عبدالحمید نادریان در خصوص قرار داد شرکت نفت ایران با شرکت توتال فرانسه اظهار کرد: قرارداد با توتال بدون مناقصه بین المللی و ترک تشریفات بسته شد. استدلال دولتمردان این است که منافع انعقاد قرارداد با توتال بیشتر از قرارداد نسبتن با این شرکت است. آنها معتقدند که با این قرارداد بین آمریکا و اروپا اختلاف انداخته‌اند و اروپا حساب و کتاب خود را با امریکا بر سر چاههای نفت ایرانیان جدا می کند . دلیل این مسئله است که برداشت نفت اینجا ارزان‌تر از دیگر مکانهای کره زمین است. شاید این تنها منفعت این قرارداد باشد.

این فعال صنعت نفت بیان کرد: بعد از برجام حدود ۱۰۰۰ تفاهم نامه با شرکتهای خارجی بسته شده که خروجی این تفاهمنامه‌ها و رفت و آمدها صفر بود. قرارداد با توتال بدون توجه به شرکتهای داخلی با ترک تشریفات و کنار زدن قوانین انجام شد. در این قرارداد توتال تنها و تنها ۲۵ سال سود می‌برد. ای کاش وزارت نفت با شرکتهای داخلی هم با همین چشم نگاه کند و با ترک تشریفات و ترک مناقصه به آنها  کار می داد. مسئولان وزارت نفت پاسخ دهند سهم صنعت داخلی از قرارداد ۵ میلیارد دلاری با توتال چیست؟ آیا قرار است کار داخل را به خارجی‌ها بدهند تا دکلهای داخلی بیکار شوند؟

شرکت پتروپارس همین قرارداد توسعه پارس جنوبی را می توانست با ۲۲ حلقه چاه و ۲ میلیارد دلار انجام دهد. توتال ۲۰ سال است ایرانیان را با آمدن و نیامدن معطل کرده و در عوض شرایطی را فراهم کرده که شریک دیگرش یعنی قطر سود ببرد.

ایرانی‌ها در این قرار و تقسیم سهم آن نقشی ندارند. سهم ایرانی‌ها در این قرارداد ۱۹.۹ درصد و سهم خارجی ۸۰.۱ درصد می باشد. ایران پیمانکار دست چندم این پروژه است. توتال فاز ۲و۳ را با ۲ میلیارد شروع ولی با افزایش قیمت به ۴.۷ میلیارد تمام کرد.توتال در پرونده خود در دادگاه امریکا  دو بار محکوم به پرداخت رشوه به ایرانیان شده است.  این شرکت فرانسوی در فاز ۲و ۳ به عمد در لایه مشترک با قطر حفاری نکرده است. البته توتال چهارمین شرکت نفتی دنیاست و سال گذشته ۱۸۵ میلیارد دلار سود داشته است. توتال بنا بود ۱۶ سال پیش همین فاز را توسعه بدهد، ولی ایرانی‌ها را سر کار گذاشت و قطر سود بالایی از این میادین برد.

انتهای خبر/نسیم آنلاین