آخرین مطالب کسب و کار

بازار عراق پذیرای کالای ایرانی است اما ..

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶ | اخبار, اخبار کسب و کار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: زنگنه نخواست و نمی‌خواهد از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند. به دنبال همین رویه، اسرار و اطلاعات محرمانه میادین نفتی ما را در اختیار شرکت‌های خارجی ازجمله توتال فرانسه قرار دادند. حسینعلی حاجی‌دلیگانی، درباره دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه و افزایش صادرات نفت‌خام که مغایر با قانون جلوگیری از خام‌فروشی است، اظهار داشت: در دولت یازدهم صادرات و همکاری‌های تجاری با کشورهای همسایه بسیار کاهش یافته و به وارداتی از دو، سه کشور دنیا منحصر شده است، به‌طور مثال نخست‌وزیر عراق بارها از دولتمردان ما  گله کرده  که به‌رغم آماده بودن  بازار عراق برای پذیرش کالاهای ایرانی دولت ایران اقدامی در این جهت انجام نداده است.

وی ادامه داد: به‌رغم تلاش وافر ایران در حفظ استقلال و یکپارچگی عراق، ترکیه بازار مصرف این کشور را در دست گرفته است، همچنین حضور ما در دیگر کشورهای همسایه و غیرهمسایه نیز به همین منوال است. نماینده مردم شاهین‌شهر تصریح کرد: از طرفی امروز بازار داخلی را در اختیار کالای خارجی مشابه تولید داخل قرار داده‌اند به نحوی که واردات کالاهای ساخته‌شده مثل پوشاک و در و پنجره  از کشور ترکیه ۲۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است، در این راستا دولت به جای اینکه از واردات بی‌رویه کالاهای مشابه تولیدشده در داخل جلوگیری کند و از قاچاقی که سالانه حدود ۷۰۰ هزار شغل را از بین می‌برد ممانعت بورزد و به صادرات توجه کند؛ به طور کلی این ۳ مهم را فراموش کرده و بر تولید نفت خام بیشتر و فروش آن متمرکز شده است.

حاجی‌دلیگانی ادامه داد: همچنین برای فروش نفت خام از ظرفیت‌های داخلی  بهره نجسته است. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال‌های ۸۴ تا ۸۸ میزان تولید نفت‌خام  تا ۴ میلیون بشکه در روز بوده است، افزود: ولی زنگنه وزیر نفت اعلام کرد برای یک میلیون اضافه تولیدی باید قرارداد‌های شیرینی را با کشورها و شرکت‌های خارجی ببندیم به‌طوری که  در حق آنها ارفاق قائل شده و آنها را جذب کنیم تا آنها بیایند و با ایران قرارداد امضا کرده و تکنولوژی، نیروی انسانی و سرمایه خود را وارد کشور کنند در حالی که ما هر ۳ مورد فوق را داریم.

حاجی‌دلیگانی بیان داشت: زنگنه نخواست و نمی‌خواهد از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند به دنبال همین رویه، اسرار و اطلاعات محرمانه میادین نفتی ما را متاسفانه در اختیار شرکت‌های خارجی از جمله توتال فرانسه قرار دادند و آنها هم این اطلاعات را به کشورهای رقیب تحویل دادند. وی تاکید کرد: صادرات و واردات در دولت یازدهم بسیار ضربه خورده است، چرا که از یک طرف واردات بی‌رویه و قاچاق و از سوی دیگر نبود مشوق‌های صادراتی، ایجاد مانع و در نظر نگرفتن تسهیل و آسان‌سازی مقررات در امر صادرات گویای صادق این ادعاست. نماینده مردم شاهین‌شهر درباره ناکامی دولت یازدهم در مقابله با خام‌فروشی گفت: در چندین سال اخیر چند پالایشگاه به ظرفیت کشور اضافه شده است؟ اگر مابه‌التفاوت برخی از این کالاهای قاچاق را که در عرصه نفت اتفاق می‌افتاد جلوگیری می‌کردند با آن می‌شد در این ۴ سال چندین پالایشگاه در کشور ساخت ولی چنین اتفاقی نیفتاد و بیشتر همت‌شان را بر صادرات نفت‌خام گذاشتند.

انتهای پیام/ نسیم

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *