نظام بانکی نقش تعیین‌کننده‌ای در حمایت از کالای ایرانی ایفاء می‌کند، اما بسیاری از کارشناسان به‌دلیل ضعفها و نواقصی که دارد، معتقدند نه‌تنها از عهده ایفای این نقش در راستای حمایت از تولید ملی بازمانده بلکه بالعکس عمل می‌کند؛ در این رابطه و چگونگی رفع نقصان این معضل و راهکارهایی که می‌تواند رونق را به تولید ملی  بازگرداند با حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت‌وگو کردیم و راهکارهای رهایی بانکها از این معضل را جویا شدیم؛

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات مثبتی که در زمینه رونق تولید ملی می‌توان انجام داد اخذ مالیات بر سپرده‌های بانکی است گفت: این اقدام باعث می‌شود تا از بلوکه شدن پول و سرمایه در بانکها جلوگیری شود و به همین جهت گام مفیدی برای اقتصاد و تولید کشور است. این نماینده مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه هنوز بحثی پیرامون اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی اعم از ریالی و ارزی نشده است گفت: اگر این اقدام صورت بگیرد لاجرم سرمایه به‌سمت تولید می‌رود.

* رونق اقتصادی بالاتر کشورهای دریافت‌کننده پول از سپرده‌های بانکی نسبت به ایران

این نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اکنون در برخی از کشورها اگر شخصی سرمایه خود را در بانک قرار دهد مبلغی نیز باید به بانک برای نگهداری سرمایه خود بپردازد گفت: رونق اقتصادی در این کشورها از کشور ایران که به سپرده‌ها سود می‌دهد بالاتر است.

* نابودی تدریجی تولید کشور با سود بالای سپرده‌های بانکی

موسوی لارگانی با مخرب دانستن سود بالای سپرده گذاری بانکی برای تولید کشور گفت: نقش تخریبی سپرده بانکی برای تولید کشور یکی به‌جهت بلوکه شدن سرمایه در بانکها است و دیگری به‌جهت اینکه عده‌ای که می‌توانند کارآفرینی کنند با توجه به مشقاتی که تولید در کشور دارد، از پرداخت مالیات و عوارض گرفته تا سایر موانع و هزینه‌های دیگر به‌سراغ راه راحت‌تر، کم‌ریسک‌تر و پرسودتر بروند و به همین صورت تولید کشور به‌تدریج نابود می‌شود.

وی با تأکید به اینکه اگر سپرده‌های بانکی به‌سمت تولید کوچ کند هم برای سرمایه‌گذاران و هم برای تولید کشور مفید خواهد بود گفت: رونق تولید باعث ایجاد سود بیشتر و پایدارتر برای سرمایه‌گذاران خواهد شد و این شرایط رشد اقتصادی را به‌دنبال خود خواهد داشت و بخشی از معضل بیکاری که اکنون کشور با آن روبه‌رو است حل خواهد شد چرا که اگر رشد اقتصادی در کشور واقعی باشد اشتغال را به‌دنبال خود دارد.

* نقش تخریبی تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان به‌جای نقش حمایتی داشتن آن

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نرخ بالای سود تسهیلات در کشور گفت: پرداخت چنین سودهایی باعث می‌شود نرخ اعطای تسهیلات که می‌تواند کمک‌کننده به تولید کشور باشد با نرخ سود بالایی که دارد نه‌تنها کمک‌کننده نباشد بلکه برخی اوقات خود یک عامل مانع برای تولید در کشور باشد.

موسوی لارگانی با بیان اینکه اگر بانکها به سود کمتر از تسهیلات بانکی قانع بشوند به‌نفع آنها نیز خواهد بود گفت: یک مثالی وجود دارد که می‌گوید سود کمتر فروش بیشتر و فروش بیشتر سود بیشتر؛ یعنی اگر بانکهای کشور به سود کمتر از تسهیلات اعطایی خود قانع باشند مشتری بیشتری جذب خواهند کرد چرا که این گام به رشد اقتصادی و رونق تولید در کشور کمک می‌کند و رشد اقتصادی سرمایه کشور را بیشتر می‌کند و بانکها نیز از آن منتفع خواهند شد.

* تولیدکنندگان تا مجبور نشوند سراغ تسهیلات بانکی نمی‌روند

وی افزود: وقتی پول بین صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران در چرخه بانک گردش پیدا می‌کند بانک نیز به درآمد مورد نیاز خودش دست پیدا می‌کند اما در شرایطی که پولها بلوکه باشد و با سود بالا بخواهیم تسهیلات به تولیدکننده بدهیم؛‌ تولیدکننده نگاه می‌کند و می‌بیند که برای او صرفه اقتصادی ندارد و به همین جهت تا مجبور نشود سراغ دریافت تسهیلات نمی‌رود کما اینکه اکنون نیز چنین وضعیتی حاکم است.

* روی‌آوری بانکها به‌سمت ساخت‌وساز در نتیجه اعطای تسهیلات با سود بالا و کم‌شدن مراجعات برای دریافت آن

موسوی لارگانی با ابراز اینکه چنین وضعیتی باعث شده است که مراجعات به بانکها برای گرفتن تسهیلات کم شود گفت: این عامل باعث شده است که اکنون بانکها به‌سمت ساخت‌وساز،‌ خرید زمین و شرکتداری روی بیاورند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت کنونی بانکهای کشور گفت: رسالت بانکداری وضعیتی که اکنون بر بانکهای کشور حاکم است نیست؛ چرا که بانک باید واسطه بین تولید کننده و سرمایه گذار باشد و سرمایه را در چرخه تولید قرار دهد نه اینکه خود به‌سمت فعالیتهای اقتصادی برود.

* طرح اصلاح بانکداری اسلامی در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

وی در پاسخ به این پرسش که انتقاد از شیوه بانکداری بحث متداول اعم از کارشناسان و مقامات مسئول شده است اما آیا مجلس به‌عنوان قوه تصمیم­‌گیر در این رابطه برنامه‌ای دارد گفت: اکنون بحثی که در این رابطه در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است طرح اصلاح قانون بانکداری اسلامی است.

وی در پاسخ به علت این تعلل که اکنون بانکهای ایران بیشترین سود را به مشتریان می­‌دهند و در این باره در رتبه­‌های بالا قرار دارد اما عکس العملی تا کنون از مجلس شورای اسلامی مشاهده نشده است گفت: بخشی از این تعلل به‌جهت عدم همکاری­های قوه مقننه از گذشته تا کنون بوده است.

* تعلل دولتهای نهم و یازدهم مانع اصلاح نظام بیمار بانکی کشور

موسوی لارگانی با اشاره به اینکه این کوتاهی­ها در دولتهای گذشته نیز بوده است گفت: مثلاً در دولت نهم وقتی طرح اصلاح نظام بانکی مطرح شد، وزیر وقت اقتصاد با ارائه این پیشنهاد که سه‌ماهه در این باره لایحه‌ای تقدیم مجلس شورای اسلامی می­‌کند و اسناد این ادعا نیز در کمیسیون اقتصادی مجلس موجود است، کار را متوقف کرد اما با پایان دولت نهم و دهم نیز این لایحه به مجلس ارائه نشد.

وی با بیان اینکه موضوع اصلاح نظام بانکداری در کشور با آغاز دولت یازدهم نیز مطرح شد گفت: جالب است که وزیر اقتصاد دولت یازدهم نیز دقیقاً به‌مانند وزیر اقتصاد دولت نهم پاسخ داد و سه ماه فرصت خواست که هنوز لایحه‌ای رسمی از طرف دولت برای اصلاح نظام بانکی کشور ارائه نشده است .این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در چنین شرایطی مجلس طرحی را ارائه کرده است که در صورت تصویب و اجرای آن توسط دولت تا حدود زیادی مشکلات نظام بانکی کشور را حل خواهد کرد.

* پاسخ به دغدغه مراجع و مسائل مردم در صورت اجرایی‌شدن طرح اصلاح قانون بانکداری

موسوی لارگانی در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح دغدغه مراجع و مشکلاتی را که مردم در مواجه با بانکها دارند حل می­‌کند گفت: این کار سختی است که یک طرح در ابتدا بتواند تمامی دغدغه مراجع و مشکلات مردم در نظام بانکی را حل کند اما تا حدود بسیار زیادی دغدغه مراجع و مشکلات مردم در صورت اجرایی شدن این طرح حل خواهد شد که برای تهیه این طرح حجت الاسلام بحرینی بسیار زحمت کشیدند و ساعتها وقت گذاشتند.

وی در مورد جزئیات بیشتر این طرح گفت: در این طرح مسأله جریمه دیرکرد حل شده است و مسئله سود بانکی نیز تعدیل شده است. این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دور زدن نرخ اعلامی شورای پول و اعتبار توسط بانکها گفت: مقدار سودی که شورای پول و اعتبار برای مشتریان بانکها در نظر گرفته است مقدار زیادی است؛ چراکه برای سپرده‌ها ۱۵ درصد در نظر گرفته است و سود تسهیلات را نیز زیر ۱۸ درصد اعلام کرده است اما همین مقدار بالا را نیز متأسفانه بانکها دور می­‌زنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، موسوی لارگانی با انتقاد از عدم برخورد با بانکهای متخلف که سود تسهیلات کمرشکنی از مردم می­‌گیرند گفت: برای رهایی از قانون نیز قانون را دور می­‌زنند مثلاً سود اعلامی آنها شاید ۱۸ درصد و حتی پائین‌تر باشد اما با درخواست سپرده­ گذاری بدون سودی که از مردم دارند عملاً سودی بالای ۲۵ درصد دریافت می‌کنند.

انتهای خبر/