یکی از راه‌های مقابله با پیامک‌های تبلیغاتی شکایت به سامانه و معرفی شماره‌های فرستنده بود؛ راهی که اگرچه مؤثر بود اما نمی‌توانست پیش‌گیرنده باشد. به همین دلیل تصمیم بر آن شد که جلوی ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از همان ابتدا و توسط اپراتورها گرفته شود.

پیامک‌های تبلیغاتی از آن موارد است که هر یک از مشترکان موبایلی حداقل یک‌بار تجربه کرده‌اند. البته این تجربه معمولاً به همان یک‌بار ختم نشده و ارسال این پیامک‌ها گاهی آن‌قدر زیاد شده که صدای کاربران را هم درآورده است؛ اینکه گاه‌وبیگاه و در زمان‌های نامناسب صدای دریافت پیامک را می‌شنوند و زمانی که با تصور پیغام شخصی سراغ گوشی خود می‌روند، با حجم انبوهی از تبلیغات روبه‌رو می‌شوند.

این موضوع باعث شد کاربران شکایات خود را از راه‌های مختلف به گوش مسئولان برسانند. اگرچه پیامک‌های تبلیغاتی ریشه‌ای عمیق دارد و زمان آن‌هم محدود به یکی دو سال گذشته نیست، اما در یک سال اخیر عزم جدی برای جلوگیری از آن‌ها و ایجاد مزاحمتشان ایجاد شد. البته درحالی‌که ابتدا ارسال پیامک‌ها با سرشماری‌های مشخصی انجام می‌شد و به نحوی مسدود کردن آن‌ها راحت‌تر بود، کسب‌وکارهایی که یکی از مهم‌ترین راه‌های تبلیغات خود را ارسال این پیامک‌ها می‌دانستند، سراغ شماره‌های شخصی رفتند.

به گزارش ایسنا، ارسال پیامک‌های تبلیغاتی با شماره‌های شخصی هم در برهه‌ای به یکی از مشکلات کابران تبدیل شد؛ بنابراین مسئولان ارتباطی راه چاره را در ایجاد مصوبه‌ای برای مقابله‌ی جدی با این پیامک‌ها دانستند و تصمیم بر آن شد دستورالعملی برای جلوگیری از ارسال آن‌ها داده شود. اولین راه شکایت کاربران به رگولاتوری و سامانه ۱۹۵ بود که با تعداد مشخصی از شکایت و بررسی موضوع، شماره‌ای که تنها برای ارسال پیامک‌های انبوه مورداستفاده قرار می‌گرفت، مسدود شود.

این بار اپراتورها جلوی پیامک‌های تبلیغاتی را می‌گیرند

باوجوداین، شکایت از شماره‌های فرستنده‌ی ارسال پیامک تنها می‌توانست از ارسال پیامک‌ تبلیغاتی از این شماره‌ها در آینده جلوگیری کند، درحالی‌که ممکن بود شماره‌های جدید هرروز سبز شوند و پیامک بفرستند. به همین دلیل تنها راه پیش‌گیری از ارسال پیامک‌ها از همان ابتدا و توسط اپراتورهای موبایلی در نظر گرفته شد؛ اتفاقی که قبلاً هم درباره آن بحث شده و تصمیماتی گرفته‌شده بود اما درنهایت به گفته رگولاتوری در روزهای اخیر و مطابق با دستورالعمل جدید، توسط اپراتورها در حال انجام است.

حسین فلاح جوشقانی – رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دراین‌باره اظهار کرد: شکایت کار سختی بود؛ مؤثر بود اما نمی‌توانست پیشگیری‌کننده باشد. رگولاتوری دستورالعملی برای شماره‌های شخصی به اپراتورها داده است که دیگر خودشان بدون این‌که حتی شکایتی لازمی باشد، مسدودیت پیامک‌های تبلیغاتی را انجام می‌دهند. در حال حاضر چند روزی است که این کار توسط اپراتورها انجام می‌شود و تاکنون بیش از ۲۰۰۰ شماره شناسایی و مسدود شده است.

وی درباره نحوه تشخیص پیامک‌های معمولی از تبلیغاتی توسط شماره‌های شخصی نیز توضیح داد: طبق دستورالعملی که به اپراتورها دادیم، این شماره‌ها اگر شرایط خاصی داشتند مسدود می‌شوند؛ مثلاً تعداد پیامکشان از یک حدی بیشتر باشد یا چند روز قبل از ارسال پیامک هیچ تماس تلفنی و استفاده اینترنتی نداشته باشند؛ یعنی صرفاً سیم‌کارت برای پیامک استفاده ‌شود که بر اساس آن شناسایی و مسدود می‌شوند.

همچنین به گفته اپراتورها، ازآنجایی‌که هر یک از شماره‌های شخصی از اپراتورها با اطلاعات شخصی ثبت می‌شوند، یکی دیگر از راه‌های پیش‌گیرنده این است که در صورت شناسایی شماره‌های شخصی که اقدام به ارسال پیامک‌های تبلیغاتی می‌کنند، تمامی شماره‌های شخص ارسال‌کننده مسدود می‌شود. حال به نظر می‌رسد مجموع چنین اقداماتی بتواند پیامک‌های تبلیغاتی را به حداقل برساند.

انتهای خبر/

نظر شما چیست؟
۰
۰