پیام‌رسان تلگرام اعلام کرده که کاربران برخی کشورها ازجمله ایرانی‌ها را از خریداری و استخراج ارز دیجیتالی رمزنگاری‌شده اختصاصی خود موسوم به Gram منع و تحریم کرده است.

به نقل از اسپوتنیک نیوز، این روزها که تب و تاب ارزهای دیجیتالی بالاگرفته است، وب‌سایت‌ها، حساب‌های کاربری و پلت‌فرم‌های بسیاری برای استخراج بیت‌کوین یا بیت‌کوین ماینینگ ایجادشده است تا کاربران بتوانند با استفاده از آن‌ها به خریدوفروش و مبادلات تجاری کلان اقدام کنند.

پیام‌رسان پرطرفدار تلگرام چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد ارز دیجیتالی رمزنگاری‌شده انحصاری خود را تحت عنوان گرام (Gram) بین‌المللی را منتشر کرده است تا بدین‌وسیله اعلام کند کاربران کشورهای مذکور در فهرست، قادر نخواهند بود به کسب درآمد، استخراج و خریداری ارزهای دیجیتالی‌اش اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، در این فهرست، از کشورهایی که توسط سازمان ملل متحد، ایالات‌متحده آمریکا، انگلستان و اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند، نام‌برده شده است که در این لیست نام ایران نیز به چشم می‌خورد. طبق گزارش آژانس خبری روسیه RBC، ازجمله کشورهایی که در فهرست حضور دارند، می‌توان به ایران، کوبا، کره شمالی، سوریه و شبه‌جزیره کریمه اشاره کرد.

در این بیانیه، همچنین تمامی افراد و کاربرانی که به‌نوعی با افراد تحت تحریم ارتباط خویشاوندی دارند ولی ملیتی دیگری دارند، نیز نمی‌توانند اقدام به خریدوفروش ارزهای دیجیتالی انحصاری تلگرام کنند. ارزهای دیجیتالی رمزنگاری همچون بیت کوین، ریپل و مونرو باید توسط سیستم‌های رایانه و با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌ای استخراج یا ماینینگ شود. بسیاری از غول‌های تکنولوژی امکان ارسال و انتقال پول را با استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و پلت‌فرم‌های خود فراهم آورده‌اند تا کاربران بتوانند به‌راحتی ارزهای دیجیتالی مربوطه را استخراج کرده و از این طریق اقدام به کسب درآمد و سودآوری کنند.

چند ماه پیش بود که تلگرام نیز به جمع پلت‌فرم‌های استخراج ارزهای دیجیتالی پیوست و بدین ترتیب ارز رمزنگاری‌شده اختصاصی خود را تحت عنوان “گرام” (Gram) نام‌گذاری کرد. گفته می‌شود این پلت‌فرم توسعه‌یافته تلگرام، امکان استفاده از این ارز را حتی در سایر پیام‌رسان‌های دیگر نیز فراهم کند. البته دولت‌های بسیاری از ارزش غیرواقعی و حبابی شکل ارزهای دیجیتالی رمزنگاری‌شده سخن می‌گویند و همواره شهروندان و کاربران خود را از سرمایه‌گذاری و خریدوفروش به این ارزهای غیرواقعی برحذر می‌کنند.

انتهای خبر/