02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

ایرانی‌ها با به جان خریدن عبور از مناطق محل درگیری میان شورشیان کرد و نیروهای دولتی ترکیه به وان می‌آیند تا بتوانند چمدان‌های خود را با تی‌شرت‌ها و شلوارهایی پر کنند که قیمتشان پایین‌تر از اجناس مشابهی است که در ایران خریداری می‌کنند. به گزارش تسنیم و به نقل از اکونومیست، صنعت گردشگری ترکیه در سایه حملات تروریستی اخیر، کودتای نافرجام سال گذشته و سیاست‌های سرکوبگرانه دولت اردوغان آسیب سختی دیده است. ورود گردشگران خارجی به این کشور از ۳۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ به تنها ۲۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ کاهش‌یافته است. به‌خصوص گردشگران غربی کمتر تمایلی به سفر به این کشور دارند. بسیاری از هتل‌ها در استانبول و دیگر شهرهای ساحلی مدیترانه برای جذب مشتری دست به کاهش قیمت‌ها زده‌اند.

اما وضعیت در شهر وان در چند ده کیلومتری مرز با ایران اندکی متفاوت است. در نه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۷، این شهر میزبان ۳۸۸ هزار گردشگر ایرانی بود که نسبت به ۲۶۴ هزار گردشگر کل سال قبل رشد قابل‌توجهی نشان می‌دهد. این تقریباً به‌اندازه کل جمعیت شهر وان است. هتلداران محلی نمی‌توانند جوابگوی تعداد بالای تقاضای ایرانیان باشند. در یک روز غیر تعطیل در ماه سپتامبر، خبرنگار اکونومیست بعد از مراجعه به ۱۴ هتل و تنها مهمانسرای شهر جایی برای خواب پیدا نمی‌کند و تنها به لطف یک مورد لغو سفر یک مسافر دیگر موفق می‌شود یک اتاق خالی پیدا کند.

تعداد ایرانیانی که در اوایل تابستان به این شهر سفر کردند به حدی بالا بود که فرمانداری ناگزیر شد برخی از آن‌ها را در خوابگاه‌های دانشجویی و دیگر خانه‌های خصوصی اسکان دهد. یک مقام محلی شهر وان به شوخی می‌گوید: «گاهی اوقات احساس می‌کنید در شهر خودتان مثل یک خارجی هستید.» این سفرها موجب ارزآوری ده‌ها میلیون دلاری برای فعالان اقتصادی شهر وان شده است. مسئولان شهر وان اخیراً شروع به برگزاری دوره‌های زبان فارسی برای مغازه‌داران کرده‌اند.

همچنین بخوانید:  دلالان و واردکنندگان برندگان اوضاع نابسامان امروز

در شرایطی که ترکیه با مشکل کاهش ورود گردشگر از اروپا و آمریکا مواجه است، گردشگران خاورمیانه‌ای با ماشین به این کشور سفر می‌کنند. انتظار می‌رود امسال ۲ میلیون ایرانی به ترکیه سفر کنند که یک رکورد محسوب می‌شود. ایرانی‌ها با به جان خریدن عبور از مناطق محل درگیری میان شورشیان کرد و نیروهای دولتی ترکیه به وان می‌آیند تا بتوانند چمدان‌های خود را با تی‌شرت‌ها و شلوارهایی پر کنند که قیمتشان بسیار پایین‌تر از اجناس مشابهی است که در ایران خریداری می‌کنند.

انتهای خبر/