در سال گذشته التهابات و نوسانات قیمت ارز نبض بازار اقتصادی کشور را به دست گرفت و در این میان بازار مسکن نیز از این مسئله مستنثنی نبود.

به گفته کارشناسان بازار ارز و سطح تورم عمومی بیشترین تأثیر را بر روی قیمت مسکن دارند، پیش‌بینی‌ها هم حاکی از آن است که سال جدید هم مانند سال گذشته نوسانات نرخ ارز، بازار مسکن را دستخوش تغییر و تحول قرار دهد، وقتی ارز در بازار آزاد گران می‌شود ناخودآگاه این افزایش قیمت ارزبر روی قیمت تمام کالاهای اساسی اثر می‌گذارد و باعث گرانی تمام کالاها خواهد شد. این مسئله از سویی برافزایش قیمت نهاده‌های تولیدی ساختمانی و درنتیجه افزایش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر درآمدهای ناشی از التهاب نرخ ارز در یک بازه زمانی بلندمدت می‌تواند به‌طور مجدد از طریق ورود برخی از این درآمدها به بازار مسکن، حوزه معاملات و ساخت واحدهای مسکونی را تحت تأثیر قرار دهد. با توجه به رسیدن دلار به کانال ۵۰۰۰ هزارتومانی پیش‌بینی دورقمی شدن نرخ تورم در سال آینده قوت گرفت و با بررسی‌های انجام‌شده توسط مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نرخ تورم عمومی در سال آینده بین ۱۳ تا ۱۵ درصد خواهد بود و بااین‌وجود قیمت مسکن ۴ تا ۵ واحد درصد بالاتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.

در این شرایط سرمایه‌داران ترجیح می‌دهند به‌جای حرکت به بخش‌های تولیدی و صنعتی به‌منظور کسب سود به سمت بازارهای ارز و اقدام به خرید دلار، سکه و طلا بکنند و تا زمانی که فعالیت‌های عمرانی در کشور انجام نشود تورم و گرانی بر مردم فشار می‌آورد

پس از افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن که در بعضی مناطق تا ۴۰ درصد هم رسید و به‌نوعی تسهیلات مسکن ارزش خود را از دست داد و بالاترین تسهیلات پرداختی در تهران که به ۱۶۰ میلیون می‌رسید چیزی معادل نصف قیمت مسکن است که وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد افزایش تسهیلات به ۲۰۰ میلیون تومان را به شورای پول و اعتبار ارائه کرده است. بر اساس نظرسنجی که روزنامه دنیای اقتصاد از ۳۰ کارشناس مسکن انجام داده، ۵۳ درصد آن‌ها معتقدند که باید شرایط دریافت وام مسکن تغییر کند تا شاهد رونق در این بخش باشیم

بر اساس نظرسنجی که روزنامه دنیای اقتصاد از ۳۰ کارشناس مسکن انجام داده، ۵۳ درصد آن‌ها معتقدند که باید شرایط دریافت وام مسکن تغییر کند تا شاهد رونق در بازار مسکن باشیم. در حال حاضر وام اوراق زوجین رقمی معادل ۱۴۰ میلیون تومان است که ۱۲۰ میلیون تومان از محل خرید ۲۴۰ فقره اوراق ۵۰۰ هزارتومانی و ۲۰ میلیون تومان آن به‌صورت وام بدون سپرده به خریدار پرداخت می‌شود و با توجه به کاهش ۲۷ درصدی امروز اوراق مسکن هزینه خرید اوراق ۱۲۰ میلیون تومانی حداکثر ۱۴ میلیون تومان برآورد می‌شود.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی با متراژ ۴۰ تا ۷۵ مترمربع حدود ۴۳ درصد از معاملات مسکن را به خود اختصاص داده است، ۴۳ درصد از معاملات در این بازه‌ی مساحتی بوده درصورتی‌که تنها ۱۲ درصد از ساخت سازها در این متراژها انجام‌شده است که مغایرت قابل‌توجهی با تقاضای بازار دارد.

به گزارش قدس آنلاین، طبق آمار تولید ۸۲۰ هزار واحد مسکونی در سال ۹۱ به ۳۳۳ هزار در سال ۹۵ کاهش داشته است و ۲.۶ میلیون مسکن خالی از سکنه می‌باشد درعین‌حال حدود ۲ میلیون واحد نیز خانه‌های دوم هستند که کمتر از شش ماه در سال از آن‌ها استفاده می‌شود. قیمت مسکن ۲۶ درصد افزایش داشته و کاهش تقاضا تا الآن تأثیر چندانی در ترکیدن حباب مسکن نداشته است.

با این تفاسیر باوجود نواسانات ارز و سایر متغیرها که به آن اشاره شد در سال ۹۷ شاهد افزایش قیمت مسکن بین ۲ تا ۵ درصد بیش از نرخ تورم خواهیم بود و این مسئله نیازمند برنامه‌ریزی جدی برای حل مسئله بحران در بازار مسکن خواهد بود درحالی‌که عملاً نظارتی بر بازار مسکن وجود ندارد و متقاضیان مسکن با شرایط ناگواری روبرو هستند.

انتهای خبر/