زمان واکنش سریع، ابزار رقابتی است.

بسیاری از شرکت ها از طریق سرعت عمل، در صدد کسب یک مزیت رقابتی اند. به بازاریابان سریع العمل تبدیل می شوند و هنر فشردگی سیکل زمانی و سرعت را در بازار فرا می گیرند. آنها سرعت را، در چهار حوزه بازاریابی، می آموزند. این چهار حوزه ابداع و نوآوری، تولید، تدارکات و خرده فروشی است.

در عصر کوتاه شدن دوره عمر کالا، سرعت بخشیدن به زمان نوآوری یک ضرورت است. رقبا در بسیاری از صنایع در آن واحد از پیشرفت های تکنولوژیک و فرصت های جدید در بازار آگاه می شوند. شرکت هایی که زودتر به راه حل های عملی دست یابند، از مزایای اولین بودن خود در بازار برخوردار می شوند. آن ها در کسب منفعت، از جمله اولین پاداش گیرندگان قلمداد می شوند.

یک بررسی نشان داده است، کالا هایی که شش ماه دیرتر اما طبق بودجه پیش بینی شده عرضه شده اند، ظرف ۵ سال اول از عرضه خود، به طور متوسط ۳۳ درصد کمتر سودآوری داشته اند و کالاهایی که به موقع اما با هزینه ای ۵۰ درصد بالای بودجه پیش بینی شده به بازار آمده اند، سودآوری شان تنها ۴ درصد کاهش داشته است.

تولید، عرصه دیگری برای کاهش سیکل زمانی به شمار می رود. تویوتا ظرف سه سال می تواند اتومبیلی را طراحی و به بازار عرضه کند، در گذشته این زمان ۵ سال یا بیشتر بود. این شرکت قبلا برای تهیه یک اتومبیل سفارشی به ۵ هفته زمان نیاز داشت، اما این زمان هم اکنون به ۳ روز کاهش یافته است.

تدارکات، عرصه سوم برای تولید کنندگان هوشیار به شمار می رود، آنها برای ایجاد سیستم های عرضه مجددسریعتر، تلاش زیادی از خود مایه می گذارند. تولید کنندگان پوشاک همچون لوی اشتراوس، بنتون و دلیمیتد به سیستم های واکنش سریع کامپیوتری روی آورده اند که سیستم های اطلاعاتی فروشندگان، کارخانجات تولیدی، مراکز توزیع و مجاری خرده فروشی آن ها را به هم متصل می کند.

تسریع خرده فروشی چهارمین جبهه مزیت رقابتی است. امروزه فیلم ظرف یک ساعت چاپ و آماده می شود و یک عینک را نیز می توان ظرف یک ساعت تولید کرد. مفهوم کلیدی، تبدیل فروشگاه های خرده فروشی به کارخانجات کوچک (Mini – Factories) است. اینک فروشگاه های عکس از تجهیزات چاپ عکس استفاده می کنند و خرده فروشی های عینک هم در فروشگاه های خود آزمایشگاه های کوچک (Mini – Lab) دارند.

خدمات هم از مقوله های سرعت پذیر است. تصویب وام های رهنی به طور معمول به چندین هفته وقت نیاز دارند. یک دلال وام می گوید: “ما به شرح حال زندگی شما گوش فرا می دهیم و تا سی روز بعد نتیجه امر را به اطلاع شما می رسانیم”. اما همه چیز در حال دگرگونی است. امروزه متقاضی وام خیلی راحت وارد سیتی بانک می شود، گزارش ساده ای از وضعیت مالی خود را ارائه می دهد و یک برنامه نرم افزاری سیتی کوئیک ظرف چند دقیقه امکان تصویب وام را بررسی می کند.

حل و فصل دعاوی مربوطه به بیمه خسارت دیدگان از تصادفات هم سرعت می گیرند. شرکت بیمه پروگرسیو، یک فورد اکسپلورر به صحنه تصادف و یا منزل بیمه شده اعزام می کند که به کامپیوتر شخصی، مودم، چاپگر و فکس مجهز است. کارشناس مربوطه میزان خسارت را برآورد می کند، چک بانکی صادر می شود و ترتیب اعزام یک اتومبیل کرایه ای به محل حادثه داده می شود. بیمه شدگان دیگر شرکت های بیمه معمولا باید چندین روز کاری صبر کنند تا کارشناس مربوطه برای انجام کارهای اداری اقدامات خود را آغاز نماید.

دست یابی به راه هایی که بتوان خدمت سریع و بهتری به مشتریان ارائه کرد مستلزم آن است که فقط یک شرکت به این راه ها دسترسی حاصل کند و آن گاه دیگران مجبور خواهند بود سرعت عملکرد خود در زمینه نوآوری، تولید، تدارکات و خرده فروشی را دگرگون سازند.

انتهای مطلب/ لینک محتوا