این روزها اخباری از اتفاق‌نظر مسئولان در متوقف کردن انحصار یک پیام‌رسان خارجی کشور شنیده می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای تلگرام که در نبود پاسخ بومی، باعث وابستگی به این پیام‌رسان شده کارکرد رسانه‌ای این پیام‌رسان بود که در قالب کانال شکل گرفت.

اما این نیاز زمانی فقط در تلگرام پاسخ داده می‌شد؛ امروز بسیاری از پیام‌رسان‌های بومی این امکان را فراهم کردند و حتی برخی از آن‌ها امکانات بیشتری متناسب با نیازهای بومی را نیز ارائه می‌کنند. همچنان که ایراداتی به نوع رسانه کانال تلگرام وارد است؛ مسئولان و کارشناسان با اشاره نوع رسانه تلگرام معتقدند که در این شیوه رسانه، ارتباط یک‌طرفه است و امکان ارائه نظر توسط مخاطبان وجود ندارد.

علاوه بر این به گفته محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این رسانه فقط خودمان حضور داریم و به دلیل اینکه مخاطبان خارجی در این فضا حضور ندارند، نمی‌توانیم حرف خودمان را به گوش آن‌ها برسانیم و بنابراین این حضور هدفمند نیست. همچنان که سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز بارها به صاحبان کسب‌وکارهایی که فعالیت تجاری خود را در تلگرام بناکرده‌اند، توصیه کرده کسب‌وکار خود را در پیام‌رسان‌های بومی نیز راه بیندازند تا اگر روزی وقفه‌ای در سرویس‌دهی تلگرام در ایران ایجاد شد، آمادگی داشته باشند و متضرر نشوند.

به گزارش فارس، پیش‌بینی‌های متعدد از روزی که شاید تلگرام در ایران سرویس ندهد، یا به هر دلیلی سرویس تلگرام در ایران قطع شود به‌تدریج احساس نیاز به جایگزین‌هایی برای این پیام‌رسان را ایجاد کرد. در حال حاضر ۵ پیام‌رسان توسط مرکز ملی فضای مجازی به‌عنوان پیام‌رسان‌های منتخب بومی انتخاب‌شده‌اند تا با حمایت و توجه حاکمیت برای رقابت با نمونه خارجی تقویت شوند.

سروش، آی گپ، گپ، بیسفون پلاس و ویسپی ۵ پیام‌رسان منتخب موردحمایت هستند، اما علاوه بر این‌ها، پیام‌رسان‌های دیگری ازجمله بله نیز وجود دارد. در این گزارش گزینه‌هایی از پیام سال‌های بومی باقابلیت امکانات رسانه‌ای کانال به‌عنوان پیشنهاد برای رقابت با تلگرام مطرح می‌شود.

پیام رسان سروش

پیام رسان گپ

پیام رسان آی گپ 

پیام رسان بیسفون پلاس

پیام رسان بله

انتهای خبر/