حمیدرضا غزنوی سخنگوی کانون انجمن‌های تولیدکنندگان لوازم‌خانگی با اشاره به اتفاقاتی که اخیراً در بازی‌های المپیک زمستانی در مورد ورزشکاران ایرانی افتاده است، اظهار داشت: شرکت سامسونگ باوجود تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران قائل شده، هیچ‌وقت در فروش محصولاتش به ایران به این تحریم‌ها توجه نکرده و همواره تولیداتش را به بازار پرسود ایران صادر کرده است؛ و در چنین در چنین شرایطی شاهد رفتار نامناسب آن‌ها با ورزشکاران ایرانی بودیم که باعث آسیب زدن به شأن و کیان ایرانی‌ها شده است.

وی با بیان اینکه بازار ایران یک بازار بسیار پرسود برای تولیدات سامسونگ است، افزود: این شرکت کره‌ای برنامه‌ریزی وسیعی برای حضور دائمی در بازار ایران کرده و حتی بخش اقتصادی وزارت امور خارجه کره جنوبی نیز برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی گسترده در امور اقتصادی ایران برنامه‌ریزی کرده است و درواقع از طریق فارسی‌سازی رفتارشان سعی در انجام مسئولیت‌های اجتماعی و فرهنگی در ایران دارند.

به گزارش فارس، سخنگوی کانون انجمن‌های تولیدکنندگان لوازم‌خانگی توضیح داد: در حال حاضر هزینه بسیاری از نهادهای مدنی در ایران از طریق کره جنوبی تأمین می‌شود و کره‌ای‌ها سعی دارند از طریق افزایش ضریب نفوذ خود در بخش‌های مختلف ایران، سود بالایی را حتی از نسل‌های آینده کشورمان برای خود فراهم کنند. ‌حتی باوجود عذرخواهی شرکت سامسونگ و کمیته بین‌المللی المپیک، ورزشکاران غیرتمند ایرانی باید از پذیرش تلفن‌های همراه سامسونگ خودداری کنند زیرا این کار به‌دوراز شأن ایران و ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه سطح برخورد مسئولان ایرانی با رفتار ناشایست کره‌ای‌ها، مناسب نبوده است، اظهار داشت: اعلام نظر وزیر امور خارجه و وزیر صنعت مبنی بااینکه در صورت عدم عذرخواهی از ورزشکاران ایرانی، دیگر از گوشی سامسونگ استفاده نخواهند کرد درواقع یک رفتار در حد یک فرد عادی در ایران است و مسئولان باید برای دفاع از کیان کشور برخورد جدی‌تری داشته باشند.

همچنین بخوانید:   خدابنده، قطب تولید پوشاک کشور

به گفته سخنگوی کانون انجمن‌های تولیدکنندگان لوازم‌خانگی هرچه قدر بازار ایران برای محصولات سامسونگ مهیا باشد، این مسئله به ضرر تولیدکنندگان داخلی خواهد بود و اشتغال ما را بیشتر به خطر خواهد انداخت زیرا در هر کشور ابتدا باید بازار در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار گیرد. کره جنوبی قبلاً نیز جزو کشورهایی بود که داوطلبانه تحریم‌های آمریکا را علیه ایران پذیرفت و امروز نیز رفتار بدی را با نمایندگان ایران داشته است و این در شرایطی است که در حوزه اقتصادی مقابله‌به‌مثلی با این کشور نمی‌شود. حداقل انتظار مردم این است که تبلیغات این شرکت در ایران محدود شود.

وی با اشاره به اخذ عوارض ۳۵ برابری بابت نصب تابلوی تبلیغاتی شرکت‌های غیر آمریکایی بر سر در مغازه‌ها در آمریکا نسبت به شرکت‌های آمریکایی گفت: در ایران چنین مسئله‌ای اجرا نمی‌شود و شرکت‌های خارجی به‌راحتی تبلیغات گسترده‌ای را در بازار انجام می‌دهند. وی با اشاره به عکس‌العمل شرکت ال‌جی نسبت به اتفاقی که برای ورزشکاران ایرانی افتاده است، گفت: این شرکت اعلام کرده که از محصولات ال‌جی به ورزشکاران ایرانی اعطا خواهد کرد اما درواقع ال‌جی و سامسونگ دو برادر هستند و از موقعیت یکدیگر استفاده می‌کنند که هر دو متعلق به کره جنوبی هستند و ازنظر ما ورزشکاران ایرانی نباید هدیه شرکت ال‌جی را نیز بپذیرند.

به گفته غزنوی، در سال ۲۰۱۶ کمتر از هزار میلیارد تومان توسط ال‌جی و سامسونگ بابت تبلیغات در ایران هزینه شد که نیمی از این رقم توسط شرکت‌های مادر در کره جنوبی پرداخت شده است و این مسئله نشان می‌دهد که کره‌ای‌ها برنامه وسیعی را برای حضور در بازار ایران دارند. وی همچنین با بیان اینکه اعلام نظر سامسونگ ایران مبنی بر تجدیدنظر در همکاری با شرکت مادر درواقع یک فرار روبه‌جلو است و هیچ‌وقت این اتفاق نمی‌افتد، گفت: سامسونگ هیچ مزیتی برای بازار ایران فراهم نکرده و حتی درزمینهٔ تحقیق و توسعه نیز اقدامی را انجام نداده‌اند.

همچنین بخوانید:   11 مشکل ریشه ای اقتصاد ایران

سخنگوی کانون انجمن‌های تولیدکنندگان لوازم‌خانگی افزود: در شرایطی که بازار ایران به‌اندازه دو برابر نیاز خود با سرمایه‌گذاری شرکت‌های داخلی در صنعت لوازم‌خانگی روبه‌رو بود، بازهم کره‌ای‌ها در ایران سرمایه‌گذاری کردند و گفتند که می‌خواهیم به صادرات محصولاتمان در ایران بپردازیم ولی این اتفاق هم عملی نشد.

انتهای خبر/