دبیر کل انجمن صنایع لوازم‌خانگی به گردش مالی سالانه ۸ میلیارد دلاری صنعت لوازم‌خانگی در کشور اشاره کرد و گفت: بازار در رکود شدید است و تولیدکنندگان نیز مجبور به کاهش حاشیه سود خود و حتی فروش اعتباری کالاها شده‌اند. حبیب‌الله انصاری در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به گردش مالی سالانه ۸ میلیارد دلار صنعت لوازم‌خانگی در کشور، اظهار داشت: هم‌اکنون وضعیت تولید در کشور به شرایطی رسیده است که در بسیاری از موارد، نه‌تنها تولید لوازم‌خانگی در کشور صورت می‌گیرد، بلکه در مورد قطعات یدکی نیز توانمندی بالایی در تولید قطعات باکیفیت به وجود آمده است که این اتفاقی بزرگ در این حوزه است.

دبیر کل انجمن صنایع لوازم‌خانگی افزود: در شش‌ماهه ابتدای سال جاری، صنعت لوازم‌خانگی به دلیل افزایش قیمت تمام‌شده در بسیاری از محصولات، با رکود مواجه شده و کاهش تولید را تجربه کرده است، اگرچه از شهریورماه امسال نیز با آزادسازی قیمت لوازم‌خانگی، اندکی بازار رونق گرفته و تولید افزایش یافته است. از اواسط شهریورماه سال جاری، تولید به روال سابق بازگشته و مصرف‌کنندگان نیز از بلاتکلیفی خارج شده‌اند، به‌نحوی‌که می‌توانند کالای ایرانی را خریداری کرده و در دسترس خود داشته باشند؛ ضمن اینکه دو کارخانه بزرگ تولیدکننده برندهای کره‌ای لوازم‌خانگی نیز، اکنون به تولید در داخل کشور مشغول بوده و عرضه کافی را به بازار صورت می‌دهند.

به گزارش تسنیم، انصاری چالش اصلی بازار و صنعت لوازم‌خانگی را رکود کاهش شدید قدرت خرید مردم دانست و گفت: این در حالی است که تولیدکنندگان نیز مجبور به کاهش حاشیه سود خود شده‌اند، این در حالی است که افزایش قیمت لوازم‌خانگی لزوماً به افزایش فروش آن‌ها منتهی نشده و هنوز هم کارخانه‌هایی وجود دارند که زیر قیمت تولید و به‌صورت اعتباری محصولات را به فروش می‌رسانند. کیفی سازی تولید دستور کار جدی صنعت لوازم‌خانگی در کشور است و فروش‌ها از خدمات پس از فروش و تضمین لازم در کیفیت برخوردار است؛ این در حالی است که بسیاری از کالاهای تولید داخلی، به دلیل کیفیت بالا، با برندهای خارجی از سوی برخی سودجویان عرضه می‌شوند تا به بهانه خارجی بودن اجناس، مبلغ بالاتری را از مردم دریافت نمایند.

همچنین محمد طحان‌پور، رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی نیز در این نشست خبری گفت: کالای ایرانی در بازار با برند خارجی فروخته می‌شود که این نشان از کیفیت بالای این محصولات در داخل دارد؛ این در حالی است که برخی اجناس تولید داخلی، بعضاً با ۵ میلیون تومان بالاتر از قیمت داخلی درب کارخانه و نمایندگی می‌فروشند و از این ترفند استفاده می‌کنند که کالا خارجی است. ۱۷۰۰ توزیع‌کننده لوازم‌خانگی در تهران مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۴۰۰ واحد بدون پروانه هستند. افرادی که به اسم عرضه کالاهای بانه وارد میدان می‌شوند، دفتر و واحد فروششان هم حتی در تهران است و تنها یک موبایل با پیش‌شماره بانه دارند که کالا ردوبدل می‌کنند؛ درحالی‌که کالاهای تولید ایرانی را با برندهای ناشناخته خارجی، با قیمت بالاتر به دست مصرف‌کننده می‌دهند.

انتهای خبر/