مدیر یک اپلیکیشن حمل بار بین‌شهری از تدوین الگوریتم هوشمند قیمت‌گذاری حمل بار خبر داد و گفت: با حذف واسطه، افزایش بهره‌وری ناوگان، تنظیم برنامه‌های سفر و شفافیت تعرفه‌ها، کاهش حداکثر ۴۰ درصدی تعرفه‌‌ها در ایام پیک پیش‌بینی می‌شود. محمدامین نورشاهی مدیر یک اپلیکیشن حمل بار بین‌شهری با اشاره به مصوبه دولت برای مکانیزه شدن حمل بار در سراسر کشور، اظهار داشت: در سال‌های آینده ترانزیت کالا می‌تواند یکی از منابع درآمدی برای دولت باشد که مشکلات دررسیدن به این برنامه، ازجمله هزینه‌های تحمیلی، عدم امکان نظارت در مسیرهای طولانی، برگشت خالی ناوگان و غیرقابل‌کنترل بودن بارهای ارزشمند جز با شفاف‌سازی فرآیندها از طریق ابزارهای فناوری اطلاعات رفع نمی‌شود.

وی بابیان اینکه تاکنون ۴۷۰ هزار کارت هوشمند برای رانندگان این ناوگان صادرشده، افزود: سالانه ۲۷ میلیون سفر باری در کشور انجام و ۳۸۸ میلیون تن بار جابه‌جا می‌شود که تهران بیشترین سهم بار را دارد. وی با اشاره به خلا نبود الگوریتم هوشمند تعیین قیمت حمل کالا در کشور، گفت: تعرفه‌های سنتی شکل پایه و غیر منعطف دارد تدوین الگوریتم هوشمند قیمت‌گذاری مورد تأکید مسئولان در این بخش بوده است که الگوریتم جدید تهیه‌شده دارای خطای قابل‌قبول ۲۵۰ هزار تومان و قابل‌استفاده در تمام این صنعت است.

نورشاهی اضافه کرد: در بررسی میزان آشنایی رانندگان با اینترنت مشخص شد که درمجموع ۲۵ درصد رانندگان امکان درگیری با اینترنت رادارند اما بسیاری از این تعداد نیز اینترنت برایشان به معنی تلگرام است و با ربات تلگرام راحت‌تر از اپلیکیشن هستند؛ بنابراین آموزش‌ها متناسب با سطح توانایی آن‌ها تنظیم‌شده است.

وی در پاسخ به سؤال درباره چالش کسب‌وکارهای سنتی حمل بار در پایانه‌ها با اپلیکیشن‌های لجستیک و بازار گاه‌های الکترونیکی که به کسب‌وکارهای نوین به دلیل سابقه فعالیت در صنعت IT و نداشتن سابقه در صنعت حمل‌ونقل، ایراد گرفته می‌شود، گفت: به‌عنوان یک فعال صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور که سابقه تولید اپلیکیشن‌های کاربردی متعدد با محتوای ارزش‌افزوده راداریم با آگاهی از ارائه سرویس محتوایی کاربر محور به این بازار ورود کرده‌ایم و بافت سنتی صنعت حمل بار ما را امیدوار کرد که می‌توانیم موفق باشیم. صنعت حمل بار دارای ۲ وجه بارهای صنایع و بارهای کوچک است که با فعالیت در بخش اول با مشکلات بزرگ‌ترین مخاطبان این بازار را تجربه کردیم.

وی ادامه داد: شرکت‌های سنتی تا زمانی که احساس نیاز و خطر نکنند رویه فعلی را ادامه داده و تغییر رویکرد نمی‌دهند. شاید مخالفت‌هایی که با تاکسی‌های اینترنتی شد با اپلیکیشن‌های بار نیز اتفاق افتاد اما تجربه نشان داده صنعت دارای بهره‌وری بیشتر جای خود را باز می‌کند.

به گزارش فارس، وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر درباره اینکه تاکسی‌های شهری اینترنتی در آغاز کار با خدمات بهتر و البته قیمت‌ کمتر مشتری تاکسی‌های سنتی را جذب کردند و پس از تضعیف بازار سنتی اکنون قیمت‌های آن‌ها به‌جز ساعات خلوت افزایش چشمگیر یافته و حتی به تاکسی‌های سنتی نزدیک شده است، چه تضمینی وجود دارد که این تجربه در کسب وهای اینترنتی حمل بار تکرار نشود؟ اظهار داشت: با حذف واسطه، افزایش بهره‌وری ناوگان و شفافیت تعرفه‌، حداکثر ۴۰ درصد کاهش تعرفه‌‌ها در ایام پیک پیش‌بینی می‌شود. یکی از دلایل افزایش هزینه حمل، برگشت خالی ناوگان است که از طریق تنظیم برنامه‌های سفر هزینه‌های اضافی به‌شدت کاهش می‌یابد.

وی در پاسخ به این سؤال که ازنظر حریم شخصی و الزامات حاکمیتی به چه اطلاعاتی از رانندگان و بار دسترسی دارید، گفت: وزارت راه با اجازه اتصال به وب سرور، دسترسی به دیتابیسی از اطلاعات رانندگان ناوگان و سامانه کارت هوشمند را فراهم کرده و درنتیجه اطلاعاتی ازجمله سلامت رانندگان، جریمه، سلامت و فعالیت ناوگان قابل احراز است؛ اما صدور بارنامه در اختیار شرکت‌های سنتی است که طبق اعلام برنامه حذف بارنامه کاغذی در دستور کار حاکمیت قرار دارد.

انتهای خبر/

نظر شما چیست؟
۰
۰