02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

پس از انتشار تعرفه و ضوابط پذیرش و پخش پیام‌های بازرگانی سال ۱۳۹۶ صداوسیما جمهوری اسلامی ایران هیاهوی زیادی میان فعالان حوزه تبلیغاتی به پا شد. فعالان، نقدهای مثبت و منفی مختلفی را درباره تعرفه آگهی‌های بازرگانی امسال مطرح کردند. تعرفه آگهی‌های بازرگانی و ضوابط پذیرش و پخش آن ها، امسال تغییرات مختلفی را به خود شاهد بوده است. بیمه‌ها از گروه بانک‌ها جدا و به نظر امسال در کنار مشتریان خصوصی و سازمان‌های دولتی در گروه سه و با درصد تخفیف‌های اضافه پخش بیشتر محاسبه خواهند شد. همچنین مفهومی جدید بانام مهندسی تبلیغات به تعرفه امسال اضافه‌شده است. سازمان صداوسیما در راستای حمایت از محتوا و موضوع برخی از آگهی‌های تلویزیونی پیشنهاداتی را ارائه کرده که در قالب اضافه پخش رایگان بر اساس ثانیه و عمدتاً در قالب ماده‌ای در جهت ارتقای سطح مهندسی پیام در آگهی‌های بازرگانی در نظر گرفته‌شده است.

این بخش به برندها برای انتقال پیام‌های فرهنگی کمک شایانی خواهد کرد. صوراسرافیل مدیر رسانه شرکت مگنولیا درباره رویکرد کلی تعرفه و ضوابط پذیرش و پخش پیام‌های بازرگانی سال ۱۳۹۶ سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران عنوان می‌کند: تعرفه و ضوابط پذیرش و پخش پیام‌های بازرگانی سال ۱۳۹۶ رویکرد مثبت و متفاوتی را نسبت به سال گذشته در پیش‌گرفته است اما به نظر فعلاً نمی‌توان نسبت به آن قطعی نظر داد و باید منتظر زمان پخش طبقات مختلف کسب‌وکارها بود، چون چنین اتفاقی امکان افزایش قیمت‌ها را در پیش خواهد داشت.

همچنین تعرفه امسال ازلحاظ شیوه قراردادها با سال گذشته متفاوت بوده است. در سال گذشته سه تیپ قراردادی در نظر گرفته‌شده که شرکت‌ها با بررسی آن‌ها می‌توانستند، تخفیفات بیشتری را برای مشتریانشان لحاظ کنند اما امسال فقط یک قرارداد آن‌هم به‌صورت عادی لحاظ شده که این اتفاق دست شرکت‌های تبلیغاتی را تا حدودی بسته است. همچنین در تعرفه جدید گروه‌های کسب‌وکاری نیز تغییر کرده‌اند و گروه‌ها به بانک‌ها، اپراتورها و مابقی حوزه‌های کاری تقسیم‌بندی شده‌اند. زمان عقد قرارداد و برحسب آن دریافت تخفیفات نیز ازجمله مواردی است که متفاوت از تعرفه سال گذشته است. تخفیفات در نظر گرفته‌شده برای صنایع نیز افزایش‌یافته است. این تخفیفات در حالی اتفاق افتاده که در قیمت طبقات تغییراتی صورت نگرفته است. البته در تعرفه امسال به برندهای خارجی نیز تخفیفات خوبی داده‌شده که این موضوع نیز جالب و موجب مشارکت بیشتر آن‌ها خواهد شد.
صوراسرافیل می‌افزاید: در تعرفه امسال مبحثی با عنوان مهندسی تبلیغات قیدشده که به نظرم مورد استقبال تمامی برندها قرار نخواهد گرفت، چون اکثر آن‌ها متقاضی تبلیغات محصولاتشان هستند و تمایل چندانی به فرهنگ‌سازی ندارند. در این بخش سازمان صداوسیما در تلاش برای تدوین پیام‌هایی با رویکرد فرهنگ‌سازی توسط برندهای مختلف است. به‌هرحال تعرفه امسال برای حضور دوباره برندها در تبلیغات تلویزیونی ترغیب‌کننده است و مطمئناً بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی مشتریان خود را برای حضور در این رسانه تشویق خواهند کرد. به‌هرحال طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده هنوز تلویزیون ۹۶ درصد از مخاطبان را به سمت خود جذب کرده است و این درصد بالا محرک جذابی برای فعالیت تبلیغاتی در این رسانه است.

همچنین بخوانید:  ابعاد جدید رسوایی فولکس واگن

انتهای خبر/