کارشناسان می‌گویند در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد جمعیت بیکار ایران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و این پیامد تب مدرک‌گرایی در جامعه است که به شکل بیماری مزمن، بسیاری از خانواده‌های ایرانی را درگیر خودکرده است. بی‌تردید نبود ارتباط تنگاتنگ میان صنایع و دانشگاه‌ها و عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار کار موجب شده تا بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با معضل بیکاری دست‌به‌گریبان باشند.

تربیت نیروی انسانی در کشورهای پیشرفته به‌گونه‌ای است که در سال‌های اولیه مدرسه، فرهنگ کار و تلاش را می‌آموزند،‌ سپس در پروسه آموزش استعدادیابی می‌شوند و تحت نظام آموزشی مهارت محور آموزش می‌بینند. در کشورهای پیشرفته بحث خلاقیت و کارآفرینی مورد توجه خاصی قرار دارد، نیاز بازار کار به‌طور مداوم بررسی و لیست مشاغل موردنیاز اعلام می‌شود، افراد بر اساس علاقه، شغل موردنظر خود را انتخاب کرده وارد دانشگاه می‌شوند و هم‌زمان در بازار کار به شکل پاره‌وقت مشغول کار هم می‌شوند.

همکاری و پیوند میان صنعت و دانشگاه برای تربیت افرادی ماهر و کاربلد امری ضروری است. به‌طور حتم آشنایی دانش‌آموختگان با آموزش‌های مهارتی و بهره‌گیری از مهارت‌های فنی و حرفه‌ای می‌تواند ورود فارغ‌التحصیلان به بازار کار را تسهیل کند. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید ۴۰ درصد مهارت آموزان کشور را دانش‌آموختگان دانشگاهی در مقاطع مختلف تشکیل می‌دهند.

سلیمان پاک‌سرشت می‌افزاید: در حال حاضر ۵۸۶ مرکز فعال فنی و حرفه‌ای در سراسر کشور وجود دارد که سالانه به ۱.۵ میلیون نفر آموزش می‌دهد. به گفته وی بخش اعظمی از آموزش‌های مراکز فنی و حرفه‌ای به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اختصاص دارد و اگر دانشجویان آموزش‌های متناسب با بازار کار را فرابگیرند، در آینده شغلی خود و جامعه اثرگذار خواهند بود. در حال حاضر بیش از ۴.۷ میلیون فارغ‌التحصیلان بیکار در کشور داریم که ضعف مهارت‌آموزی و فقدان مهارت لازم برای حضور و رقابت در بازار کار ازجمله علل آن به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، سالانه ۱.۵ میلیون متقاضی کار نیز وارد بازار کار می‌شوند و خسارتی که از محل تحصیل‌کردگان بیکار به کشور وارد می‌شود، قابل‌محاسبه نیست. کارشناسان بیش از ۴۰ درصد جمعیت بیکار کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دانسته و آن را پیامد تب مدرک‌گرایی در جامعه عنوان می‌کنند.

 

 

در همین حال یک کارشناس بازار کار بیش از ۵۰ درصد جویندگان کار را فارغ‌التحصیل دانشگاهی می‌داند و می‌گوید به‌طور میانگین تنها امکان جذب ۲۰ درصد از آنها به بازار کار وجود دارد. علی‌اکبر لبافی تأکید دارد که با چنین روندی انطباق بین کار و جوینده کار اتفاق نمی‌افتد و اگر درگذشته عنوان می‌شد که آموزش متناسب با نیاز بازار کار باشد، امروز دیگر چنین چیزی نیست چون در همه بخش‌ها و تخصص‌ها با تورم نیروی کار و تقاضا مواجهیم.

او این وضعیت را ناشی از فقدان سیاست‌گذاری‌های صحیح دانسته و می‌افزاید: متأسفانه نتوانستیم مشاغلی تعریف کنیم که ماهیتا به جذب فارغ‌التحصیلان در بازار کار کمک کند به‌نحوی‌که هم‌اکنون در بخش کشاورزی ۱۰ درصد مشاغل، در بخش صنعت ۱۵ درصد و در بخش خدمات ۲۵ درصد مشاغل ماهیتش به‌گونه‌ای است که می‌تواند فارغ‌التحصیل دانشگاهی جذب کند.

همه‌ساله به تعداد بیکاران و متقاضیان کار در کشور به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده افزوده می‌شود بی‌آنکه مهارت لازم در ورود به بازار کسب‌وکار را آموخته باشند، ازاین‌رو همراهی صنعت و دانشگاه برای تربیت افرادی ماهر و کاربرد در این زمینه امری ضروری به نظر می‌رسد. ما به فارغ‌التحصیلانی نیاز داریم که قبل از ورود به بازار کار،‌ در تمام سطوح آموزشی وزندگی مهارت لازم برای رقابت و کار کردن در یک فضای رقابتی را کسب کرده باشند. امروز جامعه ایران به ساختارهای آموزش نوین مهارتی نیاز دارد تا بتواند همگام با سایر جوامع مسیر پیشرفت را طی‌ کند. با توجه به رشد اقتصاد کشورها و تحولات بازارهای جهانی، لزوم حرکت به سمت مهارت‌آموزی بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

انتهای خبر/