02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

کامران قبادی در یادداشتی با عنوان “بتن‌ریزی در چشم ثریا، این پرسش را مطرح کرد که آیا فشارهای دولت دیدبان پیشرفت را هم پلمپ می‌کند؟
برداشت اول:
عراقچی در یکی از جلسات کمیسیون برجام که از صداوسیما پخش می‌شد، گفت: «صداوسیما وسط مذاکره مستند “شطرنج با گرگ‌ها ” پخش کرد، یعنی مذاکره‌کنندگان ما این‌قدر خرند که رفتند با گرگ‌ها شطرنج‌بازی می‌کنند. ببخشید من این‌طور صحبت می‌کنم چون این‌ها همه احساسی بود که به تیم منتقل می‌شد؛ یعنی شما سربازانی را خط جلو فرستاده بودید که مرتب از پشت کتک می‌خوردند.» در این هنگام صدای یکی از نمایندگان می‌آید که توجیه می‌کند مقصود کار سخت مذاکره‌کنندگان بوده است. عراقچی پاسخ می‌دهد: “نه … شطرنج با گرگ‌ها (مستند ثریا) یعنی شما یه خرده عقلت کمه ”
برداشت دوم:
سیروس ناصری در مناظره برنامه زنده ثریا و در انتقاد به مواضع این برنامه و مستندهای هسته‌ای آن گفت: “باید اسم برنامه‌ی ثریا را بگذارید مریخ و سنگلاخ، کار شما سیاه نمایی و امید زدایی است.” وی گفت: “کمیسیون برجام تأخیری که در نهایی شدن برجام ایجاد کرده تا این لحظه ۳ میلیارد دلار برای کشور هزینه داشته و به ایران ضربه زده است، با این رقم می‌توانستیم آبادان را آباد کنیم.”
برداشت سوم:
وزیر بهداشت در پاسخ به انتقادات برنامه ثریا می‌گوید: شعار ثریا را عوض کنید، با این سیاه نمایی‌ها، شما دیدبان پسرفت ایران هستید نه پیشرفت.
این فقط سه برداشت کوتاه از صدها واکنش پیدا و پنهان دولت و حامیانش در حمله به برنامه انقلابی ثریاست. حمله‌هایی که در فضای رسانه‌ای و فضای مجازی با همکاری رسانه‌های غرب‌گرا و حتی بعضاً رسانه‌های ضدانقلاب و کانال‌هایی نظیر آمدنیوز و مملکته و… تکمیل می‌شود.
اما علت این‌همه واکنش‌های پیدا و پنهان و تعطیلی‌های مکرر برنامه ثریا در سه سال اخیر چست؟ ثریا در دولت قبل هم برنامه‌ای چالشی و انتقادی بود؛ اما به‌رغم انتقادات دولت قبل به این برنامه، هیچ‌گاه خبر از تعطیلی ثریا مطرح نشد. چرا دولت یازدهم که “شعار آزادی بیان ” و “شفاف‌سازی ” را دائماً تکرار می‌کند در پی فشار بر ثریا و تعطیلی این برنامه است. جالب آنکه تهیه‌کننده ثریا سال گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود: پس از پخش برنامه‌ها و مستندهای هسته‌ای ثریا در نقد برجام با فشار بخش‌هایی از بدنه دولت، حتی آن‌ها را مجبور کرده‌اند که دفتری که در اختیاردارند – که ظاهراً متعلق به مجموعه‌ی مستقلی بوده که با دولت همکاری‌های پژوهشی داشته -را تخلیه کنند و آن‌ها چند ماهی آواره شده‌اند تا جایی را اجاره کنند. این حد از فشار برای تعطیل شدن یک برنامه بسیار عجیب و بی‌نظیر است.
به نظر می‌رسد رمز پنهان این فشارها را باید در همان شعار برنامه ثریا جستجو کرد. ثریا “دیدبانی برای پیشرفت ایران ” است. همان شعاری که دولتمردان نسبت به آن حساس بوده‌اند. ثریا ظاهراً بر مبنای همین شعارش وظیفه دارد چالش‌ها و مشکلات و دستاوردهای مسیر پیشرفت کشور را رصد و ارزیابی و دیدبانی کند. حالا وقتی در دولت یازدهم اکثر حوزه‌های پیشرفت کشور متوقف می‌شود و یا عقب‌گرد می‌کند باید هم دیدبان پیشرفت را کور کنند.
وقتی قلب راکتور بومی اراک به‌عنوان سمبل پیشرفت و توانمندی دانشمندان هسته‌ای کشور از بتن پر می‌شود و ثریا ابعاد این اتفاق تلخ را برای مردم روایت می‌کند، باید هم‌چشمان ثریا را از بتن پر کنند تا دیگر دیدبانی نباشد تا از “پسرفت‌ها ” ببیند و برای مردم روایت کند.
وقتی متخصصان صنعت هسته‌ای و همکاران شهید مصطفی احمدی روشن امروز مجبورند به‌جای صنعت هسته‌ای در صنعت فاضلاب و اداره اوقاف کار کنند و ثریا این بی‌مهری‌ها را فریاد می‌زند باید هم به برجک دیدبانی ثریا شلیک کنند.
وقتی مفاسد نظام بانکی، برج‌سازی و بنگاه‌داری بانک‌ها با پول مردم همچنان ادامه دارد و رکود بی‌سابقه تولید نیز و ثریا این مسائل را هشدار می‌دهد…
وقتی هزاران متقاضیان مسکن مهر در انتظار تحویل گرفتن واحدهایشان با وعده‌های توخالی مسئولین ناامید شده‌اند و حضرات مسکن مهر را مزخرف می‌نامند و حتی یک واحد هم “مسکن اجتماعی ” نمی‌سازند! و ثریا درد دل‌های مردم را نشان می‌دهد …
وقتی رشد علمی متوقف می‌شود و وقتی فناوری فضایی و ماهواره‌ای کشور و برخی پروژه‌های موشکی از بیم برخی واکنش‌های غربی‌ها، نیمه تعطیل و تعطیل می‌شوند و ثریا این‌ها را فریاد می‌زند …باید هم ثریا را از برجک دیدبانی پایین کشید. وقتی قرار است از مسیر پیشرفت عقب‌نشینی کنیم “دیدبانی برای پیشرفت ” فقط مزاحمت ایجاد می‌کند. به‌جای دیدبان حضرات نیازمند رسانه‌هایی هستند که بزک کنند چهره این عقب‌نشینی‌ها را… نیازمند ماله کشانی هنرمند که مانند خودشان ماله بکشند بر عقب‌نشینی‌ها و پسرفت‌ها… نیازمند کسانی که مثلاً بتوانند اجبار آمریکا بر ایران برای خارج کردن آب‌سنگین اراک از کشور را به‌عنوان “وارد شدن ایران در باشگاه صادرکنندگان آب‌سنگین در جهان ” جا بزنند، باشگاه خیالی که ساخته بزک کنندگان آمریکاست.
ثریا و رسانه‌های انقلابی باید افتخار کنند که در دوره‌های مختلف، خار چشم باندهای قدرت و ثروت بوده‌اند و این فشارها نباید آن‌ها را از میدان به درکند.
رسانه ملی باید در موضوع زمزمه‌های تعطیلی برنامه ثریا پاسخگو باشد و شفاف‌سازی کند. چراکه ثریا یکی از برنامه‌هایی است که رهبر انقلاب به‌طور ویژه پس از انتصاب آقای دکتر علی عسگری به ایشان برای توجه بیشتر به این برنامه و سایر برنامه‌های انقلابی سفارش کرده‌اند برنامه‌ای که در چند سال گذشته جریان ساز و مؤثر بوده است و مخاطبان زیادی را با خود همراه کرده است. ثریا در همین یک هفته اخیر ۵ جایزه و تندیس متفاوت از دو جشنواره عمار و ” ایران ساخت ” دریافت کرده است که نشان‌دهنده کیفیت بالای تولیدات این برنامه است.
صداوسیما باید نشان دهد که آیا در برابر فشارهای دولت و باندهای قدرت و ثروت مستقل می‌ماند؟ این آزمونی بزرگ برای مدیران فعلی صداوسیماست و قطعاً در آینده مردم در خصوص عملکرد مدیران تلویزیون قضاوت خواهند کرد. بسیاری از هشدارهای برنامه ثریا در چند سال گذشته در خصوص آثار برجام و اعتماد یک‌طرفه به آمریکا، مشکلات و آثار تعطیلی مسکن مهر، احتمال ورشکستگی مالی طرح تحول سلامت در پی افزایش چشمگیر تعرفه‌های درمانی و… در چند ماه اخیر متأسفانه به حقیقت پیوسته و آثار آن برای مردم عینی شده است.
آیا ثریا باید تاوان درست بودن پیش‌بینی‌های کارشناسی‌اش را بدهد؟ و آیا غرب‌گرایان و محافظه‌کاران و مروجان گفتمان “ما نمی‌توانیم ” سرانجام، انتقام خود را از ثریا خواهند گرفت؟

همچنین بخوانید:  توقف کسب‌وکارها با گرانی دلار

کمپین جلوگیری از تعطیلی ثریا #ثریا_را_تعطیل_نکنید
کامران قبادی/ لینک محتوا