ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک ایران در مورد تأثیر دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگی و شعب شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده پوشاک در ایران گفت: دستورالعمل واردات پوشاک که به‌منظور کنترل واردات پوشاک اواسط سال گذشته توسط وزیر صنعت معدن و تجارت ابلاغ شد، منجر به واردات پوشاک توسط برندهای مختلفی با مجوز این وزارتخانه شده است. البته برندهای مطرح و شناخته‌شده دنیا که معمولاً اروپایی هستند، هیچ‌کدام تمایلی برای اخذ این مجوز از خود نشان ندادند.

وی با اشاره به ماده‌ای از دستورالعمل واردات پوشاک مبنی بر اینکه شرکت خارجی یا نماینده مکلف است؛ طی دو سال اول حداقل ۲۰ درصد ارزش واردات را در داخل ایران تولید کند، گفت: اگرچه این بند از دستورالعمل بسیار خوب است، اما باید ملاحظاتی در تدوین این دستورالعمل صورت می‌گرفت که آیا برای یک برند بین‌المللی اروپایی بستر تولید از قبیل دانش، فنّاوری و تجهیزات در کشورمان فراهم است.۱۰ سال تحریم و ارتباط نداشتن با دنیا تا حدودی ما را از فنّاوری دنیا عقب نگاه داشته است و بنابراین قطعاً برندهای مطرح دنیا تمایل برای تولید در این شرایط را نخواهند داشت.

دستورالعمل واردات پوشاک باعث شد برندهای نازل ترکیه برای حضور بیشتر در بازار پوشاک ایران فرصت به دست آورند، به‌طوری‌که الآن بازار پوشاک تهران و حتی شهرستان‌ها جولانگاه برندهای نامتعارف پوشاک شده است. در این شرایط برندهای نامتعارف ترک با اخذ مجوز یکی پس از دیگری فروشگاه افتتاح می‌کنند، تصریح کرد: استقبال مردم هم برای خرید پوشاک از این فروشگاه‌ها خوب است چون هم جاذبه بالایی دارند و هم قیمت مناسب‌تری نسبت به تولیدات داخلی اعمال می‌کنند.

همچنین بخوانید:   حسن روحانی بازهم وعده 100 روزه داد!

فروشگاه‌های عرضه پوشاک ترک یکی پس از دیگری در پاساژهای مطرح تهران و شهرستان‌ها افتتاح می‌شود، درحالی‌که تولیدکنندگان ایرانی توان اجاره این فروشگاه‌ها را ندارند. دولت ترکیه از تولیدکننده خود حمایت‌های خوبی می‌کند، به همین دلیل تولیدکنندگان قادر به تولید باقیمت پایین‌تر می‌شوند. بر اساس اطلاعاتی که دارم، تاکنون ۳۰ برند خارجی بر اساس دستورالعمل مذکور برای واردات و عرضه پوشاک مجوز اخذ کرده‌اند.

قبل از صدور دستورالعمل واردات پوشاک شعب فروشگاه‌های عرضه پوشاک خارجی بسیار کم و محدود بود اما اکنون تعداد این شعب روزبه‌روز در حال افزایش است. به‌طوری‌که بازار خرده‌فروشان پوشاک را تصاحب کرده است. قبل از صدور دستورالعمل واردات پوشاک فقط ناله تولیدکننده داخلی به آسمان می‌رفت، اما با اجراشدن دستورالعمل مذکور، ناله عرضه‌کنندگان پوشاک هم به آسمان هفتم رسیده است. برندهای نازل ترک بر اساس این دستورالعمل وارد بازار ایران شده‌اند و تولیدکننده و عرضه‌کننده ایرانی هم توان رقابت با آن‌ها را به دلیل هزینه‌ بالای تولید ازجمله بیمه و مالیات ندارد. فروشگاه‌های عرضه‌کننده پوشاک ترک در سطح تهران و ایران به‌سرعت در حال تکثیر است و این برندها نه‌تنها تولید پوشاک را مختل کرده‌اند، بلکه بازار فروش را هم گرفته‌اند.

به گزارش فارس، بر اساس این گزارش دستورالعمل واردات پوشاک اواسط سال ۱۳۹۵ توسط وزیر صنعت معدن و تجارت در راستای ساماندهی واردات با حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از واردات پوشاک قاچاق ابلاغ شد. بر این اساس مقرر شد تمام واحدهای پوشاک به شکل تجاری وارد کشور شوند و باید واردکنندگان آن گواهی واردات را از مرکز امور اصناف ایران دریافت کنند که این واردات باید در قالب اشخاص حقوقی صورت گیرد. همچنین بر اساس این دستورالعمل مقرر شده است حداقل ۲۰ درصد از ارزش ریالی واردات در داخل تولید و یا از ظرفیت داخلی استفاده شود یا سرمایه‌گذاری مستقل داشته باشند و یا اینکه از واحدهای تولیدی موجود و سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کند.

همچنین بخوانید:   رنگ سال 2017 میلادی

انتهای خبر/