یکی دو سایت پرمخاطب فروش اینترنتی از یکی دو هفته قبل برای حراج جمعه سیاه (بلک ‌فرایدی) در سطح شهر تبلیغ کرده‌ و زمان شروع این حراج را از بامداد جمعه اعلام کرده ‌بودند. خریداران پروپاقرص هم هوشیار و دقیق پای کامپیوتر و موبایل‌هایشان ساعت‌ها انتظار کشیدند و به‌محض این‌که ساعت از ۲۴ گذشت، کلیک‌های خرید را زدند؛ ظرف کمتر از پنج دقیقه سایت‌ها به دلیل حجم بالای مراجعه از کار افتاد و تعدادی از کاربران موفق به خرید نشدند.

به گزارش روزنامه آسمان آبی، کاربران آنلاین شکایت‌هایشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و مسئولان هر دو سایت را به کم‌کاری و ناتوانی متهم کردند. یکی از کاربران در ساعت یک بامداد در شبکه توییتر نوشت: «پیش‌بینی می‌شد که سرورهای این سایت‌ها توانایی تحمل استقبال مردم را ندارند.» عکس‌های (اسکرین‌شات) صفحه‌های «داون‌شده» این سایت‌ها هم در فضای مجازی منتشرشده و کاربران از اختلالاتی مانند «خالی شدن ناگهانی سبد خرید» نیز حرف‌هایی زده‌اند که نشان می‌دهد حراج اینترنتی نتوانسته از کاربران نمره قبول بگیرد. یکی از کاربران نوشته است: «حراج رو یک ماه تو بوق و کرنا تبلیغ کردند؛ درحالی‌که اصلاً از عهده انجامش برنیامدند.

به نظرم بهتر بود به‌‌جای این‌همه تبلیغ به فکر بهبود شرایط زیرساخت و فنی سایت می‌بودند.»

بااین‌حال در همان لحظاتی که بسیاری از کاربران نتوانستند خرید کنند، برخی هم کالاهایی با تخفیف‌های بسیار خوب خریدند. پسر جوانی می‌گوید یک گوشی آیفون را از سایتی با تخفیف ۷۰۰ هزارتومانی خریده و توانسته است درخواست خریدش را ثبت کند و باید منتظر تحویل گوشی باشد.

افزایش قیمت باعث اعتراض بسیاری از خریداران شده است. آن‌ها معتقدند سایت‌های فروش ابتدا قیمت‌ها را افزایش داده‌اند و بعد درصدی از قیمت (پس از افزایش) را به‌عنوان تخفیف کسر کرده‌اند که درنتیجه این عملیات خریداران مغبون شده و مورد سوءاستفاده قرارگرفته‌اند.

یکی از خریداران بالقوه دراین‌باره می‌گوید: «قیمت یک تلویزیون قبل از حراج ۱۰ درصد گران شد و بعد از کسر درصد حراج، بازهم قیمت نهایی هشت هزار تومان از قیمت قبلی بیشتر شده بود.» او مدعی شده است این تلویزیون در بازار با قیمت ارزان‌تری به فروش می‌رسد و فروشگاه‌های آنلاین در این بخش تقلب کرده‌اند. این نوع فروش فقط به فروشگاه‌های اینترنتی منحصر نشده و برخی از خریداران در حراج‌های مغازه‌ها هم می‌گویند که قیمت‌ها ابتدا افزایش داشته و بعد به بهانه حراج کم شده است تا مردم نسبت به خرید ترغیب شوند؛ درحالی‌که قیمت‌های پس از حراج گاهی از قیمت‌های پیش از حراج هم بیشتر شده است.

انتهای خبر/