با سخنان حسن روحانی در بندرعباس به نظر می‌رسد رابطه جالبی میان قاچاق و گرانی و ارزانی وجود دارد. این موضوع طنز تلخی است که هم علت قاچاق، ارزانی است و هم علت گرانی، قاچاق!

به گزارش «راه دانا»، حضور رئیس‌جمهور در هرمزگان با حاشیه‌های قابل‌تأملی روبرو شده است. امام‌جمعه بندرعباس در حضور حسن روحانی نسبت به گرانی مواد غذایی موردنیاز مردم به‌خصوص گوشت قرمز و مرغ انتقاد کرد و از رئیس‌جمهور خواست که در این راه هم یک «علی برکت الله» بگوید و نسبت به جلوگیری از افزایش بی‌رویه مایحتاج مردم اقدام کند.

«آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی»، در شورای اداری استان هرمزگان که با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان تشکیل‌شده بود، گفت: «تعارفات برای مردم نان نمی‌شود و باید مشکلات مردم حل شود و امروز دیگر مردم نان ندارند. آقای رئیس‌جمهور برای حل مشکلات سفره مردم هم «علی برکت الله» بگویید.»

رئیس‌جمهور در سخنانی که به‌نوعی واکنش به انتقادات امام‌جمعه بندرعباس بود با اشاره به اینکه یکی از دلایل قاچاق ارزانی آن جنسی است که قاچاق می‌شود، گفت: «هنگامی‌که گازوئیل در کشور لیتری ۳۰۰ و بنزین ۱۰۰۰ تومان است و در دیگر کشورها رقمی بالاتر دارد، معلوم است که قاچاق می‌شود.»

روحانی همچنین دیروز گفت: دلیل قاچاق به خارج، ارزانی است. بروید در کشورهای همسایه ببینید آنجا گوشت چند دلار است؟

درباره این سخنان باید گفت: دلیل قاچاق کم‌ارزش شدن پول ملی است؛ اولین نکته‌ای که باید اشاره کرد کم‌ارزش شدن پول ملی نسبت به ارزهای خارجی است. از همین روست که برخی از افراد سودجو‌ با توجه به اینکه قیمت اجناسشان در خارج از ایران بیشتر از ارزش داخلی است سعی می‌کنند که کالاهای خود را قاچاق و سود بیشتری به جیب بزنند. همین موضوع سبب شده تا تنظیم بازار در کشورمان به هم بخورد و برخی از کالاها با کمبود در بازار گران‌تر هم شود.

ارزانی تعریفی دارد برای مردم ما که بیشتر سرمایه نقدی خود را با توجه به کاهش ارزش پول ملی ازدست‌داده‌اند و از سوی دیگر شاهد گرانی طلا، مسکن و خودرو و دیگر اقلام هستیم نمی‌توان گفت که اجناس برای آنان ارزان است. تورم در برخی از کالاها مانند خودرو سه برابر بیشتر شده است. ارزانی شاید به کاهش مابه‌تفاوت درآمدها و قیمت اجناس نیز بتوان اطلاق کرد. از سوی دیگر بی‌ارزش شدن پول ملی ایران را ایرانیان در خرید اجناس به‌خوبی مشاهده می‌کنند.

انتهای خبر/