بازار ارز که در هفته‌های اخیر روزهای ناآرامی را سپری می‌کرد بعد از طرح جدید بانک مرکزی و ورود نیروی انتظامی به خیابان فردوسی ظاهراً به آرامش رسیده است. بانک مرکزی در راستای ایجاد اطمینان در فعالان بازار در خصوص توانمندی مجموعه اقتصادی کشور نسبت به ایجاد آرامش و تأمین ارز خارجی موردنیاز، تدابیری شامل انتشار اوراق گواهی سپرده، اوراق گواهی مبتنی بر ارز و طرح پیش‌فروش سکه بهار آزادی را اتخاذ و اجرا کرده است.

فردوسی خلوت شد، دلال‌ها جرئت ندارند از افشار رد شوند

خلوتی خیابان فردوسی را می‌توان در ناپدید شدن صف‌های طولانی خریداران دلار مقابل صرافی‌ها و البته خالی شدن میدان مقابل پاساژ افشار به وضوح دید. دلال‌هایی که در هفته‌های اخیر تا ساعات پایانی شب مقابل پاساژ افشار مشغول خریدوفروش دلار بودند این روزها حتی جرئت نزدیک شدن به پاتوق هرروزه‌شان را هم ندارند. نیروی انتظامی اعلام کرده که با توجه به افزایش غیرقانونی ارز در بازار تهران تا مرز ۵۰۰۰ تومان و با توجه به خواست هیئت دولت برای برخورد با اخلالگران در چهارچوب قانون، پلیس آگاهی طرح دستگیری و برخورد با این سوداگران را در دستور کار خود قرارداد.

در عملیات چهارشنبه صبح پلیس آگاهی که در سه نقطه پاساژ افشار، سبزه‌میدان و خیابان منوچهری پایتخت به اجرا درآمد، «س» که به‌عنوان جانشین یکی از پر حاشیه‌ترین دلالان ارز در سال‌های اخیر مطرح بود دستگیر شد. مأموران نیروی انتظامی با چند دستگاه ون، مقابل پاتوق دلارفروش‌های فردوسی حضور پررنگی دارند که طبق گفته فعالان بازار این حضور ظاهراً دائمی خواهد بود. تعدادی از صراف‌ها می‌گویند: هیچ‌کس نباید با دلار نقدی در فردوسی رفت و آمد کند چراکه در طرح جدید نیروی انتظامی و بانک مرکزی، دلال‌های ارز خیلی سریع شناسایی‌شده و دستگیر می‌شوند. این وضعیت بازار و امنیتی شدن دلار موجب شده تا نقدهای به بانک مرکزی وارد شود ولی رئیس‌کل بانک مرکزی معتقد است که اجرای این سیاست بازار را امنیتی نکرده است بلکه این روال مطابق عرف جهانی است.

همچنین بخوانید:   اقتصاد مقاومتی به‌ دنبال چیست؟

سیف با اشاره به برخورد با اخلالگران ارزی در روزهای اخیر و انتقاد از برخی افراد که آن را امنیتی کردن اقتصاد تلقی می‌کنند، گفت: برخورد با اخلالگران اقتصادی در دنیا یک عرف و هنجار پذیرفته‌شده است، بر این مبنا نیروی انتظامی با همکاری بانک مرکزی در روزهای اخیر با اخلالگران ارزی برخورد کرده است، لیکن متأسفانه برخی با تحلیل‌های نادرست این اقدام بانک مرکزی را امنیتی کردن فضای اقتصادی عنوان می‌کنند، این در حالی است برخورد با افراد مجهول‌الهویه که با فعالیت‌های سوداگرانه تخریب‌های فراوانی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کنند، بر مبنای عرف جهانی است. وی افزود: امروز در هیچ کشوری اجازه داده نمی‌شود بدون شناسایی دقیق مشتری خدماتی ارائه شود، این در حالی است که متأسفانه شاهد این بودیم که یک نرخ متفاوت برای معاملات ارزی بدون شناسایی خریدار و فروشنده و بدون طی مراحل شناسایی مشتری ایجادشده بود و این به معنای شروع اقتصاد زیرزمینی است که با قاطعیت می‌بایست با آن برخورد می‌شد.

صراف‌ها: بازار نمی‌تواند همیشه در این حالت بماند

یکی از فعالان بازار ارز می‌گوید: بازار نمی‌تواند دائماً بااین‌حال باشد چراکه ادامه این وضعیت به نابودی صرافی‌ها ختم می‌شود. وی از کمبود سایر ارزهای معتبر در بازار خبر داده و می‌گوید: این روزها نرخ دقیقی برای دلار در بازار وجود ندارد و صرافی‌ها اکثراً از خریدوفروش ارز خودداری می‌کنند. بعد از امنیتی شدن بازار نه مردم و نه صراف‌ها هیچ‌کدام سمت خریدوفروش دلار نمی‌آیند. این صراف در ادامه به وضعیت ارز دریافتی از بانک مرکزی اشاره دارد و می‌گوید: بانک مرکزی ۱۰۰ هزار دلار به صراف می‌دهد و می‌گوید در یک روز باید بفروشید! خب صراف با این وضعیت به چه کسی ارز بفروشد؟ به همین خاطر ترجیح می‌دهند اصلاً ارز از بانک هم نخرند.

همچنین بخوانید:   بازار زشت!

بازار ارز نیمه تعطیل شد

فرد دیگری که هم‌اکنون در بازار ارز حضور دارد می‌گوید: الآن بازار و صرافی‌ها حالت نیمه تعطیل دارند و معامله‌ای انجام نمی‌شود. یکی از صراف‌ها می‌گوید: بانک مرکزی صبح به صرافی‌های منتخب یک نرخ برای ارز تزریقی اعلام می‌کند ولی در طول روز آن نرخ را کاهش می‌دهد به همین خاطر صراف‌ها نمی‌توانند از بانک هم ارز بخرند چراکه می‌دانند ضرر می‌کنند. در سایر شهرها نیز خریدوفروشی برای دلار و سایر ارزها انجام نمی‌شود. به همین دلیل صراف‌ها ترجیح می‌دهند مغازه‌هایشان را تعطیل کنند و به خانه‌هایشان بروند.

فاتحه دلار فردایی خوانده شد

به گزارش تسنیم، بعدازآنکه نرخ دلار به ۵۰۰۰ تومان نزدیک شد بانک مرکزی و نیروی انتظامی به‌طور رسمی وارد بازار شده و مانع فعالیت‌های دلالی شده‌اند. یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که باعث افزایش قیمت دلار در بازار ارز می‌شد، معاملات کاغذی دلار بود. دلال‌هایی که مقابل پاساژ افشار و سبزه‌میدان تجمع می‌کردند علاوه بر معاملات نقدی و روزانه معاملات کاغذی و فردایی را هم انجام می‌دادند که طبق آن هرروز قیمت پایه برای معاملات فردای دلار تعیین می‌کردند. ارز فردایی معاملاتی است که مبادله ارز و ریال به روز یا روزهای آینده موکول شده و به‌طور عمده توسط اشخاص حقیقی انجام پذیرفته و اغلب موارد منجر به تحویل فیزیکی ارز نشده و تنها تفاوت قیمت تسویه می‌گردد.

این سودجویان، درست زمانی که قیمت‌ها به موقعیت ثبات خود نزدیک می‌شود، به‌عنوان خریدار عمل می‌کنند و با انجام معاملاتی که در هیچ سیستم و سامانه‌ای ثبت نمی‌شود، در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند. دلالان فردایی بازار ارز در ساعت‌های انتهایی روز برای تعیین قیمت‌ها در روز آینده دست‌به‌کار شده و سعی می‌کنند باقیمت بالاتری نسبت به معاملات نقدی، ارز بخرند و این همان نوسان قیمت ارز است. طبق ماده ۱۳ قانون مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها انجام هرگونه معاملات فردایی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است و به استناد ماده ۱۵ همین قانون ماده (۱۵) متخلفین از این مقررات به استناد قانون پولی و بانکی کشور، قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی، قانون اخلال در نظام اقتصادی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

همچنین بخوانید:   کفش های جدید آدیداس با الهام از شهر کپنهاگ

رئیس‌کل بانک مرکزی با تشریح هماهنگی و انسجام قوا برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز گفت: با همکاری و هماهنگی بین قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان امور مالیاتی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به شناسایی سفته‌بازان و سوداگران بازار ارز اقدامات جدی انجام شد و بخش آثار التهابی از سوی سوداگران متوقف‌شده است و به‌هیچ‌وجه در آینده اجازه شکل‌گیری مجدد این‌گونه فعالیت‌ها داده نخواهد شد. وی درباره اقدامات اقتصادی انجام‌شده برای کنترل التهابات بازار ارز و رفع نگرانی‌های جامعه در خصوص حفظ ارزش دارایی‌های خود نیز افزود: از تمام امکانات برای برون‌رفت از وضعیت موجود و برگرداندن آرامش به بازار و حفظ و تداوم دستاوردهای حاصله استفاده می‌کنیم.

انتهای خبر/