محمد مهدی مافی عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران: عواملی چون عرضه و تقاضا در قیمت مسکن تأثیرگذار است و تغییرات در  بازارهای موازی چون ارز، سکه و طلا جو روانی را پیش می‌آورد و سرمایه‌ها از بانک‌ها به‌سمت بخش مسکن سرازیر می‌شود و این امر همراه با افزایش قیمت مسکن بود. قیمت مسکن حد منطقی و معقول باید داشته باشد در غیر این صورت توان خریدار پایین می‌آید و تولید کننده هم اقدام به کاهش ساخت‌وساز می‌کند.

مافی ادامه داد: قیمت مسکن در سال‌های گذشته به اندازه نرخ تورم بود؛ افزایش قیمت ۳۰درصدی، بسیار لجام‌گسیخته است،گروهی از این فرصت استفاده می‌کنند سود می‌برند و در مقابل مردم ضرر می‌کنند. با افزایش قیمت مسکن، قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد کارگران و … افزایش می‌یابد و واسطه‌ها تنها سود می‌کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران افزود: باید اقتصادی پایدار داشته باشیم در غیر این صورت، تورم منجر به کاهش اشتغال در بخش مسکن می‌شود. در چند سال گذشته دولت تورم را نگه داشت اما اکنون یکدفعه قیمت از تورم بالا رفت و این به‌ضرر مصرف کننده است.

باید ساخت مسکن براساس نیازسنجی و الگوی مصرف  صورت گیرد، در برخی از مناطق کشور با افزایش و در برخی نقاط با کاهش تولید روبه‌رو هستیم به‌طور مثال در بحث لوکس‌نشینی، مسکن بسیار زیاد داریم که تا چندین سال آینده نیاز به ساخت‌وساز این واحدها نیست اما در برخی نواحی (بخش متوسط و فرودست جامعه) که به مسکن نیاز دارند محصول آماده نداریم. دولت از نظر عملیاتی نمی‌تواند در بخش مسکن اقدامی کند اما در سطح بالادستی می‌تواند با ساده‌سازی ساخت‌وساز و دریافت مجوز این روند را تسهیل کند.

انتهای خبر/