با انتشار خبرهای تقریبا همیشگی از وقوع جنگ ها و درگیری ها در کشورهای مختلف خاورمیانه از جمله سوریه و عراق، مخاطبان آمریکایی اغلب اینگونه تصور می کنند که کل منطقه درگیر جنگ و ناامنی است. اما گردشگران آمریکایی ظاهرا در مورد ایران نظر دیگری دارند و خبرهای رسیده از ایران آنها را تشویق می کند تا از نزدیک، بودن در این کشور را تجربه کنند. چندین گروه گردشگری در سال ۲۰۱۷ شاهد افزایش قابل توجه علاقمندی گردشگران آمریکایی برای سفر به خاورمیانه بوده اند و برخی از آنها از افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی تمایل به سفر به این منطقه نسبت به سال گذشته خبر داده اند.

شرکت گردشگری تاپدک تراول اعلام کرده که رزرو تورهای گردشگری از آمریکای شمالی به مقصد خاورمیانه در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته ۱۰۷ درصد افزایش داشته است. شرکت اینترید تراول هم از افزیش ۷۰ درصدی میزان تقاضا برای سفر خبر داده است.

نیک رایت، مدیر بخش خاورمیانه شرکت تاپدک تراول گفت: «تعداد زیادی از مسافران به دلیل تجربه کردن یک فرهنگ متفاوت که ازآنچه در زندگی روزمره خودشان متفاوت تر است به آنجا می روند. مهم این است که ما این تفاوت ها را در معرض دید آنها قرار دهیم.»

بر اساس شاخص جهانی گردشگری، بسیاری از کشورها در خاورمیانه و شمال آفریقا برای گردشگری بسیار امن هستند و در برخی موارد نسبت به مقصد های اروپایی کمتر در معرض خطرات تروریستی هستند. این شاخص پروژه ای است که توسط انستیتوی اکنومیکس اند پیس اجرا شده و کشورها را بر اساس میزان خطرات تروریزم و حملات تروریستی رتبه بندی می کند.

عراق و افغانستان در سال ۲۰۱۶ در صدر فهرست شاخص جهانی گردشگری قرار داشتند، اما بسیاری از همسایگان این کشورها حتی کمتر از کشورهای اروپایی در معرض حوادث و حملات تروریستی قرار دارند. ایران در این فهرست با کسب نمره ۳.۹۴۹ پشت سر فرانسه، انگلیس و آمریکا قرار گرفته یعنی کمتر از این کشورها در معرض حوادث تروریستی قرار دارد. فرانسه در رتبه بیست و نهم این فهرست قرار دارد و کشورهای انگلیس و آمریکا سی و چهارم و سی و ششم هستند. ایران در رتبه چهل و هفتم جای گرفته است.

انتهای خبر/ تراول ایند لیژور