پاول دورف مدیرعامل تلگرام ساعتی پیش در کانال شخصی اش منتشر کرده است، او معتقد است برای انتقال سرور به ایران هیچ گونه تمایلی ندارد اما مسئولین ایرانی تاکید بر انجام آن دارند. دورف بیان کرده که اگر منظور از انتقال سرور، استفاده از شبکه تحویل محتوا یا CDN ایرانی و محلی باشد مشکلی نیست اما این کجا و بوق کرنا کردن انتقال سرورهای تلگرام به ایران کجا؟! مشخصا استفاده از CDN های ایرانی نیاز ضروری تلگرام بوده اما بدیهی است در این حالت، اطلاعات رمزگذاری شده و عملا انتقال و عدم انتقال بی معنی خواهد بود.

پاول دورف: مشخص است که تلگرام نمی تواند به توجه به سیاست های خود در رابطه با حریم خصوصی کاربران، به چنین تقاضاهایی پاسخ مثبت دهد. ما حریم خصوصی کاربران خودمان را تحت هیچ خطری قرار نمی دهیم، حتی اگر این تصمیم باعث مسدود شدن ما در برخی از کشورها شود. ترجیح می دهیم بازاری بزرگ را از دست بدهیم (همانطور که در چین از دست دادیم) تا اینکه یک بایت از داده های خصوصی کاربران مان را قربانی کنیم.

دورف توضیح می دهد که بیشتر سیاستمداران و رسانه ها، تعریف سرور را اشتباه منتقل می کنند: جدا از سرورهای کمپانی که در محل امن قرار دارند و اطلاعات خصوصی کاربران در آن است، ارائه دهندگان اینترنتی وجود دارند که این داده های رمزگذاری شده را به دست کاربران می رسانند. در این میان CDN (شبکه تحویل محتوا) هایی هم وجود دارد که کار جا به جایی داده های پابلیک و عمومی را ساده تر می کند. سرورهای تلگرام داده های خصوصی را ذخیره کرده اند و و این شبکه های شخص ثالث صرفاً اتصال میان سرورهای تلگرام با کاربران را بر عهده دارند.

سرورهای تلگرام داده های خصوصی کاربران را ذخیره کرده اند و هیچ وقت به برخی کشورها سفر نخواهند کرد. در حالی که ارائه دهندگان اینترنت و CDNها در همه جای جهان وجود دارند و هیچ دسترسی هم به داده های خصوصی موجود در تلگرام و سایر اپلیکیشن های امن ندارند.

همه اپلیکیشن های محبوب و پرطرفدار مجبورند با ISPها و CDNهای کار کنند تا اطمینان حاصل نمایند که کاربران می توانند به شکلی سریع و قابل اطمینان از سرویس هایشان استفاده کنند. تفاوت ما با سایرین این است که در مورد چگونگی رمزگذاری و ذخیره داده ها ۱۰۰ درصد شفاف هستیم. به همین دلیل است که در آینده نزدیک دقیقاً توضیح خواهم داد که تلگرام چگونه می خواهد با ارائه دهنده های اینترنت و شبکه های تحویل محتوای شخص ثالث همکاری کند تا سرعت و امنیت خود را برای کاربرانش در همه نقاط جهان گارانتی کند.

انتهای خبر/