رضا قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه عدم ثبات نرخ ارز مشکلات زیادی را برای واحدهای نساجی به وجود آورده است، اظهار داشت: بر اساس اعلام دولت قرار بود ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد اما متأسفانه دسترسی تولیدکنندگان به این ارز مشکل شده و آن‌ها مجبورند مواد اولیه خود را با قیمت‌های بالا خریداری کنند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت سکه در بازار عاملی شده تا دلار توسط دلالان با قیمت ۶ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شود افزود: دولت اعلام کرده این معاملات غیرقانونی است اما متأسفانه همچنان این خرید و فروش‌ها انجام‌شده و واحدهای تولیدی مجبورند برای خرید مواد اولیه هزینه زیادی پرداخت کنند.

این تولیدکننده پوشاک در ادامه با تأکید بر اینکه امروز تولید به دلیل نوسانات نرخ ارز فلج شده است تصریح کرد: قیمت مواد اولیه بالاست و واحدهای تولیدی نمی‌تواند آن‌ها را خریداری کند. این موضوع عاملی شده تا سطح تولید آن‌ها کاهش قابل‌توجهی پیدا کند. بازار به‌شدت با رکود مواجه است، البته افزایش نرخ ارز می‌تواند یک امتیاز برای تولیدکننده داخلی باشد چرا که محدودیت واردات و حتی اجناس قاچاق را به بازار ایجاد می‌کند اما متأسفانه نوسانات ارز عدم اطمینانی را در بازار به وجود آورده که کمتر تولیدکننده‌ای حاضر به ریسک است.

قنبری با بیان اینکه در شرایط امروز بازار صادرکنندگان امکان فعالیت ندارند، اظهار داشت: واحدهای تولیدی نخ، پارچه در بلاتکلیفی قرار دارند به‌نحوی‌که نمی‌دانند آیا امروز که پارچه تولید کرده‌اند می‌توانند مواد اولیه خود را فردا با قیمتی معقول خریداری کنند یا خیر.

انتهای خبر/ تسنیم