از زمانی که پول اعتباری ظهور کرده و رابطه یک‌به‌یک طلا و نقره با پول گسیخته شده، تجارت در میان کشورها از حالت ساده اثرگذاری هزینه‌های عادی به‌اضافه تعرفه‌های گمرکی؛ خارج‌شده و عامل نامرئی ارزش‌گذاری پول‌های ملی به مؤثرترین عامل در شکل‌دهی به تجارت بین‌الملل تبدیل‌شده است. تغییر در ارزش‌گذاری پول ملی به‌راحتی می‌تواند ده‌ها درصد بر هزینه‌ها بیفزاید و یا از آن‌ها کم کند. از ابزار تغییر در ارزش‌گذاری پول‌های ملی به‌صورت کاستن از ارزش پول ملی استفاده می‌شود که مزیت‌های رقابتی برای تولیدات داخلی ایجاد می‌کند.

به گزارش تسنیم، این وضعیت که «جنگ ارزی» نامیده می‌شود سابقه‌ای صدساله دارد و نخستین بار در بحران بزرگ ۱۹۲۹ به‌وسیله کشورهای صنعتی علیه یکدیگر به کار گرفته شد. جنگ ارزی به معنای «کاهش رقابتی ارزش پول ملی» است که با ارزان کردن قیمت کالاهای داخلی در مقایسه با رقبای خارجی؛ هم بازارهای صادراتی بیشتری ایجاد می‌کند و هم باعث جایگزین شدن کالاهای تولید داخل با اجناس مشابه وارداتی می‌شود.

«جنگ ارزی» یا همان ارزش‌گذاری کمتر پول ملی؛ برای کشور فاعل مزیت تجاری ایجاد می‌کند و این مزیت از طرف‌های مقابل به‌دست‌آمده و برای آن‌ها کسری تجاری به بار می‌آورد. نتیجه ایجاد کسری در طرف‌های مقابل دور پیچیده‌ای شامل، کسری تجاری، کسری بودجه، استقراض، انباشت بدهی‌ها، خروج سرمایه‌ها از کشور متضرر به کشور دارای مزیت شده و درنهایت پسرفت صنعتی ایجاد می‌کند، یعنی صنایع کشورهای متضرر به‌تدریج از بین می‌روند. این دور پیچیده پنج‌وجهی تبعات اجتماعی هم دارد و دعوا تنها بر شاخص‌های اقتصاد کلان نیست. افزایش نرخ بیکاری، به دنبال آن کاهش دستمزدها و درنتیجه کاهش سطح رفاه و درنهایت فرار نخبگان را به دنبال خواهد داشت که عرصه کار و فعالیت را تنگ‌تر می‌بینند. ضمن اینکه دولت‌ها مجبور می‌شوند برای کاستن از هزینه‌ها از خدمات تأمین اجتماعی کم کنند. این دور که از دنیای مجازی نرخ‌گذاری ارزها آغازشده و به بخش واقعی اقتصاد تسری پیدا می‌کند را پول اعتباری به وجود آورده است. تعیین نرخ ارز در حالت نظری به‌وسیله نیروهای بازار؛ عرضه و تقاضا برای ارز؛ مانند سایر کالاها به دست می‌آید؛ اما تفاوت مهمی بین یک واحد پول ملی و کالاها که قرار است با آن ارزش‌گذاری شوند وجود دارد. پول‌های امروزی به اشباحی نامرئی تبدیل‌شده‌اند که زبده‌ترین اقتصاددانان هم از توضیح رفتار آنان عاجز هستند و نمی‌توان فرمولی برای فرموله کردن رفتار پول اعتباری پیدا کرد. اقتصاددانان تبدیل به انسان‌هایی متحیر شده‌اند که در برابر سؤال‌های بیشمار مردم پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای ندارند. به قول نیال فرگوسن: «شاید غیرقابل لمس بودن بیشتر پول‌های امروزی، بهترین گواه طبیعت حقیقی آن باشد. آنچه فاتحان اسپانیایی نتوانستند درک کنند، این است که پول موضوعی اعتقادی، حتی ایمانی است؛ اعتقاد به کسی که آن را به ما می‌پردازد؛ اعتقاد به کسی که پول مورداستفاده‌اش را چاپ می‌کند یا موسسه‌ای که برای چک‌ها یا انتقال‌هایش احترام قائل است. پول فلز نیست، پشتوانه‌ای مکتوب است؛ و به نظر نمی‌رسد اهمیتی داشته باشد که کجا مکتوب شده: روی نقره، روی گل، روی کاغذ یا روی نمایشگر ابگونه ای شفاف. هر چیزی می‌تواند کار پول را بکند، از صدف کائوری جزایر مالدیو تا صفحات سنگی گرد بزرگ که در یِپ (یاپ)، مجمع الجزایری در اقیانوس اطلس، استفاده می‌شد؛ و اکنون در این عصر الکترونیک به نظر می‌آید که هیچ‌چیز نمی‌تواند کار پول را بکند.»(فرگوسن ۱۳۹۲)

همچنین بخوانید:   بسته شرح مشاغل دپارتمان بازاریابی و فروش

برای رسانه‌ها جذاب‌تر این است که درباره بازار آزاد و رقابت صحبت کنند و زمان زیادی را به بحث درباره شرکت‌های بهره‌ور که می‌توانند با هزینه پایین‌تری تولید کنند اختصاص دهند، اما از عامل مهم حمایت گرایی (Protectionism) یعنی دامپینگ ارزی چشم‌پوشی کنند. دامپینگ ارزی به‌راحتی بر ساعت‌ها تلاش متخصصان غلبه می‌کند. کاهش ۵۰ درصدی ارزش پول ملی در وضعیت برابر؛ بنگاه‌های رقیب را از میدان به درمی‌کند. رقابت در سطح شرکت‌های بزرگ سنگین است و یک کاهش شدید در نرخ ارز؛ که می‌تواند با تعریف نرخ ثابت برای دوره‌ای طولانی برابر باشد زیرا در شرایط تورمی کار کاهش ارزش پول را انجام می‌دهد؛ حتی با معجزه بهره‌وری هم جبران نخواهد شد. چین، ژاپن و آمریکا به‌عنوان سه قطب از چهار قطب اصلی صنعتی جهان دامپینگ ارزی می‌کنند، اما دامپینگ ارزی آمریکا و به‌خصوص ژاپن در برابر دامپینگ ارزی چینی‌ها تنها سوءتفاهم‌هایی ساده هستند. کشور چین وضعیتی را ایجاد کرده است که حتی شرکت‌های چندملیتی هم برخلاف منافع کشورهای متبوعشان از دامپینگ ارزی این کشور حمایت کنند. «راز این اتحاد محکم بین دولت حزبی چین و روسای شرکت‌های چینی که آن‌ها نیز کمونیست هستند از یوآن و مدیریت بنگاه‌های چندملیتی که تا حد بسیار بالایی به منافع شرکت‌های چینی توجه دارند از سوی دیگر، نهفته است. هرچقدر نیروی کار چین بیشتر استثمار شود، سود شرکت‌های چینی و شرکت‌های خارجی مستقر در چین بیشتر خواهد بود و هرچقدر پول رایج چین کمتر از ارزش واقعی ارزش‌گذاری شود، سود شرکت‌های غربی که محصولاتشان را از طریق پیمانکاری در چین تولید می‌کنند، مانند اپل، بیشتر خواهد بود و شرکت‌های چینی فعال در حوزه صادرات قدرت رقابتی بیشتری خواهند داشت.»

همچنین بخوانید:   مسعود نیلی عامل وضعیت کنونی بازار ارز؟

نمودار زیر روند تثبیت نرخ برابری یوآن در برابر دلار و سایر ارزها علیرغم افزایش شدید در تولید ناخالص داخلی چین را نشان می‌دهد.

نظام پولی شناور در نظام بین‌الملل و امکان ثابت نگاه‌داشتن ارزش پول چه به‌طور ثابت و چه به‌طور شناور مدیریت‌شده به چین این امکان را داده است تا رقابت نابرابری را با سایر کشورها آغاز کند. کارگر ارزان و قیمت ارزان سایر عوامل تولید باعث شده است تا این کشور، شرکت‌های بزرگ را به سمت خود کشیده و آن‌ها را در بازی ارزان‌فروشی کالا و خدمات علیه دولت‌های دیگر متحد کند. چین با استفاده از ابزار پول اعتباری و تعریف نرخ برابری آن بسیار پایین‌تر از قیمت منطقی؛ باعث شده است طرف‌های تجاری این کشور دچار کسری‌های سرسام‌آوری شوند. بحران بدهی‌ها در بسیاری از کشورهای ثروتمند نتیجه کسری خارجی آن‌هاست که عموماً به چین مربوط می‌شود و مجبور می‌شوند برای حفظ وضع موجود استقراض کرده و بحران را به فردا و فرداهای دگر حواله دهند. به همین سادگی بحران بدهی‌ها با استفاده از بستر «پول اعتباری» شکل می‌گیرد. از اعتبار آغازشده، به بخش واقعی اقتصاد رفته و آنجا به هم می‌ریزد و برای علاج؛ راهکار بدهی را پیشنهاد می‌کند که به معنی تعمیق بحران و انباشتن بر میزان کوه بدهی‌ها است. بدهی از پول آغازشده و به پول بازمی‌گردد.

 

انتهای خبر/