ابراهیم رزاقی گفت: تحریم شدن به‌منزله ورود به جنگ اقتصادی است و با تحریم، فرصتی برای ما پیش می‌آید تا روی پایمان بایستیم و ضعف را به نقطه قوت تبدیل کنیم. این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس همه دنیا علیه ما بودند و ما را تحریم کردند؛ افزود: اما با دید اقتصاد مقاومتی و استقلال خواهانه صنایع دفاعی را علیرغم اینکه کار بسیاری سختی بود، به وجود آوردیم و امروز در این زمینه در جایگاه پنجم دنیا قرارگرفته‌ایم.

استاد بازنشسته اقتصاد بیان داشت: همچنین با تکیه‌بر اقتصاد مقاومتی، صنایع هسته‌ای را به وجود آوردیم. وی در ادامه با انتقاد از واردات بی‌رویه گفت: برخی مسئولان ذلت ما را می‌خواهند و به توان داخلی توجه ندارند. وی با بیان اینکه برخی مسئولان می‌گویند همه‌چیز ما به تحریم‌ها و برجام وصل است، گفت: ما باید از هر تحریمی خشنود شویم، زیرا این محدودیت‌ها باعث می‌شود تا کالاهای موردنیازمان را خودمان تولید کنیم و در آن زمینه بی‌نیاز شویم.

این کارشناس اقتصادی با طرح این پرسش که عمده‌ترین آسیب استقلال اقتصادی ایران چیست، گفت: در این مورد دلایل زیادی عنوان می‌شود و تولید‌کنندگان عدم وجود مواد اولیه و قطعات و همچنین پرداخت مالیات را عنوان می‌کنند، اما نکته مهم این است که تولیدکننده داخلی در مقابل واردات توان دفاعی ندارد. وی با اشاره به اینکه سود تولید ۵ و نهایتاً ۲۰ درصد است، گفت: این در حالی است که واردکننده از محل واردات ۲۰۰ درصد سود می‌کند.

رزاقی با بیان اینکه قیمت واقعی دلار ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان است، گفت: پایین نگه‌داشتن قیمت دلار مانند دادن یارانه به واردات است. مهم‌ترین مشکل تولید دلار ارزان است، زیرا با دلار ارزان واردات صورت می‌گیرد. به هر فردی که یک دلار بدهند ۳ برابر سرمایه ایرانی را به خارج منتقل می‌کند. اکنون همه‌چیز به واردات وابسته شده است، گفت: این در حالی است که با دید استقلال خواهانه و روحیه جهادی، همه‌چیز در داخل قابل تولید است.

وی با انتقاد از اینکه هیچ‌کدام از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دولت نمی‌پرسد که چرا دلار را به این ارزانی به واردات اختصاص می‌دهد، گفت: متأسفانه بسیاری از افراد فاسد فقط به منافع حزبی و شخصی خود می‌اندیشند. وی با اشاره به میلیون‌ها بیکار و افرادی که زیرخط فقر زندگی می‌کنند، گفت: اکثر بازنشستگان زیرخط فقر زندگی می‌کنند. در اوایل انقلاب اسلامی با حقوق ۳ سال امکان خرید یک خانه وجود داشت، اما اکنون باید با حقوق ۳۰ سال یک خانه خرید. افزایش قیمت دلار در قیمت برخی کالاها مشهود است، گفت: اما ازآنجاکه برای واردات کالاهای اساسی مثل گوشت، برنج و روغن یارانه پرداخت می‌شود، این افزایش مشهود نیست.

وی با بیان اینکه تهاجم اقتصادی شروع‌شده است، گفت: این تهاجم روزبه‌روز فضای جامعه را بدتر می‌کند. فرض می‌کنیم، مسئولان انقلابی و جهادی هستند و می‌خواهیم در این شرایط برای حل مسائل اقتصادی راه‌حل بدهیم، بیان داشت: بسیاری از کالاها امروزه از خارج وارد می‌شود، بنابراین باید بررسی شود که واردات کدام کالاها لازم است که با ارز ارزان‌ انجام شود. برای حمایت از تولید در ابتدا باید تمام واردات کالاهای اساسی و قطعات موردنیاز کارخانه‌ها موقتاً با دلار ارزان انجام شود. نیازی نیست که هرساله ۷ میلیون نفر با دلار ارزان‌قیمت از کشور خارج شوند، بلکه متقاضیان این بخش می‌توانند دلار را با قیمت واقعی خریداری کنند، مگر اینکه خروج آن‌ها از کشور برای شرایط خاصی مانند بیماری و یا… باشد.

مخارج ارزی کشور سالانه حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار است، بیان داشت: با این اقدامات مخارج کشور نصف می‌شود و با نصف شدن مخارج دیگر نیاز به مفت فروشی نفت نداریم. دوم باید از تمام فعالیت‌هایی که تولیدی نیست و دلالی محسوب می‌شود، مالیات اخذ شود. باید به تولید‌ یارانه پرداخت کرد، گفت: با پرداخت یارانه به تولید، بخش تولید رشد می‌کند و به نسبت افزایش یارانه به تولید یارانه برای کالاهای ضروری وارداتی کاهش می‌یابد. مسئولیت‌ها را باید جانبازان و جان‌نثاران این نظام واگذار کرد، گفت: با این روش بدون وارد شدن ضربه به تولید، می‌توان تولید را افزایش داد.

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه از هرگونه فعالیت سفته‌بازی باید مالیات اخذ شود، گفت: بدین روش سرمایه‌دار برای کسب سود به سمت تولید می‌آید و واردات کم می‌شود. وی به دلیل واردات قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: وقتی واردات ۲۰۰ درصد سود دارد، قاچاق صورت می‌گیرد، به‌طوری‌که بخش اعظمی از واردات قاچاق با پرداخت رشوه از گمرکات وارد کشور می‌شود. برای رسیدن به اهداف ذکرشده نیازمند حضور مدیران جهادی هستیم، گفت: متأسفانه به این افراد مسئولیت داده نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دوران سازندگی بزرگ‌ترین خیانت به کشور صورت گرفت، گفت: در آن دوران مدیران جهادی خانه‌نشین شدند، درحالی‌که این افراد حاضر بودند جان خود را برای حفظ آرمان‌های انقلاب نثار کنند. بدترین نوع سرمایه‌داری در ایران به وجود آمده است، گفت: به کارگر، بازنشسته و جانباز امکان نمی‌دهیم که تشکل داشته باشند تا در قالب تشکل از حقوق خود دفاع کنند.

انتهای خبر/ فارس