فاصله میدان فردوسی تا چهارراه استانبول را سال‌هاست که رهگذاران بارنگ و بوی چرم و دلار می‌شناسند، عادت کرده‌اند سنگ‌فرش‌های این خیابان را با نمای صرافی و چرم‌فروشی و صدای دلالان دلار و اسکناس فروش‌ها طی کرده و تا صف‌هایی که معمولاً جلوی سفارت‌های چند کشور در چهارراه استانبول قرار دارد حرکت کنند؛ اما اکنون دلار روال این محل را به‌هم‌ریخته و عابران به‌سختی می‌توانند مسیر طی کنند.

این روزها از دور میدان فردوسی گرفته تا داخل این خیابان ظاهر قابل‌تأمل و کم‌نظیری طی حداقل پنج سال گذشته مشاهده می‌شود. صف‌های طویل به کنار، نامنظم و پر سروصدا که کاملاً فضا را به‌هم‌ریخته و گاها در بین آن‌ها دعوا و جنجال وجود دارد، در بینشان از زن و مرد گرفته تا افراد کم سن و سال و مسن دیده می‌شود و از اوایل روز تا عصر جمع می‌شوند، افراد حاضر سر دریافت شماره بحث‌وجدل می‌کنند و حتی گریبان گیر یکدیگر می‌شوند. عجیب است و غیرقابل‌باور، اما دعوا و انتظار بر سر ارز پرحاشیه آمریکایی در ایران است؛ دلار “.

جریان بازار ارز در نیمه دوم امسال را می‌توان از گزیده‌های سال ۱۳۹۶ و حتی چند سال اخیر دانست. جایی که رشد قیمت ونوسانی که معمولاً در این بازه زمانی و به دلایل خاص خود هرساله رخ می‌دهد، زودتر از موعد شروع شد و آن‌قدر پیش رفت و فضای جذابی را برای مخاطبان بازر ایجاد کرد که تقاضای بالا برای خرید و سودآوری، نرخ را تا رکورد ۵۰۰۰ تومانی هم پیش برد.

به گزارش ایسنا، گرچه در مدت حداقل پنج‌ماهه نوسان تند بازار ارز، بارها وعده تعدیل داده شد ولی در عمل اتفاقی نیفتاد و نشان از سیاستی که کنترل‌کننده بازار باشد نداشت تا این‌که درنهایت بانک مرکزی در اواخر بهمن‌ماه به این نتیجه رسید که بسته سیاستی کنترل بازار ارز را اجرایی کند. از انتشار اوراقی که نرخ سود پنج‌درصدی بالاتر از سود بانکی داشت و البته بانک‌ها را متضرر کرد تا پیش‌فروش سکه که بتواند بخشی از نقدینگی بازار را جمع کرده و مردم را از بازار ارز روی‌گردان کند.

بااینکه از شروع اجرای بسته، التهاب بازار کم شد و قیمت‌ها به‌سرعت گذشته رو به رشد نرفت و بانک مرکزی از کنترل شدن بازار ارز درنتیجه این اقدام خود خبر داد ولی ماجرا روی دیگری هم داشت که به‌وضوح خود را در میدان فردوسی نشان داد. حدود ۲۰ روزی است که روال خریدوفروش دلار در بازار تغییر کرده است. تا پیش‌ازاین صرافان ارزی که به‌طور روزانه و تا ۱۰۰ هزار دلار از صرافی بانک‌ها دریافت می‌کردند را با اختلاف حدود ۱۵ تا ۲۰ تومانی در هر دلار بفروش می‌رسانند و البته در کنار آن دلار در اختیار خود را هم عرضه می‌کردند که هم قیمت بود. همچنین مسافران می‌توانستند با در دست داشتن ویزا و کارت ملی حدود ۵۰۰۰ دلار برای هر فصل و یا یک‌بار در سال از صرافی بانک‌ها دریافت کنند.

اما اکنون این‌گونه نیست، صرافی‌ها ملزم هستند دلار بانکی را با نرخی که حدود ۴۵۰۰ تومان تعیین‌شده بفروشند. جریان ازاین‌قرار است که تمامی صرافی‌ها در این مدت دیگر از صرافی بانک‌ها دلار تهیه نمی‌کنند و حاضر به ارائه آن نیستند و برخی دراین‌باره اقدام می‌کنند. صرافی‌های دیگر هم که دلار بانکی ندارند و دریافت و توزیع آن را با توجه به شرایط بازار به‌صرفه نمی‌دانند فقط دلار را با نرخ آزاد و آن‌هم نه در هرزمانی به فروش می‌رسانند که قیمتی بیش از ۴۸۰۰ تومان دارد.

دراین‌بین فروش همان دلار بانکی با نرخ ۴۵۰۰ تومان پرحاشیه است. روزانه صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌هایی که این دلار را عرضه می‌کنند تشکیل می‌شود و نکته اینجاست که هر نفر فقط ۱۰۰۰ دلار می‌تواند بگیرد. شاید در ظاهر این‌گونه باشد که ۱۰۰۰ دلار که تعدادی نیست که ارزش ماندن چندساعته کنار خیابان را داشته باشد ولی حساب سرانگشتی ساده نشان می‌دهد که چندآن‌هم بد نیست. اگر یک نفر هرروز چند ساعت وقت صرف ماندن در این صف کند و ۱۰۰۰ دلار بگیرد درمجموع چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند ولی می‌تواند همین دلار ۴۵۰۰ تومانی را حداقل ۴۸۰۰ تومان در بازار بفروشد که برای هر دلار اختلاف قیمتی ۳۰۰ تومانی ایجاد می‌کند. به عبارتی هر نفر در هرروز برای هر ۱۰۰۰ دلاری که می‌گیرد می‌تواند ۳۰۰ هزار تومان سود کند که این مبلغ برای خرید دلار در ۲۰ روز از یک ماه هم اتفاق افتد سودی حداقل شش‌میلیونی برای او رقم می‌زند، این سود برای افراد عادی سود کمی نیست.

در سویی دیگر صف‌هایی می‌بینیم که قشر مسافر جلوی آن ایستاده‌اند. قبلاً مسافران باید از صرافی بانک‌ها ارز خود را می‌گرفتند، اما اکنون مشاهده می‌شود که صف آن‌ها مقابل صرافی‌های عادی است. تا ۵۰۰۰ دلار با نرخ بانکی و با ارائه ویزا می‌توانند بگیرند ولی جالب اینجاست که گفت‌وگو با برخی افراد در صف از این حکایت داشت که ارز مسافران و ۵۰۰۰ هزارتایی ظاهر ماجراست و برخی بیش از این در چند روز هم می‌توانند بگیرند!

اما گروه دیگر افرادی هستند که زمان و البته حوصله ماندن در صف‌های طویل را ندارند و از سویی دیگر حجم نیاز آن‌ها بیش از این ۱۰۰۰ دلار است ازاین‌رو باید از ارز آزاد استفاده کنند. این افراد هم با مشکلات خاص خود مواجه‌اند. این روزها هر صرافی حاضر نیست دلار خود را به هرکسی به‌خصوص افراد غیر آشنا بفروشد و متقاضیان امکان تهیه بی‌دردسر ارز را ندارند چراکه نمی‌توانند در حجم بالا بفروشند و عنوان می‌کنند که حساب‌های آن‌ها ردیابی شده و ممکن است مالیات تعلق بگیرد، هرچند که برای آن‌هم راه ساده‌ای وجود دارد و کسی که حجم بالای دلار بخواهد می‌تواند با بردن چند کارت ملی و چند کارت‌بانکی آن را تهیه کند. بااین‌حال شرایط برای همه یکسان نیست و متقاضیان عمده ناچارند به هر قیمتی حتی غیرمتعارف تن داده و در بازار سیاه ارزی که راه افتاده است نیاز خود را تأمین کنند.

تحلیلگران بازار ارز معتقدند که در جریان خاص بازار ارز به نظر می‌رسد بانک مرکزی نه‌تنها کنترلی بر سودجویان بازار نداشته بلکه خود امکانی برای سودآوری از دلار و جولان سودجویان با توجه به دونرخی شدن و فشارهایی که وجود دارد در بازار ارز فراهم آورده است. آن‌ها تأکیددارند بازار ارز مانند فنری شده که بانک مرکزی آن را به‌طور دستوری تحت‌فشار نگه‌داشته و هرگاه دست خود را از آن بردارد می‌تواند درگیر نوسان شدیدتری از قبل شود.

انتهای خبر/