اسماعیل بازارچی دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ایران در خصوص طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل مجدد وزارت بازرگانی گفت: تولید و بازرگانی امور متصل‌به‌هم هستند و به همین دلیل سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری برای تولید و تجارت نیازمند مجموعه واحد است. براین اساس تفکیک این دو، باعث ضرر به هر دو بخش خواهد شد. وی ادامه داد: به اعتقاد بنده تقویت وزارت صمت در حوزه تولید و تجارت نتایج مثبتی خواهد داشت. زمانی که بخش بازرگانی از وزارت صنعت جدا بود، تولید متضرر می‌شد و با این تجربه، لزومی نیست مجدد آن را تکرار کنیم.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ایران بابیان اینکه با تشکیل وزارت بازرگانی، کشور به خارجی‌ها سپرده می‌شود، گفت: با تشکیل وزارت بازرگانی واردات محصولات خارجی افزایش می‌یابد. درواقع، با این کار کشور را به خارجی‌ها می‌سپاریم. اگر به خاطر ارزان بودن کالاهای خارجی واردات قطعات از خارج را زیاد کنیم، واحدهای تولیدی داخل تعطیل می‌شوند و این اقدام به اشتغال و تولید ضربه خواهد زد. بازارچی در پاسخ بااینکه آیا تشکیل وزارت بازرگانی تأثیری در کاهش قیمت کالاهای اساسی خواهد داشت، گفت: مدافعان طرح تشکیل وزارت بازرگانی می‌گویند اگر وزارت بازرگانی تشکیل شود کاهش قیمت در محصولات خواهیم داشت؛ اما اصلاً این‌طور نیست. قیمت تمام‌شده کالا، فقط قیمت اولیه وارداتی نیست؛ بلکه به فاکتورها متعددی بستگی دارد.

وی در ادامه افزود: اگر تجار واقعاً صداقت دارند، جمع شوند و مواد اولیه هر صنف را خودشان باقیمت مناسب تأمین کنند. دولت به‌جای تشکیل وزارت بازرگانی برای هر یک از واحدهای تولیدی خط اعتباری مشخص کند؛ و هر واحد بااعتباری که بدان اختصاص داده‌شده، مواد اولیه‌اش را تأمین کند. دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ایران در خصوص راهکار پیشنهادی خود برای مدیریت بهتر وزارت صمت گفت: بهترین راهکار برای بهبود شرایط فعلی کشور این است که وزیر صمت قائم‌مقامی در حوزه بازرگانی برای خود انتخاب کند و کارهای این بخش را به‌صورت کامل به وی واگذار کند.

انتهای پیام/