ابراهیم رزاقی استاد اقتصاد به تحلیل اصل ۴۴ قانون اساسی پرداخت و گفت: اقتصاد ایران در قالب ۳ بخش دولتی، تعاونی و خصوصی است، ما نمی توانیم دولتی بودن را از اقتصاد حذف کنیم به امید تعاونی ها دولت کنار برود اما در حال حاضر این اتفاق رخ داده است، بخش خصوصی رشد کرده و تعاونی رشد نکرده است. بهتر بود بخش خصوصی اسلامی رشد می کرد که آن هم محقق نشد. زیرا اگر محقق می شد به سیاست تعدیل اقتصادی می انجامید.

وی با اشاره به اینکه در این کشور فقط قانون سرمایه داری حاکم است، افزود: متاسفانه ما ۲۵ سال است که سیاست های لیبرالی صندوق بین المللی پول را اجرا می کنیم. نه اینکه این سیاست ها در جایی مثل مجلس تصویب شده باشد، اما عملا همه وزرا، روسای جمهور و نمایندگان مجلس بر این گفته صحه می گذارند، حتی شورای نگهبان هم زمانی که بودجه را دریافت می کند و متوجه می شود کاملا لیبرالی است، باز آن را برخلاف اسلام و قانون اساسی نمی داند.

رزاقی با طرح این سوال که هدف از خصوصی سازی چیست؟ بیان کرد: آمریکایی ها در سیاست تعدیل و یا تغییر ساختاری (کوچک کردن دولت) به خوبی عمل کرده اند، اما ما در کشور اسلامی به اشتباه از سرمایه داری حمایت می کنیم، از آنها مالیات نمی گیریم و دلار ارزان به آنها می دهیم یا بیمارستان ها را خصوصی می کنیم که اقشار آسیب پذیر نتوانند درمانی ساده داشته باشند و یا اینکه با خصوصی کردن آموزش و پرورش، هزینه آموختن دانش را برای بچه های مردم گران می کنیم، همه اینها فقط حمایت از سرمایه داری و مقابله با اقشار آسیب پذیر است، قطعا این خوی کاخ نشینی مسئولان فقط به زیان کوخ نشینان است.

این استاد اقتصاد در دانشگاه بیان کرد: ما خصوصی سازی در تفکر لیبرالی سرمایه داری آمریکایی اجرا کرده ایم، حتی یک گزارش وجود ندارد که با واگذاری یک کارخانه دولتی، چه میزان ارتقا رخ داد و چقدر از اهداف خصوصی سازی محقق شد و بدین ترتیب دیگر این بخش نیازمند کمک دولت نیست، به نظر من حتی یک مورد هم نداریم.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: متاسفانه در این خصوصی سازی ها، عده ای فقط خود را صاحب  مملکت دانسته و هیچ محدودیت قانونی و اسلامی ندارند در حالی که در این عرصه باید مدیران جهادی بر سر کار بیایند. راه حل این است که به بخش تعاونی و بخش خصوصی واقعی که به دنبال سود متعادل و تولیدگر است، بها دهیم.

انتهای خبر/فارس