سؤال این است که چرا باوجود برخورداری ایران از یک امنیت مناسب در منطقه، در بخش اقتصادی شاهد جذب سرمایه‌های خارجی و داخلی به شکل مناسبی نیستیم و حتی در مواردی سرمایه گریزی مشاهده می‌شود، به گزارش تسنیم، محمدرضا مودودی اظهار داشت: برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید مشخص شود که جایگاه، ارزش و برند ایران در دنیا چگونه تعریف‌شده است و توجه داشت که بر اساس این جایگاه می‌توانیم جذب سرمایه در اقتصاد ایران داشته باشیم. وی افزود: در طول سال‌های گذشته همواره بر لزوم جذب سرمایه تأکید شده است اما عملاً آن اتفاق موردنظر و شایسته محقق، نشده است.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: بر اساس بررسی‌های سازمان توسعه تجارت ایران، به‌عنوان تنها مرجعی که اجازه بررسی قانونی در موضع برند و نام و نشان تجاری دارد، نتایج جالبی (درباره عدم همخوانی تولید ناخالص داخلی ایران و حضور در بازارهای جهانی در مقایسه با سایر کشورها) به‌دست‌آمده است. وی افزود: اگر جایگاه نام و نشان ایران در سطح ملی را در دنیا بسنجیم، حاکی از دو اصل مهم است؛ درحالی‌که ما به لحاظ تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) رتبه ۲۵ را در دنیاداریم، اما نتوانسته‌ایم به‌خوبی برند ایران را در بازارهای جهانی معرفی کنیم و برند ایران در اقتصادی جهانی شناخته‌شده نیست. مودودی گفت: کشورهایی در جهان وجود دارند که میزان تولید ناخالص داخلی پایینی دارند اما چنان خود را در اقتصاد جهانی معرفی کرده‌اند که برند آن‌ها در جهان، جایگاه مناسبی پیداکرده است. وی تصریح کرد: بر اساس جایگاه کشورها، ضریب سرمایه‌گذاری در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و کشورهای دیگر بر اساس آن همکاری اقتصادی خود را افزایش می‌دهند.

مودودی اظهار کرد: در سه بخش صادرات، توریسم و سرمایه‌گذاری نتوانسته‌ایم به‌درستی خود را در دنیا معرفی کنیم که اثر آن باعث عدم مطلوبیت جایگاه ایران در رنکینگ جهانی شده است و انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری ر از بین می‌برد. معاون سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: ذخایر مادی، توان مالی و قدرت نظامی درگذشته منجر به قدرت و نفوذ کشورهای در جهان می‌شد اما امروز برندها این کار را انجام می‌دهند. وی تصریح کرد: هر چه برندهای تولیدات ایرانی در داخل قوی‌تر باشند و در سطح جهانی شناخته شوند به همان نسبت اعتبار جهانی ایران افزایش می‌یابد و سایر کشورهای علاقه‌مند به همکاری با ایران و سرمایه‌گذاری در کشورمان می‌شوند. این مقام مسئول گفت: با توجه به اینکه برای شفاف‌سازی ظرفیت‌های اقتصاد ایران و برند سازی به شکل مناسبی عمل‌نکرده‌ایم، برای دنیا یک «بلک باکس» هستیم و آن‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند که در ایران چه رخ می‌دهد. وی افزود: تنها بخشی که به شکل مناسبی خود را برای جهان معرفی کرده، «نفت و گاز» است و هیئت‌های تجاری خارجی نیز که به کشورمان می‌آیند، بر این اساس بیشتر برای سرمایه‌گذاری در این بخش ابراز تمایل می‌کنند، درحالی‌که ما در بخش‌های زیادی استعداد داریم که مغفول است.

انتهای خبر/