اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر با برگزاری مجمع مؤسس در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با حضور پدرام سلطانی نایب‌رئیس اتاق ایران، شهرام خاصی پور مدیرکل کشورهای عربی و آفریقایی معاونت بین‌الملل اتاق ایران و نماینده وزارت خارجه روز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ تأسیس شد. شهرام خاصی پور، مدیرکل کشورهای عربی-آفریقایی معاونت بین‌الملل اتاق ایران در این نشست ضمن اشاره به سوابق روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه میان ایران و قطر، حجم مبادلات تجاری میان دو کشور در ۹ ماهه گذشته را بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار ذکر کرد و افزود: هرچند این میزان نسبت به سال گذشته رشد نشان می‌دهد، ولی به‌هیچ‌وجه متناسب با ظرفیت‌های موجود و همچنین زمینه‌های تازه به وجود آمده برای توسعه همکاری‌های اقتصادی میان ایران و قطر نیست.

خاصی پور استقبال فعالان اقتصادی از جلسه مجمع مؤسس اتاق ایران و قطر را نشانه علاقه‌مندی آن‌ها به تقویت همکاری مشترک اقتصادی دو طرف دانست. او ادامه داد: یکی از برنامه‌های اتاق ایران در حوزه بین‌الملل، توسعه اتاق‌های مشترک و پیشگامی آن‌ها در تقویت روابط دوجانبه تجاری و همکاری‌های اقتصادی است. وی افزود: اتاق ایران با حمایت همه‌جانبه از اتاق‌های مشترک، مسیر فعال‌تر شدن اتاق‌های مشترک و رشد همکاری‌های میان دو کشور را هموار می‌کند. ایران در منطقه‌ای با جمعیت بیش از ۴۰۰ میلیون نفر، دارای موقعیت ویژه اقتصادی و ترانزیتی است؛ منطقه‌ای که بازار مستعدی برای صادرات کالا است و لازم است توسعه صادرات به کشورهای همسایه در اولویت کاری اتاق‌های مشترک با کشورهای هم‌جوار باشد. لذا با توجه به ظرفیت‌ها و فرصت‌های جدید برای همکاری‌های بیشتر اقتصادی و تجاری با قطر، ضرورت تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

همچنین بخوانید:   پگاه منتخب نخستین جشنواره برند ایرانی

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران نیز در این نشست حجم مبادلات کنونی میان ایران و قطر را نامناسب ولی در حال رشد خواند و گفت: مسیر ترانزیتی میان دو کشور ایران و قطر باید محل مبادلات تجاری سالم باشد و بخش خصوصی برای تحقق این مهم نقش کلیدی دارد. ما هنوز نتوانسته‌ایم از فرصت به وجود آمده و پنجره بازشده برای توسعه مناسبات تجاری و تحکیم جای پای خود در بازار قطر استفاده کافی کنیم، اما امید داریم در فرصت کوتاهی که در آینده داریم بتوانیم به این مقصود برسیم؛ بنابراین مأموریت ویژه و خطیری که اتاق مشترک ایران و قطر در چند ماه آینده دارد، پیگیری سریع جهت رفع موانع و توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور است. چراکه لازم است ضمن کسب جایگاه خود در این بازار، آن را به تعاملات پایدارتری تبدیل کنیم.

برنامه اتاق ایران در حال حاضر این است که مجری اصلی اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری با کشورهای خارجی، اتاق‌های مشترک باشند به‌شرط آنکه عزم و همت خود را در این عرصه به اثبات برسانند. برخلاف شرایط تشکیل اتاق‌های بازرگانی درگذشته، در حال حاضر در هیئت مؤسس اتاق‌های مشترک صرفاً اعضایی راه می‌یابند که پیش‌ازاین با کشور مربوطه تعاملاتی داشته‌اند و از تجربه کاری پیشین خود می‌توانند در چگونگی توسعه فعالیت‌های میان دو کشور بهره‌مند گردند. بااین‌حال پس از تشکیل این اتاق، درهای آن به روی تمام فعالانی که خواهان کار با آن کشور هستند بازخواهد بود. ما به‌عنوان بخش خصوصی، چه با همسایگان و چه دیگر کشورها، هیچ نگاهی به‌غیراز تعامل و توسعه تجارت نداریم. این تعاملات با کشورهای جهان می‌تواند ثبات‌آفرین و توسعه‌دهنده امنیت در روابط متقابل با کشورها باشد و البته این امر همواره درگرو افزایش توان و پتانسیل بخش خصوصی است. بخش خصوصی باید بداند که نقشش نسبت به قبل تغییر کرده و مأموریتی ملی در این زمینه دارد تا پیشگام توسعه تعاملات با دنیا باشد. ما امیدواریم که در سال ۹۷، این اتاق مشترک بتواند فرصت ساز شود و جایگاه خود را جهت توسعه و تقویت ارتباطات با کشور قطر در همه زمینه‌ها پیدا کند.

همچنین بخوانید:   محدودیت‌ های ایران در برجام به زبان ساده

در ادامه، با انتخاب محمدرضا قمی به ریاست مجمع، اساسنامه اتاق‌های مشترک بازرگانی مورد تصویب اعضا قرار گرفت و انتخابات اعضای هیئت‌مدیره این اتاق برگزار شد. بر اساس آرای مأخوذه در انتخابات هیئت‌مدیره اتاق مشترک ایران و قطر، ۹ نفر اعضای اصلی، به این شرح انتخاب شدند: خورشید گزدرازی، محمد آیت‌اللهی موسوی، عدنان موسی پور، حمیدرضا ذوالانوار، محمدعلی دیده روشن، امیر شهریاری، علیرضا رحیمی، علی غوابش، میلاد ملک پور. همچنین عبدالخالق سالمی و سید علی رضوی به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیئت‌مدیره انتخاب شدند. علیرضا فرهنگجو و رضا نعمت اللهی نیز به ترتیب، منتخب بازرس اصلی و علی‌البدل این اتاق مشترک شدند.

انتهای خبر/