سرگی شوتسف معاون اول رئیس‌کل بانک مرکزی روسیه اعلام کرد: ۵ کشور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، اعضای بریکس در حال مذاکره برای امکان‌سنجی ایجاد یک نظام پرداخت مبتنی بر طلا هستند.

وی تأکید کرد: هم‌اکنون نظام‌های پرداخت کنونی که در لندن و سوئیس واقع هستند در حال از دست دادن وجهه خود در بازارهای نوظهور نظیر هند، چین و آفریقای جنوبی است. به گزارش فارس، سرگی شوتسف ادامه داد: ما در حال مذاکره برای امکان‌سنجی ایجاد یک نظام پرداخت واحد به دلار هم در بین اعضای بریکس و هم در مبادلات دوجانبه خود هستیم. کشورهای عضو بریکس شامل اقتصادهای بزرگ جهان هستند و این کشورها دارای منابع بالای طلا و همچنین تولید و مصرف زیاد این فلز گران‌بها هستند.

بنا به گفته شوتسف این احتمال وجود دارد که بر مبنای این نظام پرداخت بازارها و نظام‌های پرداخت جدیدی شکل بگیرند. در حال حاضر بانک مرکزی روسیه و بانک مرکزی چین توافق‌نامه ایجاد مبادلات دوجانبه طلا بین دو کشور را امضاء کرده‌اند. قرار است این بانک یک نظام پرداخت مستقل را با چین در سال ۲۰۱۸ ایجاد کند. این اقدام باهدف فاصله گرفتن دو کشور از دلار به‌عنوان ارز مبنای مبادلات تجاری انجام می‌شود و دو کشور در تلاش هستند تا با استفاده از طلا و ارزهای ملی خود در مبادلات دوجانبه و حتی مبادله با دیگر کشورها وابستگی خود به دلار را هرچه بیشتر کاهش دهند.

انتهای خبر/