بر اساس برآورد موسسه بلومبرگ اکونومیکس، وقوع یک جنگ تجاری تمام‌عیار ممکن است ۴۷۰ میلیارد دلار به اقتصادی جهانی لطمه بزند. تصمیم دولت آمریکا مبنی بر وضع تعرفه فولاد و آلومینیوم احتمالاً تنها آغاز کار است، زیرا دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده که اقدامات بیشتری را در این راستا انجام خواهد داد. سیسیلیا مالمستورم، مسئول تجارت اتحادیه اروپا وعده داده که اروپا «در برابر قلدرها خواهد ایستاد.»

تحلیل‌های موسسه بلومبرگ اکونومیکس که به‌تازگی منتشرشده نشان می‌دهد درصورتی‌که دولت آمریکا تعرفه‌ای ۱۰ درصدی بر واردات کالاهای مختلف به آمریکا وضع کند و جهان نیز این اقدام را تلافی نماید، اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۰ میلادی نیم درصد کوچک‌تر از وضعیت بدون وضع این تعرفه‌ها خواهد شد. به گفته جیمی مورسی و تام اورلیک، اقتصاددانانی که در این تحقیق شرکت کرده‌اند، این‌یک سناریوی بدبینانه است، «اما دیگر یک سناریوی غیرممکن نیست.»

به گزارش تسنیم، در صورت وقوع جنگ تجاری، میزان تورم در آمریکا رشد سریع‌تری خواهد یافت و این موجب کاهش تقاضا برای مصرف در آمریکا خواهد شد و بر صادرات سایر اقتصادها تأثیر خواهد گذاشت. وقوع چنین جنگ تجاری‌ای همچنین موجب کوچک شدن ۰.۹ درصدی اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ نسبت به وضعیت بدون تعرفه خواهد شد.

همچنین بر اساس این سناریو، میزان تجارت جهانی تا سال ۲۰۲۰ نسبت به وضعیت بدون تعرفه ۳.۷ درصد کاهش خواهد یافت. این گزارش همچنین حاکی است چنین جنگی موجب کاهش تولید ناخالص داخلی جهانی در درازمدت خواهد شد، زیرا کاهش حجم تجارت به معنای رقابت کمتر و ایجاد موانع بیشتر برای تبادل فن‌آوری و ایده‌های مختلف خواهد شد و همگی آن‌ها به روند رشد پایدار اقتصاد جهان لطمه خواهد زد.

انتهای خبر/