رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی از افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت لوازم‌خانگی در سال ۱۳۹۷ خبر داد. محمدرضا دیانی امروز (سه‌شنبه) در نشستی خبری مبنی بر قیمت لوازم‌خانگی در سال آینده، اظهار کرد: هرچند در سال جاری رشد خوبی در تولید لوازم‌خانگی داشتیم اما تقاضای عقب‌ماندگی در این حوزه همچنان وجود دارد و به دلیل وابستگی مواد اولیه به نرخ ارز شرایطمان بسته به زمان تغییر می‌کند.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم نسبت به سال گذشته سهم مواد خود را در قیمت تمام‌شده داشته باشیم، باید سود ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت لوازم‌خانگی مدنظر قرار گیرد و با توجه به اینکه در سال جاری علی‌رغم شرایط سخت موجود تولیدکنندگان لوازم‌خانگی باهمان نرخ‌های قبلی کار خود را ادامه داده‌اند، ۱۵ تا ۲۰ درصد نسبت به قیمتی که باید در بازار داشته باشیم عقب هستند و به‌طور حتم با توجه به شرایط سخت موجود این تداوم ادامه نخواهد داشت و با آغاز سال آتی شاهد رشد قیمت در این حوزه خواهیم بودیم.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از ابتدای سال آینده و به‌صورت مادام خبر داده است، تصریح کرد: در این رابطه هیچ‌گونه مشورتی با ما صورت نگرفته و از آن بی‌اطلاعیم.

دیانی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای است که اگر عزم ملی نداشته باشیم؛ مشکلات حل نخواهد شد. دور تسلسل در اقتصاد ایران به وجود آمده و حل آن نیازمند به یک عزم ملی با نگاهی متفاوت است تا اصلاح امور صورت گیرد. وی همچنین با انتقاد از واردات برخی کالاها از کشورهایی نظیر کره جنوبی و ترکیه اظهار کرد: با توجه به اینکه ما به ترکیه مواد اولیه می‌فروختیم آن‌ها برای این واردات تعرفه گذاشته و ما را محدود کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند که همچون گذشته به این کشور صادرات داشته باشیم.

همچنین بخوانید:   کارت اعتباری خرید کالا و ریل‌گذاری غلط بانک مرکزی

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ادامه داد: نمی‌دانم به چه علت کالاهای بادوامی که کالای پایه نیز محسوب نمی‌شوند و نیز کالاهای لوکس از ترکیه وارد می‌شوند، این کالاها از ارزش‌افزوده بالایی برخوردارند و علت واردات آن‌ها مشخص نیست. این در حالی است که ما برای واردات این کالاها تعرفه ترجیحی در نظر گرفته‌ایم و به آن‌ها امکان ورود داده‌ایم درحالی‌که ترکیه‌ای‌ها حتی واردات پتروشیمی از ایران را به کشورشان محدود کرده‌اند.

کره‌ای‌ها ۲ سال ما را بازی داده‌اند

دیانی با تأکید بر اینکه سیاست‌های وارداتی ما متناسب با شرایط پیرامونی نیست، یادآور شد: کره‌ای‌ها با ما شش میلیارد دلار فاینانس امضا کرده‌اند و دو سال است که ما را بازی می‌دهند. چرا نباید جلوی واردات از کره گرفته شود، آن‌ها سالانه شش – هفت میلیارد دلار واردات به ایران دارند اما هیچ اقدامی در ارتباط با فاینانس‌ها نداشته‌اند و برای ما بازی به راه انداخته‌اند. علاوه بر این ترکیه‌ای ما را در شرایط سختی قرار داده‌اند درحالی‌که ما هرگز چنین تصمیم متقابلی را در قبال آن‌ها اتخاذ نکرده‌ایم.

وی بابیان اینکه صنعت به‌شدت دچار بحران و آسیب در بخش نقدینگی است، گفت: در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم بانک‌ها را نیز سرزنش کنیم. همه باهم گرفتارشده‌ایم و نمی‌توانیم به بانک‌ها زور بگوییم. در حال حاضر قدرت خرید مردم تضعیف‌شده و تصمیمی در ارتباط با افزایش توان قدرت خرید و توان تولید داخل گرفته نمی‌شود. به‌طور حتم عملیاتی شدن تصمیماتی نظیر کارت اعتباری خرید کالای ایرانی و نیز ارائه تسهیلات به بخش تولید می‌تواند کمک‌کننده باشد اما فعالیت‌های درخوری صورت نگرفته است.

همچنین بخوانید:   بازاریابی مترو تهران

به گزارش ایسنا، رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی بابیان اینکه به حوزه صنعت توجه نمی‌شود، اظهار کرد: زمانی که سفته‌بازی صورت می‌گیرد، پول‌های سرگردان به سمت دلار هجوم می‌آورند. به‌طور حتم اگر حرکتی در بخش اقتصادی نداشته باشیم، در آینده باید منتظر ریز گردهای آزاردهنده‌ای باشیم که منافع ملی و حیات اقتصادی ما را به مخاطره می‌اندازد.

انتهای خبر/