امیرعلی امیرباقری کارشناس بازار سرمایه درخصوص وضعیت بازار سرمایه طی هفته گذشته، اظهار کرد: در هفته معاملاتی گذشته در اکثر نماد‌ها فشار فروش احساس می‌شود. این فشار عمدتاً وابسته به شرایط بازار پول و ابزار‌های جانشین مالی نزدیک در سایر بازار‌ها بود. نیاز و کمبود نقدینگی در روز‌های انتهایی سال عاملی مضاعف در جهت فشار بر قیمت‌هاست. اصلاح قیمتی در گروه‌های بزرگ و نیاز سهامداران حقیقی و حقوقی به وجه نقد، به افت ارزش بازار سهام منجر شده است.

وی ادامه داد: در روز شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۲، در بازار بورس تعداد ۸۴۶ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۶۱۰ میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفت. بازار فرابرس نیز میزبان معامله ۶۷۳ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۷۲۲ میلیارد ریال بود. در این روز معاملات به لحاظ حجمی و ارزشی با رشد قابل‌توجهی نسبت به میانگین‌های متحرک همراه شد. در این روز شاخص کل بورس با افت ۵۸ نقطه پایه به سطح ۹۷۳۸۹ واحد بازگشت. در سوی دیگر شاخص فرابرس با رشد ۲۵ نقطه پایه به سطح ۱۷۶۶۴ واحد رسید. شاخص کل فرابرس، آیفکس با کاهش حدود یک‌درصدی همراه شد و به محدوده ۱۰۸۰ رسید. نماد‌های فولاد، شپنا و فارس بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص نهادند. بیشترین ارزش معاملات به نماد‌های وایران، شپنا و فولاد تعلق گرفت.

امیرباقری تصریح کرد: روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۳، در بازار بورس و فرابرس به ترتیب تعداد ۱۰۵۲ و ۳۴۰ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۵۶۸ و ۱۸۸۴ میلیارد ریال مورد معامله واقع شد. در این روز کلیه شاخص‌های منتخب بازار به افت نسبی مواجه شدند. شاخص کل بورس با کاهش ۴ نقطه پایه به رقم ۹۷۳۵۴ واحد رسید. شاخص کل هموزن با کاهش ۳۱ نقطه پایه به سطح ۱۷۶۰۹ واحد رسید. آیفکس نیز با کاهش ۱۴ نقطه پایه روبرو شد و به سطح ۱۰۷۶ دست‌یافت. نماد‌های حکشتی، پارسان و غدیر بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. بیشترین ارزش معاملات به نماد‌های خزامیا، خاور و غدیر تعلق گرفت.

همچنین بخوانید:   انتقاد روزنامه شرق از توهین مسئولان دولت به شعور سرمایه‌گذاران

وی ادامه داد: در روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۴، بازار بورس با افت حجم و ارزش معاملات و فرابرس با رشد متغیر‌های اخیر مواجه شد. در این روز تعداد ۸۷۵ میلیون برگه به ارزش ۱۳۳۷ میلیارد ریال در بازار بورس مبادله شد. بازار فرابرس شاهد معامله ۴۱۵ میلیون برگه به ارزش ۳۶۱۹ میلیارد ریال بود. شاخص کل بورس و کل هموزن با کاهش مواجه شد و به سطوح ۹۷۱۸۵ و ۱۷۵۴۱ واحد رسید. کلیه شاخص‌های منتخب بازار به استثنا شاخص کل فرابرس که با رشد ۳۲ نقطه پایه به سطح ۱۰۸۲ واحد رسید، در این روز افت نسبی را تجربه کردند. نماد‌های و غدیر و خودرو بیشترین تأثیر منفی و نماد فارس بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند. بیشترین ارزش معاملات در اختیار نماد‌های خزامیا، خرینگ و فولاد قرار گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۵، در بازار بورس تعداد ۶۴۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۱۲۹۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. در بازار فرابرس نیز تعداد ۴۲۶ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۳۰۰۴ میلیارد ریال معامله شد. در این روز شاخص کل بورس و شاخص کل هموزن با کاهش به ترتیب ۲۰ و ۶۴ نقطه پایه مواجه شدند و به سطوح ۹۶۹۹۱ و ۱۷۴۲۹ رسیدند. در این روز معاملاتی کلیه شاخص‌های منتخب با افت روبرو شدند. آیفکس نیز با کاهش ۷ نقطه پایه به سطح ۱۰۸۱ واحد رسید. نماد‌های فارس، مبین و غدیر بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. نماد‌های فاسمین، خزامیا و فایرا در صدر ارزش معاملات قرار گرفتند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امیرباقری در پایان افزود: روز چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۶، آخرین روز معاملاتی بازار در هفته جاری، در بازار بورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی مواجه شد و به رقم ۹۶۸۶۰ واحد رسید. شاخص کل هموزن با کاهش ۱۱۷ واحد به رقم ۱۷۳۱۲ واحد دست‌یافت. ارزش معاملات ۱۷۰۷ میلیارد ریال و حجم معاملات به ۶۱۳ میلیون برگه رسید. نماد‌های رمپنا، بیشترین تأثیر مثبت و نماد پارسان بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. در بازار فرابورس ، شاخص آیفکس با کاهش یک واحدی به رقم ۱۰۸۰ رسید. تعداد ۶۲۰۰ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۷۲۵۰ میلیارد ریال با احتساب معاملات بلوکی در این بازار معامله شد. نماد‌های مارون بیشترین تأثیر مثبت و نماد دماوند بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص نهادند.

همچنین بخوانید:   ۹۹درصد کسب‌وکارهای آنلاین سودده نیستند

انتهای خبر /