در حالی مرکز آمار اعلام می‌کند نرخ بیکاری کاهش‌یافته و مسئولان هم مدعی ایجاد ۷۰۰ هزار شغل جدید هستند که نمایندگان مجلس روایت دیگری از بیکاری در استان‌ها دارند.

به گزارش تسنیم، مطابق آمار مرکز آمار آخرین نرخ بیکاری در تابستان امسال ۱۱/۷ درصد اعلام‌شده است که نسبت به بهار امسال ۰/۹ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در حالی که اشتغال روستایی یکی از گام‌ها در جهت کاهش نرخ بیکاری استان‌ها در سراسر کشور است، باید دید آیا این راهکار دولت می‌تواند در جهت کاهش نرخ بیکاری استان‌ها مؤثر باشد یا خیر؟ سید حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به آمادگی بانک‌ها و صندوق‌های عامل برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، شرایط و نحوه دریافت تسهیلات را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه با ابلاغ «آیین‌نامه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی» امکان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی فراهم شد افزود: البته ممکن است به دلیل اینکه در مراحل ابتدایی اجرای طرح قرار داریم دستورالعمل این تسهیلات به تمام شعب مؤسسات عامل ابلاغ نشده باشد که ستاد مرکزی بانک‌ها و مؤسسات هر چه زودتر از ابلاغ دستورالعمل پرداخت به تمام شعب خود اطمینان حاصل کنند.

از سوی دیگر دولت مدعی ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در کشور طی یک سال گذشته است. این در حالی است که نمایندگان مجلس استان‌های مختلف کشور مسئله دیگری را روایت می‌کنند.

علی کاظمی، نماینده شهرستان اردل و فارسان می‌گوید: از وضعیت استان و جمعیت زیادی که هرروز به خاطر بیکاری به ما مراجعه می‌کنند، به نظر می‌رسد که نرخ بیکاری استان حتی از آمار ارائه‌شده در این جدول هم بیشتر است، که البته عوامل متعددی دست‌به‌دست داده تا شاهد این نرخ از بیکاری در چهارمحال و بختیاری باشیم.صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل در مجلس درباره بیکاری استانش می‌گوید: اردبیل چندین سال است که جزو پنج استان بالای بیکاری محسوب می‌شود، اما در طول این مدت کاری برای این استان انجام نشد و وضعیت، بدتر شده است.

وی افزود: دولت اعلام کرده در یک سال اخیر، نزدیک به ۸۰۰ هزار شغل ایجادشده است اما در استان اردبیل حتی رد پای این موضوع هم مشاهده نمی‌شود.

علیم یار محمدی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از آماری که دولت درزمینهٔ اشتغال ارائه داد، گفت: در استان سیستان و بلوچستان نه‌تنها افزایش اشتغال رخ نداده بلکه بیکاری نیز با رشد فزاینده همراه بوده است.

علی وقف‌چی، نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: باگذشت سال‌های زیادی از تأسیس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هنوز تعریف درستی از اشتغال نداریم و متأسفانه آمارها با واقعیت‌های جامعه فاصله دارد. وی افزود: از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار شغلی که در کشور اعلام‌شده ایجاد کردند،‌ تنها تعطیلی کارخانه‌ها به استان ما رسیده و دولت در این زمینه هیچ اقدامی برای استان زنجان انجام نداده است.

درمجموع به نظر می‌رسد اقدامات دولت تاکنون چندان مورد رضایت نمایندگان مردم در استان‌های مختلف نبوده است. این وضعیت هشداری است برای دولت که اقدامات خود را درزمینهٔ ایجاد اشتغال بیشتر و مؤثرتر کند.

انتهای خبر/