علی اکبر پوراحمد نژاد با اشاره به جولان برندهای پر آوازه اروپایی غیرمجاز در برخی نقاط شمالی تهران گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال قبل روند ثبت اقدام قانونی برای عرضه این برند ها را اعلام کرد و اوایل امسال اخطارهای لازم به واحدهای عرضه کننده برندهای غیرمجاز داده شد. بازرسان کمیسیون مبارزه با قاچاق استان تهران و اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان هفته گذشته با مراجعه به این واحد ها تذکرات لازم را دادند.

پوراحمد نژاد با اشاره به شکایات متعدد مردم در این حوزه گفت: از آنجا که برخی واحد ها به این تذکرات توجهی نکردند امروز با همکاری پلیس امنیت روند اعمال قانون و پلمپ ۹ واحد در ۸ پاساژ انجام شد. هفته گذشته ۱۵۲ واحد عرضه کننده این برند ها اخطار گرفته بودند و رصد روزانه این واحد ها همچنان ادامه خواهد یافت.

برای واحدهایی که تغییر رویه دهند و مصادیق تخلف را جمع آوری کنند، احترام قائلیم، افزود:، اما اگر واحدی باشد که همچنان اصرار بر تخلف داشته باشد برخورد قانونی خواهیم کرد. غالب اجناسی که این برند ها مدعی آن هستند وجاهت قانونی ندارد و عملا تقلبی هستند و فقط بابت این برند ها مبالغ کلان از مردم دریافت می شود.  تا زمانی که این مسیر قانونی صحیح نشود بازرسی ها ادامه خواهد داشت.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: بررسی واحد به واحد اماکن عرضه کلان کالایی در دستور کار قرار دارد. هفته گذشته محوریت بازرسی ها، بررسی اماکن و واحدهایی بود که البسه و کالاهای ورزشی کلان را در تهران در معرض فروش قرار داده بودند. در این بررسی ها ۶۱۲ واحد صنفی مورد بازرسی و رصد قرار گرفت و از ۲۱۸ واحد که روند تجاری آن ها به سمت عرضه کالاهای قانونی بود، تقدیر شد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران افزود: در این بازرسی ها که با همکاری اتحادیه ها و اصناف مرتبط انجام می شود همچنین به ۱۸۵ واحد اخطار به خاطر اصلاح ساختار داده شد که امیدواریم هرچه سریعتر روند عرضه کالای خود را قانونی کنند. در کنار مبارزه با باندهای قاچاق سازمان یافته، بررسی، رصد و نظارت بر واحدهای عرضه کننده کالاهای کلان بعنوان یکی از ماموریت های اصلی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران در سال ۹۶ تعریف شده است و اجرایی می شود.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهران درباره برندهای تقلبی گفت: عموما اماکن درجه بالای اقتصادی کشور از برندهای تقلبی استفاده می کنند که نمونه آن را می توان در بازارهای شمال پایتخت دید.

علی اکبر پوراحمدنژاد درباره علت وجود برندهای تقلبی با وجود برخوردهای قانونی که صورت می گیرد، تصریح کرد: عده ای وجود دارند که نمی خواهند این وضع اصلاح شود. مصوبات وزارت صنعت در خصوص ساماندهی برند ها خارج از حوزه قاچاق است، اما ستاد مبارزه با قاچاق وارد این موضوع شده است. وی درباره محل های رخ دادن این تخلف گفت: عموما اماکن درجه بالای اقتصادی کشور از برندهای تقلبی استفاده می کنند و این تخلفات سوء استفاده از اعتماد عمومی شهروندان است.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهران تصریح داشت: ارائه برند تقلبی یک نوع کلاهبرداری است و در گام دوم می توان عنوان مستتر قاچاق را در آن یافت. این موضوع در دستور کار کمیسیون های مبارزه با قاچاق استان ها به ویژه پایتخت اجرایی ابلاغ شده است که همزمان با همکاری مسئولین در وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی اصلی این موضوع انجام می شود.

وی در خصوص روند مبارزه با برندهای تقلبی گفت: در ۴۳ پاساژی که در شمال تهران داشتیم بررسی های میدانی صورت گرفت که متاسفانه شاهد بودیم بخش عمده ای از این برند ها هیچ انتسابی به صاحب برند که یک کشور اروپایی است، ندارد. بر اساس قانون، هر برند خارجی که می خواهد در یک سرزمین دیگر فعالیت کند باید رسمیت آن مبنی بر منتسب بودن به اصل برند یا شرکت در توافقات بازرگانی کشور پذیرنده ثبت شود در حالی که در هیچ کدام از این برند ها چنین موضوعی دیده نشد.

پوراحمدنژاد به اخطارهایی که سال گذشته به برندهای تقلبی داده شده اشاره کرد و بیان داشت: از مجموع اخطار ها تن ها هفت شرکت مشتمل بر ۲۳ برند مراجعاتی در جهت ثبت برند خودشان با رعایت ضوابط قانونی کرده اند و بقیه برند ها که قریب به ۱۵۰ عنوان می شوند، اقدامی در این خصوص نکرده اند و عملا هیچ انتسابی به برند خارجی ندارند.

انتهای خبر/ تسنیم