در بهمن ماه گمرک ایران طی نامه ای به مدیران اجرایی اعلام کرد که در برنامه ششم توسعه واردات و توزیع چای خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده طبق اعلام سازمان امور مالیاتی معاف است. براین اساس زمان اجرایی شدن این قانون همزمان با اجرایی شدن برنامه ششم توسعه کشور اعلام شده است. البته ناگفته نماند که این معافیت قابل تسری به خدمات بسته بندی، فرآوری و توزیع محصول نخواهد بود و تنها عرضه واردات چای خشک بدون هیچ گونه افزودنی در برنامه ششم از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

چندی پیش محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای حذف مالیات بر ارزش افزوده چای خارجی را عاملی برای کاهش قدرت رقابت پذیری چای داخلی دانست و افزود: حذف تعرفه واردات چای خشک در تضاد با اقتصاد مقاومتی و تولید داخل است که این امر به نفع ما نیست. حال باید منتظرماند و دید که کاهش تعرفه واردات چای خارجی چه تاثیری بر میزان تولید و فروش چای ایرانی در سال‌های آتی به همراه خواهد داشت.

گودرز خرداد پور معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه حذف مالیات بر ارزش افزوده چای های وارداتی به نفع تولید داخل نیست، اظهار کرد: مصوبه اخیر گمرک مبنی بر حذف مالیات بر ارزش افزوده چای وارداتی، کاهش رقابت تولید داخل نسبت به محصولات خارجی را به همراه دارد. به گفته وی؛ حذف مالیات بر ارزش افزوده به سبب کاهش هزینه های تولید، انگیزه واردکنندگان برای واردات را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید:   مشاوره های خارجی در مخابرات متوقف شد

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، خردادپور ادامه داد: حمایت همه جانبه دولت طی سال‌های اخیر از چایکاران، افزایش تولید برگ سبز چای را به همراه داشت که مصوبه حذف مالیات بر ارزش افزوده و رقابت سخت میان تولید داخل و خارجی، مشکلاتی برای چایکاران به وجود خواهد آورد. این مقام مسئول مصرف سالیانه چای کشور ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتن چای خشک اعلام کرد و افزود: متوسط تولید سالیانه چای خشک داخلی ۲۵ هزارتن است که با این وجود تأمین مابقی نیاز کشور از منابع وارداتی، حذف مالیات بر ارزش افزوده نمی‌تواند در کاهش میزان تولید تأثیرگذار باشد.

به گفته معاون بازاریابی سازمان چای با کاهش و حذف تعرفه چای وارداتی، افزایش کیفیت چای داخلی امری ضروری است، در غیر این صورت نمی‌توان برنامه افزایش تولید را پیش برد.

واردات سالیانه ۹۶ هزارتن چای

صادق حسنی مدیر اجرایی صندوق چای در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه واردات چای حساب‌وکتاب ندارد، گفت: سال گذشته ۵۶ هزارتن چای به‌طور رسمی و ۴۰ هزارتن غیررسمی وارد شد. وی افزود: عدم پرداخت ۹ درصد ارزش افزوده برای این حجم واردات رقم قابل‌توجهی است. حسنی بیان کرد: حداقل نرخ هر کیلو چای خارجی ۴۰ هزار تومان است، این در حالی است که کارخانه‌های چای برای فروش ۲۵ هزارتن چای خشک داخلی با مشکلات متعددی روبر هستند.

مدیر اجرایی صندوق چای ادامه داد: باوجودآنکه برای حذف ارزش افزوده چای داخلی سال‌ها تلاش کردیم اما واردکنندگان به سبب نفوذ و قدرت بیشتر ظرف مدت دوماه توانستند معافیت را اخذ کنند که این امر در افزایش میزان واردات تأثیر بسزایی خواهد داشت. وی در پاسخ به این سؤال که حذف مالیات بر ارزش افزوده چای داخلی می‌تواند بر کاهش میزان تولید تأثیرگذار باشد یا خیر، بیان کرد: اجرای این مصوبه تاثیری در میزان تولید چای داخلی نخواهد داشت و تنها این میزان واردات می‌تواند مشکلاتی درفروش محصول داخلی ایجاد کند.

همچنین بخوانید:   کنایه شرکت ایر بی ان بی به ترامپ در تبلیغات تجاری

انتهای خبر/