محققان بازاریابی در طی سالها بررسی تجربیات بسیاری در مورد بازاریابی تعاملی و یا بازاریابی محاوره ای (Interactive Marketing) به دست آورده‌اند. تکنولوژی اینترنت و جذابیت‌هایش بسیاری از بازاریابان را به این سمت هدایت کرده است. بسیاری از روش‌های قدیمی بازاریابی قابل‌ملاحظه هستند، برخی از معروف‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

برندینگ: برای این روش بازاریابی تجربه Spiral Marketing و یا برندینگ مارپیچی توصیه‌شده است. به‌گونه‌ای که روش قدیمی تبلیغات و بازاریابی را به همراه اینترنت باید به کار برد. بر اساس یکی از بررسی‌های انجام‌شده مشخص گردید که ۴۰ درصد از کاربران مشاهده یک بنر تبلیغاتی را به خاطر خواهند آورد و همچنین ۴۱ درصد مردم پس از مشاهده یک پیام تبلیغاتی تلویزیونی، آن را به یاد داشته‌اند.

مونتگومری، مدل‌های کمی را در مطالعه رفتار مصرف‌کننده در فضای غیر آنلاین ارزشمند توصیف می‌کند. این روش‌ها به شکلی مشابه می‌توانند به‌منظور پیش‌بینی تماس‌های فضای آنلاین یکپارچه شوند. روش‌های نگهداری اطلاعات کاربران این امکان را برای بازاریابان فراهم می‌کند تا خصوصیات کاربران خود را بدون اینکه حتی نیاز به تکمیل خلاصه توسط آنان داشته باشند، به‌دقت پیش‌بینی کنند.

مونتگومری برخی مدل‌های بازاریابی را که در گذشته استفاده‌شده‌اند، این‌چنین بیان می‌کند:

مدل خود بازگشت کننده: این مدل‌ها می‌توانند با به‌کارگیری الگوهای استفاده‌شده در گذشته، الگوی آینده را پیش‌بینی کنند. این مدل‌ها توانایی اداره کردن فواصل زمانی عدم استفاده از الگو را که به‌طورمعمول در داده‌ها دیده می‌شود در خود دارند.

مدل فیلترینگ مشترک: این مدل با استفاده از تکنیک خوشه‌بندی، مشتریان با علایق مشابه را همانندسازی می‌کند. این دست تکنیک‌ها در سایت‌های اختصاصی پیاده‌سازی خواهند شد.

همچنین بخوانید:   مورد کاوی مبین نت، مدیریت ضعیف چرخه عمر محصول

انتهای مطلب/ لینک محتوا