بحران قطر هنوز از نظر فعالان اقتصادی در ایران به عنوان یک بحران بلندمدت تشخیص داده نشده است. بیشتر فعالان اقتصادی بحران قطر را یک بحران داخلی  شناسایی کردند که در کوتاه مدت با توجه به تحولات پرسرعت سیاسی در منطقه برطرف شود. همین فکر باعث شد آن ها به عنوان بازار بلندمدت به قطر نگاه نکنند. این در حالی است که قطر، باوجوداینکه بازار کوچکی است، بیش از بحران سیاسی که امروز به آن دچار شده هم، فرصت خوبی برای فعالان اقتصادی ایران بود.

هرچند جمعیت مصرف کننده در این کشور محدود است اما قطر به عنوان یک منطقه بندری، محل رفت وآمد و تعاملات تجاری مردم سایر کشورها، از جمله بحرینی ها، اماراتی ها و عربستانی بوده است. قسمت عمده ای از نیاز این کشورها به محصولاتی مثل خشکبار و تازه خوری از بازار قطر تأمین می شده است. درواقع قطر واردکننده بخشی از کالاهایی است که باهدف عرضه و فروش به کشورهای هم جوار و همکاران اقتصادی اش خریداری می کرده است بنابراین اگر ارتباط اقتصادی قطر با همسایگانش برقرار شود، این کشور بازهم فرصتی برای اقتصاد ایران است. درزمینهٔ خشکبار، کالاهای نیمه آماده و میوه و سبزی ها تازه، درهای قطر از قدیم به روی ایران باز بوده است اما کالای ایرانی پیش تر به شیوه سنتی به مشتریانش در قطر عرضه می شده و البته به دلیل قطع تعامل تجاری قطر با کشورهایی مثل عربستان،بحرین و امارات متحده عربی، کالای ایرانی با کاهش فروش مواجه شده است.

محصولاتی مثل کالاهای لبنی و غذایی باید در بسته بندی خاص به قطر صادر شود. در زمینه صادرات این نوع کالا به قطر با ترکیه رقابت می کنیم. کشوری که پیش ازاین به دلیل صادرات انبوه کالا به عراق از توانایی و امکانات لازم  برای صادرات کالا به کشورهای عربی برخوردار است. ترکیه برای تقویت توان صادرکنندگان به قطر در رقابت با ایران به دلیل فاصله کم استان های هم جوار ایران با مقصد صادراتی و هزینه کمتر حمل ونقل، پروازهای بدون هزینه ای را برقرار کرده تا این فاصله باعث افزایش قیمت کالای ترک در مقایسه با کالای ایران نشود.

در مقایسه با ترکیه، هنوز محرک های لازم برای تقویت توان صادرکنندگان در ایران در نظر گرفته نشده است. از سوی دیگر اتحادیه ها عدد و رقمی رسمی از میزان صادرات انجام شده به قطر اعلام نمی کنند درنتیجه نمی توان به راحتی نتیجه تلاش ها را ارزیابی کرد. اخبار جدیدی از فعالان بخش خصوصی در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ منتشر شده است و اینکه تولیدکنندگان در تلاش اند تا زمینه عرضه طیور ایرانی در بازار قطر را فراهم کنند که امیدوارم این تلاش ها به نتیجه برسد.”

انتهای یادداشت/ حسن فروزان فرد