یعقوب محمودیان، اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه کرمانشاه: اصلی‌ترین اثر خروج ترامپ از برجام اثر روانی است، یعنی مردم پیش‌بینی می‌کنند اتفاق بدتری رخ خواهد داد، در نتیجه همه کماکان نگاهشان به سمت بازار طلا و ارز است. این مسئله متأسفانه باعث افزایش قیمت تمام‌شده در سایر تولیدات هم می‌شود. اثر روانی در کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد اما آن چیزی که مهم‌تر است اینکه ما مردم را در بلاتکلیفی نگه‌داریم.

انتقادی که من به عملکرد دولت دارم این است که تکلیف مردم را مشخص نمی‌کند؛ یعنی اعلام کردند که سه هفته دیگر مشخص می‌کنیم از برجام خارج می‌شویم یا نه؟ اگر همین‌الان و بعد از تصمیم ترامپ از برجام خارج می‌شدیم یک شوک به اقتصاد وارد می‌شد و تمام. ولی این شوک که به اقتصاد واردشده هیچ، اگر سه هفته دیگر از برجام خارج شویم یک شوک دیگر به اقتصاد وارد می‌شود؛ البته اگر این سه هفته، سه ماه نشود.

در این مدت هم تمام کشور بلاتکلیف است، یعنی سرمایه‌گذار نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند و بازار ارز نیز ملتهب است، این بلاتکلیفی ویژگی منحصربه‌فرد دولت آقای روحانی است. از همان اول که دولت یازدهم روی کار آمد، مردم بلاتکلیف برجام بودند. برجام به‌تدریج جلو می‌رفت و بعد از چند سال که تائید شد منتظر اجرا یا عدم اجرای آن بودند، بعدازاینکه اجرا شد منتظر بودند ببینند ترامپ ادامه برجام را تائید می‌کند یا نه؟

به نظرم ترامپ بزرگ‌ترین خدمت را به اقتصاد ایران کرد از این بابت که تکلیف اقتصاد ایران را روشن کرد. این‌یک فرصت تاریخی است که ما دستمان به سمت خارج از مرزها دراز نباشد و متکی به سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و نیروهای درونی خودمان باشیم.

همین‌الآن‌هم قرارداد توتال روی هواست اما دولتی‌ها کوتاه نمی‌آیند. مطمئن باشید کشورهای اروپایی اگر بخواهند در برجام بمانند فقط نقاب و ظاهری از برجام باقی خواهد ماند و در عمل همه تحریم‌ها اجرا خواهد شد. تنها نقطه مثبت ما در برجام فروش نفت بود که آن‌هم مشخصاً لغو شد. در حال حاضر عملاً برجام برای ما فایده‌ای ندارد، ماندن در برجام برای اروپایی‌ها فایده دارد تا شرکت‌های ورشکسته خودشان مثل پژو، رنو و… را احیا کنند، آن‌ها به ما به‌عنوان یک بازار مصرف نگاه می‌کنند. ماندن در برجام برای ما اصلاً توجیه ندارد و کار بسیار اشتباهی است.

انتهای خبر/