حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی بابیان اینکه کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر ربطی به سیاست‌های بانک مرکزی ندارد گفت اگر نیروی انتظامی دخالت نمی‌کرد بازار ارز سروسامان پیدا نمی‌کرد. وقتی دلالان جمع شدند بازار ارز آرامش یافت. همین‌الان اکثر صرافی‌ها با نرخ ارزی که بانک مرکزی اعلام کرد ارزی را مبادله نمی‌کنند. این نشان می‌دهد که بانک مرکزی نمی‌داند باید چه سیاستی برای بازار ارز اتخاذ کند و بدترین نوع سیاست را اتخاذ کرده است.

وی خاطرنشان کرد: حالا سؤال من از بانک مرکزی این است که این ۱۰۱ هزار میلیارد تومانی که در چند روز اخیر بر اساس اوراق گواهی سپرده فروخته‌شده است را به چه کسی می‌خواهند بدهند. آیا این پول جمع‌آوری‌شده می‌خواهد به بخش واقعی اقتصاد تزریق شود؟ یا همان واردکننده و قاچاقچی و دلال ارز، متقاضی این تسهیلات خواهد شد؟ بنابراین باید گفت منابع دوباره وارد بخش‌هایی می‌شود که باعث تنش در بازار ارز شده‌اند. وی تصریح کرد: سیاست‌های بانک مرکزی کمر تولید را شکسته و به نفع واردکنندگان است

این اقتصاددان تصریح کرد: حالا باید گفت مجموع همه این‌ها دست‌به‌دست هم می‌دهد که کمر بخش تولید را بشکند. این یعنی رکود اقتصادی. حالا این‌که می‌گویند ما تورم را کم کردیم باید پرسید تورم را به چه قیمتی کم کردید؟ تورم را با بالا نگه‌داشتن نرخ سود بانکی کم کردید. وی اضافه کرد: این‌که هنر نیست که خلق نقدینگی می‌کنید نقدینگی در بخش واقعی اقتصاد وارد نمی‌شود، به بخش دلالی می‌آید و حالا به‌زور واردات تورم نگه‌داشته می‌شود. با این کار تولید و اشتغال از بین می‌رود و سیاست ناشیانه‌ای دنبال می‌شود. البته وقتی رئیس‌کل بانک مرکزی یک حسابدار هست ما دیگر چه توقعی باید داشته باشیم؟ در دنیا رئیس‌کل بانک مرکزی از اقتصاددانان خبره، آگاه، دانشمند و اجرایی انتخاب می‌شود. روسای بانک مرکزی همین آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاددانان هستند.

همچنین بخوانید:   گوگل ارزشمندترین کمپانی جهان شد

به نقل از نود اقتصادی، صمصامی بیان کرد: رئیس‌کل بانک مرکزی ما به دنبال حفظ وضع موجود است؛ یعنی تداوم بیکاری، رکود و بیکاری جوانان و البته سرمایه‌گذاری منفی، رشد نقدینگی و افزایش هزینه‌های تولید به‌واسطه گرانی نرخ ارز. خروج از رکود از کاهش تورم در اقتصاد مهم‌تر است. در رکود طرف بیکار است، اصلاً درآمدی ندارد که خرج کند. در وضعیت تورمی، فرد شغل دارد ولی قدرت خرید و رفاهش کمتر می‌شود.

وی گفت: اما اینکه می‌گویند اگر اقتصاد را از رکود خارج کنیم با افزایش تورم مواجه می‌شویم این درواقع بر اساس یک تئوری است که خود آقایان حتی نمی‌دانند چه پیش‌فرض‌هایی دارد. ما می‌توانیم هم‌زمان، هم اقتصاد را از رکود خارج کنیم و هم تورم را تثبیت کنیم. ما باسیاست‌های درستی می‌توانیم جذب نقدینگی و هدایت نقدینگی به سمت تولید و سرمایه‌گذاری را انجام دهیم و با کاهش هزینه‌های تولید درواقع عرضه اقتصاد را افزایش دهیم، بدون اینکه تورم افزایش پیدا کند.

انتهای خبر/