رضا داودآبادی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه زمانی بزرگ ترین صادرکننده کنسانتره سیب و انار بوده ایم و چرا اکنون بخش زیادی از کنسانتره مورد نیاز کشور وارد می شود، اظهار داشت: این مسئله دلایل مختلفی دارد از جمله آنکه با برقراری تحریم ها بخش زیادی از بازارهای صادراتی که سال ها برای به دست آوردن آن زحمت کشیده بودیم از بین رفت و شاهدیم که کشوری همچون چین که تنها چند سال است وارد بازار کنسانتره شده بازار را تصاحب کرده است.

وی قیمت بالای تمام شده را یکی دیگر از مشکلات پیش روی صنعت تولید کنسانتره در کشور برشمرد و گفت: وقتی قیمت تمام شده کالا در حد نرم جهانی نباشد تولیدکننده منتفع نخواهد بود. از طرفی دیگر بهره وری پایین و سود بالای بانکی از دیگر مشکلاتی است که به این مسئله دامن می زند.

عضو هیأت مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران همچنین به کمبود میوه های مختص به تولید کنسانتره در کشور اشاره کرد و افزود: یک زمانی پرتقال هایی مانند پرتقال شهسواری و پرتقال بمی در بازار فراوان بود اما باغداران شمال به مرور یا به سمت تولید پرتقال های لوکس تامسون که دارای آب کم و قیمت گران هستند رفتند یا به مرور باغات را خشک کرده و ویلاسازی انجام دادند.

به گفته داودآبادی از مجموع ۲۵ هزار تن کنسانتره مورد نیاز پرتقال در صنایع غذایی کشور بیش از ۲۰ هزار تن آن به ارزش کیلویی بیش از ۲۰ هزار تومان وارداتی است.

وی افزود: اکنون حتی اگر میوه ای برای تولید کنسانتره بخواهیم به راحتی در دسترس نیست و جالب تر آنکه اکنون تمام کنسانتره مورد نیاز کشور وارد می شود.

دبیر انجمن صنایع کنسانتره و آب میوه به این نکته هم اشاره کرد که اکنون از مجموع ۴۰ کارخانه تولید کنسانتره در کشور اغلب آنها با یک سوم ظرفیت فعالیت می کنند و در مقابل شاهدیم که انواع نوشیدنی های میوه ای به صورت رسمی و غیر رسمی با قیمت های گزاف در یخچال مغازه ها قرار می گیرد بدون اینکه روی قیمت و کیفیت آن نظارتی شود.

انتهای خبر/فارس