن صنفی دانش بنیانها سوق دادن و رشد شرکتها به سمت دانش بنیان بودن می باشد. یعنی شرکتهایی که در خط دانش و فناوری و ایده هستند را به وسیله راهنمایی و مشاوره به سمت دانش بنیان شدن سوق می دهیم.

یکی از بزرگترین معضلات دانش بنیان ها این است که هنوز نتوانسته اند شناسایی بشوند یعنی اکنون شرکتهایی وجود دارند که در مسیر دانش محوری حرکت می کنند ولی هنوز این شرکتها توسط کارگروه تشخیص و ارزیابی معاونت علمی و فناوری ریاست جهوری شناسایی نشده اند.

خدمات مشاوره ای و آموزشی شما به شرکتهای تازه تاسیس دقیقا به چه نحوی صورت می گیرد؟

خدمات ما به وسیله تیم های مشاوره متخصص و قوی به شکل: عیب یابی و عارضه  یابی شرکتها، فعال کردن واحدهای تحقیق و توسعه در شرکتها انجام می شود.

و چون معاونت علمی هیچ حمایتی از انجمن صنفی نمی کند ما با منابع محدود خودمان مزایایی در حد توانمان به شرکتها اعطا می کنیم. مثل مشاوره حقوقی، مشاوره در تحقیق و توسعه، خدمات آموزشی و پژوهشی، روش تجاری سازی محصولات، آموزش و توانمندسازی برای مدیران، آموزش روش توانمندسازی تجاری و اقتصادی و ارتقای برند شرکتها و…

یک مورد دیگر این است که دانش بنیانها همدیگر را نمی شناسند و نمی توانند با یکدیگر آشنا شوند. ولی انجمن صنفی با تشکیل کارگروه های مختلف این مسئله را حل کرده است.

روش و شیوه انجمن صنفی با روش و شیوه معاونت علمی در برخورد با دانش بنیانها از چه لحاظ متفاوت است؟

در روند کارگروه تشخیص و ارزیابی معاونت علمی شرکتها را یا مردود می کنند و یا قبول می کنند، ولی متاسفانه هیچ روند و سیکلی وجود ندارد که شرکتهای رد شده در مسیر عارضه یابی و مشاوره و راهنمایی قرار بگیرند تا بتوانند توانایی دانش بنیان بودن را کسب کنند.

یکی از اهداف ما این است که به وسیله راهنمایی و مشاوره شرکتهای دانش بنیان را به طور روزافزون افزایش دهیم. درضمن ما اصلا در کارگروه ارزیابی معاونت علمی هیچ دخالتی نمی کنیم و هیچ وقت نمی گوییم که فلان شرکت دانش بنیان هست یا قابلیت دانش بنیانی ندارد.

بلکه انجمن صنفی هر شرکتی را که مشاهده کند که تمایل دانش بنیان شدن را دارد برای رسیدن به دانش بنیانی، از طریق مشاوره و راهنمایی و دوره های آموزشی و… به آنها یاری می رساند.

چرا شما به شیوه گزینش معاونت علم و فناوری در جذب دانش بنیانها انتقاد دارید؟ روش معاونت علمی چگونه است؟

ما در انجمن مسیر خودمان را می رویم و به شیوه گزینش معاونت علمی کاری نداریم، چون در این روش شرکتها یا پذیرفته می شوند و یا مردود می شوند و در مقابل از یک سو بسیاری از شرکتها که کاملا ناآشنا با مراحل و شیوه دانش بنیان شدن هستند و از سوی دیگر هیچ مجموعه ای نیست که به آنها الفبای دانش بنیان بودن را بیاموزد.

ما در انجمن به وسیله تیم متخصص مان آن شرکتهایی که صلاحیت آنها از طرف کارگروه ارزیابی معاونت علمی رد شده است، رشد و توسعه می دهیم و آرام آرام آنها را به شاخصهای دانش بنیانی معاونت علمی نزدیک می کنیم

شما شاخصهای کارگروه ارزیابی معاونت علمی برای تائید صلاحیت دانش بنیانها را قبول دارید؟

انتقادی که ما به معاونت علمی داریم آن است که دلایل و علل قبول یا مردود شدن شرکتها از سوی معاونت علمی برای ما واضح نیست.

انجمن صنفی به خیلی از شاخص های گزینش معاونت علمی انتقاد دارد، کارگروه ارزیابی معاونت علمی تاکنون هیچ مشاوره ای از ما دریافت نکرده است، در حالی که اطلاع داریم از بسیاری شرکتهای خصوصی مشاوره گرفته است ولی از مجموعه ما که در این زمینه نسبتا تخصص و تجربه لازم را داریم هیچ مشاوره ای دریافت نکرده اند.

در واقع اگر شرکتی عیب و گره خوردگی در کار او باشد و از شاخصهای دانش بنیانی فاصله داشته باشد، فی الابتدا نباید کنار گذاشته شود بلکه باید قدم به قدم با مشاوره و راهنمایی عیوب و نواقص آن رفع شود تا بتواند یک دانش بنیان بشود.

اما ما در انجمن فعالیت مان مشاوره است و هر شرکتی که در خط دانش است را می پذیریم و با مشاوره و راهنمایی به وسیله کادر متخصصمان به آنها راهنمایی لازم جهت دانش بنیان بودن را ارائه می دهیم.

شرکتهای عضو انجمن از خدمات انجمن راضی هستند؟ آیا خدمات شما به آنها در زمینه دانش بنیان بودن موثر بوده است؟

اکنون بالغ بر ۳۰۰ شرکت دانش بنیان عضو ما هستند و خواستار خدمات مشاوره ای از انجمن هستند و پروانه صنفی نیز به آنها اعطا شده است.

چون معاونت علمی هیچ حمایتی از انجمن صنفی نمی کند ما با منابع محدود خودمان مزایایی در حد توانمان به شرکتها اعطا کرده ایم. مثل مشاوره حقوقی، مشاوره در تحقیق و توسعه، خدمات آموزشی و پژوهشی، روش تجاری سازی محصولات، آموزش و توانمندسازی برای مدیران، آموزش روش توانمندسازی تجاری و اقتصادی و ارتقای برند برای شرکتها و…

بارها برای ملاقات با معاونت علمی اعلام آمادگی کرده ایم ولی واکنشی از آنها نشان داده نشده است.

به انجمن صنفی مزایای مقرر شده برای دانش بنیانها از جمله تسهیلات و معافیت مالی تعلق می گیرد؟

نه متاسفانه به خاطر اینکه دانش بنیانها اگر توسط کارگروه ارزیابی معاونت علمی تایید بشوند آن موقع می شود به آنها تسهیلات و معافیت مالیاتی و سایر مزایا تعلق بگیرد.

ما به معاونت علمی اعلام آمادگی می کنیم که از ظرفیت انجمن صنفی که در زمینه دانش بنیانها فعالیت مثمر ثمری داشته است، را می توانیم در اختیار آنها قرار دهیم. چون ما باید با هم همکاری داشته باشیم چون همانطور که معاونت علمی زیرمجموعه دولت است انجمن هم به نوعی دولتی است و زیرمجموعه وزارت کشور محسوب می شود.

ولی متاسفانه تاکنون انجمن صنفی و معاونت علمی هیچ جلسه ای با یکدیگر نداشته اند و تاکنون چندین بار برای ملاقات اعلام آمادگی کرده ایم ولی از سوی معاونت علمی پذیرفته نشده است.

از تریبون خبرگزاری تسنیمبه عنوان یک خبرگزاری دلسوز و موثر اعلام می کنیم که دوستدار برقراری ارتباط و همکاری با معاونت علمی هستیم

چرا معاونت علمی و فناوری مایل به همکاری با انجمن صنفی دانش بنیانها نیست؟

فعالیت ما هیچ تعارضی با معاونت علمی ندارد و از همین تریبون ضمن تشکر از خبرگزاری تسنیم به عنوان یک خبرگزاری دلسوز و موثر اعلام می کنیم که دوستدار برقراری ارتباط و همکاری با معاونت علمی هستیم تا با یکدیگر بتوانیم به رشد دانش بنیانها کمک کنیم و معتقدیم انجمن صنفی می تواند با مشارکت معاونت علمی بسیاری از شرکتها را که ظرفیت دانش بنیانی برای کشور دارند به ظهور برسانیم.

ما با سازمان توسعه و تجارت، اتاق بازرگانی و وزارت صنعت و معدن و… همکاری داشته ایم ولی توقع ما آن است که سازمانی که با مجموعه ما بیشترین ارتباط و هم سنخی را دارد یعنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همکاری داشته باشیم.

هیچ حمایت دولتی و ردیف بودجه مصوب نداریم

بودجه و منابع مالی انجمن از چه طریق تامین می شود؟ آیا در این زمینه با مشکل رو به رو هستید؟

بودجه ما به صورت خودگردان و فقط از طریق حق عضوگیری سالیانه محقق می شود و هیچ حمایت دولتی و بودجه مصوب نداریم.

ما قرار نیست با دولت مخالف باشیم زیرا از خود دولت هستیم ولی متاسفانه اعمال سلایق مدیران باعث فاصله افتادن میان ما و معاونت علمی و فناوری شده است. صددرصد شرکتهایی که با ما کار کردند از ما رضایت کامل داشته اند.

انتهای خبر/تسنیم