صادق نجفی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در برنامه تیتر امشب در خصوص وضعیت فضای کسب‌وکار صنایع اظهار داشت: در کل دنیا ۷۰ درصد اشتغال در حوزه صنایع کوچک و متوسط ایجاد می‌شود درحالی‌که در ایران این عدد حدود ۵۲ درصد است. وی ادامه داد: البته وضعیت صنایع کوچک و متوسط در کشور ما نیز روند رو به بهبودی داشته و اکنون ۱۶ هزار متقاضی برای ورود به این حوزه وجود دارد به‌طور مثال اکنون تحرک خوبی در بخش‌های مختلف ازجمله پوشاک، کیف و کفش صنایع پایین‌دست پتروشیمی ایجادشده است.

نجفی تصریح کرد: تمایل مردم برای خرید داخلی بیشتر از قبل شده و کیفیت بسیاری از کالاها مثل پوشاک بالا رفته است؛ در بعضی موارد مثل صنایع شیرینی و شکلات، تولیدات داخلی، بازار را در اختیار دارد. مدیرعامل صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: در حال حاضر پول چالش اول ما نیست، مدیریت چالش نخست است؛ در بودجه سال ۹۷ برای اس ام ای ها جایگاه خوبی را در نظر گرفته‌ایم و باید از تجربیات دیگر کشورها مثل کره جنوبی در صنایع کوچک استفاده کنیم.

این مقام مسئول در واکنش به اعتراض مدیر یک شهرک صنعتی از وضعیت موجود و نبود حمایت کافی از صنایع کوچک گفت: در این شرایط ما مشکلات را قبول داریم و باید برای حل مشکلات در کنار هم باشیم؛ با وزارت نیرو درزمینهٔ تأمین برق و آب و زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی توافق‌هایی کرده‌ایم. وی افزود: در حال حاضر دولت یک و نیم میلیون دلار در اختیار صنایع کوچک و روستایی قرار داده است و ما کلینک هایی تشکیل داده‌ایم که برای رفع مشکلات صنایع کوچک اقدام کنند.

نجفی اظهار داشت: ما در حوزه صنایع کوچک، سند توسعه بلندمدت نداریم و در حال تنظیم سند توسعه ۵ ساله هستیم و باید از جایی شروع کنیم؛ در کشوری مثل ترکیه دو تشکل داریم صاحبان صنایع و صادرکنندگان که در پیشبرد صنایع نقش مهمی دارند؛ در کشور ما اتاق بازرگانی به‌عنوان مجلس صنعت علی‌رغم قدرت گسترده نتوانسته از ظرفیت خود استفاده کند و استراتژی و راه‌حل مناسب ارائه دهد.

ابراهیم بهادرانی عضو اتاق بازرگانی در ادامه برنامه تصریح کرد: ما ۴۲ میلیارد دلار در ۱۰ ماهه واردات داشتیم که بیست درصد آن مصرفی بوده است ولی گرایش مردم به کالای داخلی ملموس نیست و امیدواریم گرایش به سمت کالای داخلی باشد. وی ادامه داد: مشکل مدیریت و بهره‌وری در فضای کسب‌وکار ملموس است.

بهادرانی تأکید کرد: مهم‌ترین مشکل در شهرک‌های صنعتی، فعالیت با ظرفیت‌های پایین است به دلیل اینکه صنایع کوچک، ظرفیت و پشتوانه مالی محدود دارند و در صورت بروز مشکل مالی، هیچ شرکت بزرگی نیست که برای آن‌ها تضمین دهد و مورد مالی را برطرف کند. بهادرانی تصریح کرد: باید یک هلدینگ بزرگی در کنار این صنایع کوچک به‌عنوان پیشران حرکت کند و توقع از دولت این است که دخالت را کم کند و به بنگاه‌ها اجازه دهد مشکلات خود را حل کنند.

این عضو اتاق بازرگانی گفت: رتبه کسب‌وکار ترکیه بین ۶۰ تا ۷۰ است درحالی‌که رتبه کشور ما ۱۲۰ اعلام‌شده است؛ ما بر اساس سند ۱۴۰۴ قرار است در منطقه رتبه اول را کسب کنیم ولی در واقعیت از سایر کشورهای منطقه عقب‌افتاده‌ایم، به‌این‌ترتیب اگر رفتارمان را تغییر ندهیم نمی‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در ادامه برنامه هاشمی رئیس شهرک صنعتی عباس‌آباد در خصوص مشکلات صنایع اظهار داشت: متأسفانه بیشترین آسیب و هجمه از سوی سازمان‌ها متوجه صنایع کوچک است و یکی از مشکلات ما مدیران تأثیرگذار دور از میدان هستند زیرا باوجود وعده‌های مسئولان هنوز زیرساخت‌های لازم در شهرک‌های صنعتی فراهم نیست.

وی ادامه داد: امروز باید همه دستگاه‌ها به‌عنوان یک قرارگاه رزمی و مهندسی وارد عمل شوند و بهره بانکی بالا، سهم بیمه بالای کارفرما و ارزش‌افزوده بالا ازجمله مهم‌ترین مشکلات صنعتگران است که در صورت ادامه این روند صنایع کوچک را به قهقرا می‌برد. هاشمی تأکید کرد: در این شرایط سازمان صنایع کوچک به‌عنوان متولی باید وارد عمل شود.

انتهای خبر/

نظر شما چیست؟
۰
۰