محمد کهن دل اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه با انتقاد از تصمیم دولت برای تثبیت قیمت دلار روی ۴۲۰۰ تومان اظهار کرد: آقای جهانگیری از اینکه بعدازاین همه بی‌تدبیری درصدد مهار نرخ ارز از بالای شش هزار تومان به چهار هزار و دویست تومان هستید، باید تشکر کرد؟ آقای آخوندی وزیر همین دولت از طریق تئوری رونق تورمی می‌خواهد مسکن را به‌عنوان یک دارایی تجاری وارد سفته‌بازی می‌کند و عنوان می‌کند بازار ارز و طلا از مسکن فعال‌تر است.

وی افزود: وقتی بانک مرکزی باسیاست‌های کوتاه‌مدت و مقطعی برای دولت و بانک مرکزی اعتباری باقی نمی‌گذارد، اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به دولت و بانک مرکزی کاهش می‌یابد. وقتی دولت حرف درمانی اقتصادی را جایگزین برنامه‌های اقتصادی می‌کند و به‌جای حل مسائل اقتصادی و معیشتی به فکر اقتدار دولت و پیروز جلوه دادن جناح سیاسی چه انتظاری باید داشته باشیم؟ وقتی اقتصاددانی در دولت وجود ندارد یا آن‌هایی که هستند به توجیه رفتار غیرمنطقی مقام بالاتر خود برمی‌آید، نتیجه این می‌شود که ارز ظرف چند روزبه بالای شش هزار تومان برسد.

به گزارش نود اقتصادی، این اقتصاددان گفت: آقای جهانگیری هیچ‌کدام از موارد فوق نه اقتصادی است و نه مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است. اگر اقتصاد مقاومتی را اجرا می‌کردید، بازار ارز به این روز نمی‌افتاد. آقای جهانگیری هنوز با نگاه و تکیه‌بر دیگران راه‌حل ارائه می‌دهید. آیا بهتر نیست جاذبه سفته‌بازی در اقتصاد کاهش و درصدد حذف این فعالیت‌ها برآیید؟ به‌طرف عرضه در اقتصاد توجه کنید و منابع را به سمت تولید هدایت کنید. البته این به معنی توزیع پول نیست. کاری کنید که منابع در بخش تولید بکار گرفته شود.

کهن دل تصریح کرد: صداقت داشته باشید. فعالان اقتصادی از سیاسیون بسیار هوشمندتر و عاقل‌ترند. بی‌حساب در جلوی تریبون قرار نگیرید. کاهش اعتبار ایران اسلامی باسیاست‌ها و راهبردهای شما در حافظه مردم فراموش‌شدنی نیست. اینکه می‌توان ثبات ارزی داشته باشیم دور از دسترس نیست اما راه را باید درست انتخاب کرد. روزهای سختی است و مردم این روزهای سخت را هرگز از یاد نخواهند برد. عامل این روزهای سخت شما و دوستانتان در دولت هستید

انتهای خبر/