شرکت‌های بزرگی در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس معاملات تجاری خود در بازار قطر را از دست داده‌اند. محاصره تحمیلی کشورهای بحرین و عربستان و امارات علیه قطر دامن خود این کشورها را گرفته است. سرمایه گذاری‌های کشورهای یاد شده در بازار قطر با مشکل روبرو شده است؛ باوجود اینکه قطر هیچ گونه اقدام انتقام جویانه ای در این زمینه نکرده است.

قطر ۸۰ درصد نیازهای غذایی خود را از همسایگان عرب حوزه خلیج فارس تامین می کرد که یک منبع درآمد مهم برای شرکت های کشورهایی به شمار می رفت که قطر را تحریم کرده اند. درپی تحریم این کشورها، قطر به بازارهای جایگزین در سلطان نشین عمان و ایران روی آورده است.

تولیدات از ترکیه و کویت و دیگر کشورهای عرب و یونان و آذربایجان و هند نیز به بازارهای قطر سرازیر شده است. این درحالی است که در مقابل، شرکت های کشورهای تحریم کننده قطر وارد بحرانی شده اند که در صورت طولانی شدن محاصره قطر، افزایش خواهد یافت.

در گزارش بلومبرگ آمده است: قطر مذاکراتی با ایران و ترکیه و دیگر کشورها برای تامین آب و غذا صورت داده است. براساس این گزارش، شرکت قند خلیج فارس که بزرگترین تصفیه خانه شکر جهان در امارات به شمار می رود؛ جزء بیشترین شرکت هایی است که در نتیجه تحریم و محاصره قطر زیان دیده است. این گزارش می افزاید: عربستان و امارات صادرات شکر سفید به قطر را متوقف کرده اند.

شرکت مواد لبنی المراعی در ریاض نیز یک چهارم درآمد خود را از صادرات به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بدست می آورد و با وجود اینکه معلوم نیست سهم قطر از خرید محصولات این شرکت چقدر است اما ارزش سهام شرکت المراعی با آغاز بحران بین قطر و این کشورها در پنجم ماه جاری میلادی به پایین ترین حد خود رسید.

در فهرست شرکت های زیان دیده احتمالی درسایه محاصره قطر، شرکت جهانی “دریک اند سکل” Drake And Scull International قرار دارد. مقر این شرکت در دوبی است و بیش از ۱۰ درصد ارزش بازار خود را امسال از دست داد و حدود ۱۳۶ میلیون دلار در پروژه های قطر سرمایه گذاری کرده است. این شرکت قراردادی به ارزش ۳۴۳ میلیون درهم برای ساخت مرحله اول متروی دوحه امضا کرده بود که قرار بود تا سال ۲۰۲۰ تکمیل شود.

شرکت هلدینگ “عربتک” متعلق به امارات نیز دو پروژه مشترک با قطر دارد که در انتظار حل و فصل مسائل حقوقی و مطالبات است. شرکت ساخت و ساز داماک در دبی نیز ماه گذشته کار ساخت یک برج مسکونی مجلل ۳۱ طبقه را در قطر آغاز کرد و در حال توسعه دو ساختمان مرتفع دیگر در این کشور است.

بانک فرست ابوظبی و بانک “امارات دبی ملی” (Emirates NBD) نیز در قطر با مشکل مواجه شده است زیرا چه بسا قطری ها یا افراد مقیم قطر سپرده های خود را از این دو بانک بیرون بکشند زیرا درباره چگونگی تصمیمات دولت قطر درخصوص بلوکه کردن حساب ها و مرحله بعد از آن اطمینان ندارند.

شرکت “دکسب انترتینمنت” نیز در فهرست زیان دیدگان قرار دارد زیرا سازمان سرمایه گذاری قطر دومین سهامدار این شرکت می باشد. مقر شرکت “دکسب انترتینمنت” در دوبی است. کشورهای بحرین، عربستان، مصر و امارات و چند کشور عربی دیگر دوشنبه گذشته در اقدامی هماهنگ قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر را اعلام کردند و در پی آن پروازهای شرکت های هواپیمایی مصر، امارات و عربستان با قطر به حالت تعلیق درآمد.

درپی این امر، کویت بار دیگر وارد میدان شد و برای میانجیگری به سه کشور عربستان، امارات و قطر رفت اما این میانجیگری به نتیجه نرسید و کشورهای بحرین، امارات، عربستان و مصر پنجشنبه شب با صدور بیانیه ای مشترک، ۵۹ شخصیت و ۱۲ نهاد قطری را در فهرست تروریسم خود قرار دادند. این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی خود متهم کرده اند و قطر نیز به نوبه خود با رد این اتهامات تاکید کرد که آنها می خواهند این کشور را زیر قیمومیت خود ببرند اما قطر کشوری مستقل است.

انتهای مطلب/