اواخر فروردین امسال خبری از شرکت داروگر به گوش رسید که تعداد زیادی از کارگران شاغل در این کارخانه خبر از مرخصی اجباری دادند و گفتند: از یک هفته مانده به شروع سال جدید به مرخصی نوروزی رفته اند و از آن زمان تا حدود ۲۵ فروردین ماه درب های این واحد صنعتی به روی آنها بسته مانده است. همچنین تعدادی از کارگران کارخانه داروگر بدون اطلاع قبلی و به دلیل آنچه بی انضباطی خوانده می شد اخراج شدند.

افشار فتح اللهی معاون امور صنایع سازمان صنعت تهران در این باره گفته بود: مرخصی اجباری کارکنان داروگر به دلیل انجام تعمیرات و نگهداری تجهیزات این کارخانه انجام شده و در اردیبهشت ماه کارگران به محیط کار خود بازمی گردند. حال پس از گذشت نزدیک به ۲ماه از آن ماجرا بار دیگر خبر می رسد که کارگران داروگر از ابتدای هفته جاری به مرخصی اجباری رفتند. شماری از کارگران این کارخانه که از بهمن سال گذشته برای بار سوم به مرخصی اجباری رفته اند، می گویند: کارخانه داروگر یکی از بهترین تولیدکنندگان محصولات شوینده با ۲۵۰۰ کارگر در سطح کشور بود که سال ۸۸ بعد از واگذاری این کارخانه  به بخش خصوصی تعداد نیروی کار خود را به حدود ۵۰۰ کارگر کاهش داد و به این حال افتاده است.

این کارگران می گویند: “در حالی کارگران را مجدداً یک هفته مرخصی اجباری فرستاده اند که تا هفته گذشته به هیچ یک از نیروها مرخصی نمی دادند و تعداد زیادی از افرادی که مرخصی ندارند یک هفته مرخصی اجباری برایشان غیبت تلقی می شود. سری قبلی که بعد از فروردین ۹۶ به مرخصی اجباری رفتیم بهانه مدیریت اورهال کردن دستگاه ها بود. کارگران تولی پرس هم ۲هفته مرخصی اجباری از ابتدای هفته جاری رفته اند. از چند ماه مانده به پایان سال قراردادهای کاری ما هم یک ماهه شد”.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری اواخر فروردین ماه امسال در پاسخ به خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه “در هفته های گذشته خبری در خصوص تعطیلی شرکت داروگر در رسانه ها مطرح شد و آیا دولت در این ارتباط گزارش از وزارت صنعت نخواسته که چرا این اتفاق افتاده است یا خیر؟” گفت: در این  خصوص و برخی دیگر از کارخانه ها وزارت صنعت گزارش مقدماتی را ارائه کرده و همچنان مشغول بررسی است. البته ممکن است خیلی از شرکتها مشکل داشته و الآن هم داشته باشند یا مشکلات آنها جدی تر شده باشد. وی افزود: حتماً با همکاری وزارت صنعت باید به این واحد و سایر واحدها کمک شود، البته کارآمدی مدیران واحدها و مسایل آنها هم می تواند مؤثر باشد.

انتهای پیام/ تسنیم