برخورد آسمان در قلب دنا و کشته شدن ۶۶ مسافر پرواز تهران به یاسوج در روز یکشنبه، تنها به فاصله ۴۰ روز پس از وقوع حادثه برخورد کشتی سانچی ایران در دریای چین و کشته شدن ۳۲ ایرانی حاضر در این کشتی، اکنون کشور را یک‌بار دیگر در بهت و ناباوری یک غم ملی فروبرد. از قرار معلوم، اولین پرواز این هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان در سال ۱۹۹۳ بوده و این هواپیما سال‌ها در فرودگاه شیراز زمین‌گیر بوده، اما پس از تعمیر، به‌تازگی به پرواز درآمده بود. هواپیمای سقوط کرده پرواز تهران – یاسوج دستکم ۲۴ سال سن داشته است.

تا اینجای کار محل دقیق برخورد هواپیما و کشف لاشه آن به دلیل برودت هوا، خارج از دسترس بودن ارتفاعات و از همه مهم‌تر فعال نبودن سیستم ELT هواپیما برای اعلام موقعیت مکانی سقوط به ماهواره‌های امداد، میسر نشده، اما از همان دیروز بحث‌های مختلفی بر سر چرایی سقوط این هواپیما در فضای رسانه‌ای کشور دست‌به‌دست شد. از داشتن نقص فنی قبلی در هواپیما گرفته تا نداشتن رادار در فرودگاه یاسوج، قدیمی بودن مدل سیستم ضد یخ‌زدگی بال این نوع هواپیمای ای تی آر، اشتباه در به‌کارگیری از این نوع هواپیما در مسیرهای دوربرد با سطح پروازی با ارتفاع بلند و از همه مهم‌تر، ضعف نظارت سازمان هواپیمایی کشوری بر کیفیت پرنده‌های آهنی فعال در شبکه پروازی! هرچند که اندکی بعد، داشتن مشکل در رادار فرودگاه یاسوج از اساس رد شد اما مابقی موارد همچنان به‌عنوان دلایل قابل‌توجه به قوت خود باقی است.

علی عابدزاده، رئیس در آستانه بازنشستگی سازمان هواپیمایی کشوری، تعیین علت سانحه سقوط هواپیمای مذکور را به پس از کشف جعبه‌ سیاه آن دانسته و گفته است که تا جعبه سیاه هواپیما کشف و خوانده نشود امکان بیان علت وقوع سانحه نیست. واقعیت این است که صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران در چهار دهه اخیر، یکی از فرسوده‌ترین صنایع حمل‌ونقل هوایی خاورمیانه به شمار رفته و پیش از اجرایی شدن برجام، دستکم ۱۲۰ فروند هواپیمای زمین‌گیر داشته که عمر مفید ۱۶۶ فروند دیگرهم بیش از ۲۳ سال بوده است. از همین منظر شاید، با اجرایی شدن برجام، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما)، قراردادی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار با نیت خرید یک‌صد فروند هواپیمای میان‌ برد و دوربرد را با شرکت فرانسوی ایرباس به امضاء رساند.

همچنین بخوانید:   پورابراهیمی: نگران تولید و بانک‌ها در سال ۹۷ هستیم

اندکی بعدتر هم قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ به ارزش ۱۶ میلیارد دلار بین ایران ایر و کمپانی بوئینگ به امضا رسید که بر اساس آن طی ۱۰ سال این تعداد هواپیما تحویل ایران خواهد شد. ناگفته نماند که بخشی از خریدهای انجامی ایران دراین‌بین، متعلق به هواپیمای ای تی آر بوده که قرار شده، ۲۰ فروند از نسل جدید این مدل هواپیما در مدت‌زمانی معلوم تحویل ایران شود. در حال حاضر حدود ۸ فروند آن به هواپیمایی ایران تحویل‌شده و بر اساس قرارداد هما و ATR قرار است در سال آینده میلادی هم مابقی هواپیماها تحویل ایران ایر شود. قیمت هرکدام از این مدل هواپیما ۲۰ میلیون دلار بوده و بهای ۶ فروند واردشده آن از طریق منابع صندوق توسعه ملی به‌صورت نقدی پرداخت‌شده است.

به گزارش نود اقتصادی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیاز حوزه هوایی کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما را جدی دانسته و گفته که ۲۰۰ فروند از این تعداد با میانگین سنی بیش از ۲۰ سال، فرسوده است. ناگفته پیداست که صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران، حال‌وروز خوشی نداشته و سقوط یک فروند هواپیمای ای تی آر در روز گذشته تنها به فاصله سه سال بعد از سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ در تهران، یک‌بار دیگر این صنعت را با همه چالش‌های ریزودرشت خود به زیر ذره‌بین کشاند. البته، سازمان هواپیمایی کشوری نقص فنی در سیستم کنترل الکترونیکی موتور ایران ۱۴۰ را عامل نهایی بروز سانحه هواپیمایی سپاهان اعلام کرد اما درنهایت با دستور رئیس‌جمهوری تولید این مدل هواپیمای مسافری در داخل به بایگانی رفت.

همچنین بخوانید:   اشتغال ۷۰ هزار نفر در صنعت مبلمان

حال سؤال اساسی این بوده که با توجه به سقوط ای تی آر در روز گذشته، آیا فعالیت این مدل هواپیما در شبکه پروازی کشور ادامه خواهد یافت و تکلیف مابقی ای تی آر های خریداری‌شده چه خواهد شد؟ علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با رد شایعات مربوط به عدم سازگاری هواپیماهای ای.تی.آر با اقلیم ایران گفته که ۲۰ سال از ورود نخستین ای.تی.آر به ایران می‌گذرد و این هواپیماها خدمات زیادی به مردم ایران داشته‌اند. بااین‌حال، سقوط هواپیمای ای تی آر در منطقه سمیرم، این ذهنیت را به‌شدت تقویت کرده که این مدل هواپیما چندان هم مناسب اقلیم ایران نبوده و از امنیت لازم هم برای مسیرهای پروازی برخوردار نیست.

درست یا غلط هواپیمای ای تی آر از هم‌اکنون به یکی از حاشیه سال‌ترین پرنده‌های آهنی موجود در شبکه حمل‌ونقل هوایی ایران بدل شده و این پرسش را مطرح ساخته که آیا وقت آن نرسیده که رئیس‌جمهوری دستور تولید مجدد هواپیمای مسافری تولید داخل ایران ۱۴۰ را صادر کند. هواپیمایی که متناسب با اقلیم ایران ساخته‌شده و دستکم در هر فروند آن ۱۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی را دربی خواهد داشت و مضاف برآن، این امربر مدار اقتصاد مقاومتی خواهد بود. یک کارشناس ارشد صنعت حمل‌ونقل هوایی، با ابراز تأسف از اینکه با دستور رئیس‌جمهوری از سال ۹۳ تولید هواپیمای ایران ۱۴۰ متوقف شده، گفته که بر این اساس، توسعه صنعت هواپیمایی کشوری در حوزه مسافری متوقف و دچار آسیب شده است.

حال با توجه به سقوط ای تی آر شرکت هواپیمایی آسمان، باید دید که تکلیف مابقی هواپیمای خریداری‌شده آن چه خواهد شد. دستور تولید مجدد هواپیمای ایران ۱۴۰ راهکاری است که می‌تواند صنعت حمل‌ونقل هوایی را باحال و هوایی تولید ملی متحول سازد به‌شرط آنکه رئیس‌جمهوری، به این موضوع اعتقاد پیدا کند. در غیر این صورت بیم آن می‌رود که در آینده نیز هواپیمای ای تی آر وارداتی خبرساز شود.

همچنین بخوانید:   سرقت علمی روحانی محرز شده است

انتهای خبر/