حسن روحانی در حالی به هند سفر کرده است که این کشور در ماه‌های گذشته واردات نفت از ایران را کاهش داده و برای تسلیم کردن کشورمان در راستای دریافت امتیازات بیشتر دست به خرید نفت از آمریکا و شرکت در مناقصه میادین نفتی رژیم صهیونیستی زده است. مقامات دو کشور قرار است در قالب بخشی از این سفر فکری درباره مشکل پرداخت پول نفت وارداتی هندها کنند اما هندی‌ها در تلاش‌اند تا با نشان دادن گزینه‌های متنوع برای تأمین نفت، در مذاکره با مقامات ایرانی دست بالا را گرفته و امتیازات بیشتری کسب کنند. هندی‌ها در ماه‌های اخیر در راستای فشار بر ایران برای تصاحب پروژه توسعه میدان گازی «فرزاد ب»، واردات نفت از ایران را کاهش داده‌اند.

به گزارش فارس، هندی‌ها مدعی هستند که با توجه به اینکه این میدان توسط خود هندی‌ها در سال ۲۰۰۸ کشف شد ایران باید طرح توسعه آن را نیز به آن‌ها بسپارد، اما اختلاف اصلی بین ایران و هند بر سر قیمت گاز استخراجی از این میدان است و پیشنهاد هندی‌ها در این زمینه برای گاز میدان فرزاد بسیار پایین بوده است و عملاً هندی‌ها گاز فرزاد ب را مفت می‌خواهند. مقامات نفتی هند همچنین برای فشار بر ایران در کنار کاهش واردات نفت از کشورمان، در تلاش هستند تا با استفاده از نفت آمریکا و گاز اسرائیل در مذاکره با کشورمان دست بالا را بگیرند. به گزارش اکونومیک‌تایمز امسال و سال آینده قرار است رژیم صهیونیستی مناقصه اکتشاف و حفاری ۲۴ بلوک نفت و گازی خود را نهایی کند و شرکت‌های بزرگ هندی در همه این مناقصات شرکت کرده‌اند.

همچنین بخوانید:   بازار ساعت تقلبی و واردات از طریق گمرک

طرف هندی مدعی است که این میادین در کنار واردات نفت از روسیه و آمریکا می‌تواند وابستگی این کشور به نفت کشورهای خلیج‌فارس را کاهش دهد و قصد دارند از این طریق در مذاکرات امتیازات بیشتری بگیرند. هندی‌ها میگویند ذخایر گاز و نفت این میادین به‌قدری است که پس از توسعه آن‌ها نه‌تنها رژیم صهیونیستی در تولید حامل‌های انرژی خودکفا خواهد شد بلکه به یک صادرکننده عمده انرژی در منطقه بدل می‌شود. طرف هندی مدعی است: نفت و گاز این میادین پس از استخراج به شبکه داخلی رژیم صهیونیستی و کشورهای همسایه نظیر مصر وارد می‌شود و مازاد آن نیز امکان صادرات به بازار این شبه‌قاره را خواهد داشت. این ادعای هندی‌ها از دو جهت قابل‌بررسی است. نخست آنکه میزان ذخایر احتمالی نفت یا گاز موجود در میادین موردادعای هندی‌ها در آب‌های رژیم صهیونیستی هنوز مشخص نیست و تا تعیین میزان واقعی ذخایر این میادین و ارزیابی میزان ذخایر قابل‌استخراج آن‌ها راه زیادی باقی‌مانده است.

چنانکه به گزارش جوئیش ویرچوآل لایبرری، اسرائیل بیش از ۹۰ درصد نفت و گاز موردنیاز خود را از خارج وارد می‌کند و حتی با اکتشافات جدید انجام‌شده در این منطقه، اسرائیل حتی در جمع ۴۰ کشور با بیشترین ذخایر نفت و گاز در جهان نیز قرار نمی‌گیرد؛ و دوم اینکه هزینه استخراج نفت و گاز در آب‌های رژیم صهیونیستی بسیار بالاست و البته برخی کارشناسان مدعی هستند که با فن‌آوری‌های جدید می‌توان گاز این میادین را با هزینه کمتری استخراج کرد. طرف هندی همچنین طی ماه‌های گذشته اولین محموله نفتی را از آمریکا خریداری و دریافت کرده است و این مسئله به‌عنوان جایگزینی برای نفت ایران پرداخته است؛ اما با توجه به فاصله زیاد بین آمریکا و هند و هزینه بالای حمل‌ونقل بین دو کشور خرید نفت از آمریکا برای هند پرهزینه‌تر از خرید نفت از ایران است. هندی‌ها در تلاش هستند که موضوع توسعه میادین نفت و گاز اسرائیل را بسیار جدی جلوه دهند و حتی قرار است پس از سفر روحانی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به هند سفر کند تا در این زمینه با مقامات هندی مذاکره کرده و قرارهای خود را محکم کنند.

همچنین بخوانید:   ضعیف ترین تیم اقتصادی در دولت دوازدهم!

پروژه توسعه بندر چابهار و واگذاری ۱۰ ساله این بندر به هندی‌ها از دیگر موضوعاتی است که به‌طور حتم در مذاکرات دوجانبه مقامات ایران و هند جای داشته و خواهد داشت. این بندر هند را به افغانستان و آسیای میانه متصل خواهد کرد و هزینه حمل‌ونقل کالا را برای این کشور به یک‌سوم کاهش خواهد داد. بندر چابهار همچنین امکان دور زدن پاکستان که راه‌های زمینی خود را به روی هندی‌ها بسته است و دسترسی جاده‌ای به شهرهای مهم افغانستان را برای هندی‌ها فراهم می‌کند و این مسئله از اهمیت بالایی برای هندی‌ها برخوردار است چراکه هند به افغانستان به‌عنوان بازاری با پتانسیل بالا برای کالاهای خود نگاه می‌کند. بنا به آنچه گفته شد مقامات ایران در سفر به هند نباید تحت تأثیر بازی هندی‌ها با کارت نفت آمریکا و گاز اسرائیل قرارگرفته و مطمئن باشند ایران همچنان دست بالا را در تعامل با سومین واردکننده نفت جهان دارد.

انتهای خبر/