آخرین مطالب کسب و کار

افزایش تورم و بی برنامگی دولت مستقر

تیر ۸, ۱۳۹۶ | اخبار, خبر اقتصادی

هنوز مدت زیادی از انتخابات ریاست جمهوری سپری نشده که بی برنامگی دولت مستقر در ادامه راه خود نمایان شده است. کما اینکه در تبلیغات ریاست جمهوری اخیر نیز تنها چیزی که در کارنامه تبلیغاتی این دولت ثبت نشده، ارائه یک برنامه مدون برای چهار سال دوم اداره قوه مجریه می باشد. احتمالا این رفتار به معنای ادامه روند فعلی اقتصادی است، روندی که در آن تولید کشور خوابیده و بیکاری و بحران های کلان اقتصادی (مانند بدهکاری عظیم دولت به نظام بانکی و سایر دستگاه ها) گریبان اقتصاد کشور را بیش از پیش خواهد گرفت. دولتی که ادعای ایجاد سالیانه یک میلیون شغل توسط رقبایش را غیر ممکن می دانست، خود نیز با عقب نشینی معناداری وعده ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال را داد، اما پس از روی کار آمدن مجدد، این وعده را منوط به شروطی مانند ورود سرمایه گذاری خارجی بسیار زیادی کرد!

حال با گذشت انتخابات و فروکش کردن جو انتخاباتی کشور، وعده های روحانی مبنی بر سه برابر شدن یارانه اقشار خاص، پرداخت کارانه بیکاران و بسیاری از طرح های دیگر رها شد تا دولت روحانی نشان دهد، اغلب آنچه که در انتخابات قول داده بود را صرفا برای رای آوردن گفته است.

به نظر می رسد این بی برنامگی دولت، آنچنان گریبانش را گرفته که برای فرار از عدم بهبود وضعیت اقتصادی، راهی به جز حاشیه سازی در پیش نگرفته است. هنوز مدت زیادی از اظهار نظر سیف، رئیس کل بانک مرکزی در زمینه ادغام بانک ها نگذشته بود که این اظهار نظر قبل از بررسی طرح ادغام بانک ها در شورای پول و اعتبار موجی از نگرانی را در میان سپرده گذاران به وجود آورد به طوری که سیف و معاونینش در بیست روز گذشته مدام در حال توجیه کردن این اظهارات بوده و به نوعی سعی کردند اظهار نسنجیده رئیس بانک مرکزی را تکذیب کنند.

در این میان؛ شخص رئیس جمهور نیز فرصت را مغتنم شمرده و با وجود بدهکاری های چند هزارمیلیارد تومانی دولت به سپاه و تعاریفی که پیش تر از این نهاد کرده بود (از جمله اینکه سپاه، رقیب بخش خصوصی نیست)، در سخنان عجیبی سپاه را مانع خصوصی سازی حقیقی نامید و گفت: «بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی تفنگ بود که آن را به یک دولت باتفنگ تحویل دادیم. این اقتصاد و خصوصی سازی نیست. از آن دولتی که تفنگ نداشت می ترسیدند چه برسد به اینکه اقتصاد را به دولتی دادم که هم تفنگ دارد و هم رسانه را در اختیار دارد و همه چیزی دارد و کسی جرات ندارد با آنها رقابت کند.»ظاهرا دولت در شرایط فعلی ترجیح می دهد همچنان بر طبل حاشیه سازی بکوبد، این حاشیه سازی حداقل نفعی که برای دولت دارد، جلب کردن توجهات عمومی برای جدا شدن از مطالبات واقعی مردم است. در حالی که بزرگ کردن یک مداحی در حاشیه نماز عید فطر و بی احترامی عده قلیلی در روز قدس به رئیس جمهور به اولویت درجه کشور تبدیل شده است، می بینیم مطالبات اقتصادی از دولت کمرنگ و کمرنگ تر می شود.

در سایه همین حاشیه سازی ها دیدیم که بانک مرکزی برای چندمین بار به تغییر آمار منتشره خود در خصوص رشد اقتصادی دست زد، آماری که هر بار تغییر کرد، عملکرد این دولت را بهتر و عملکرد دولت قبلی را بدتر نشان داده است. به عنوان نمونه همانطور که روز گذشته گروه اقتصادی کیهان منتشر کرد، بانک مرکزی دولت یازدهم تاکنون برای رشد اقتصادی سال آخر دولت دهم، سه رقم اعلام کرده است:  منفی ۵/۸ درصد، منفی ۶/۸ درصد و منفی ۷/۷ درصد!

از طرف دیگر بانک مرکزی در گزارش جدیدش، آمارهای رشد اقتصادی دولت روحانی را نیز تغییر داده، اما به سمت بالا. یعنی در گزارش جدید، رشد اقتصادی سال  ۱۳۹۲ که قبلا منفی ۱/۹ درصد اعلام شده بود را به منفی ۰/۳درصد تغییر داده است.

در سایه همین حاشیه سازی ها دیدیم که تورم نیز از ماه خرداد سال جاری مجددا دو رقمی شد و از کانال ۱۰ درصد نیز عبور کرد، پیش بینی هایی هم که در خصوص تورم سال جاری مطرح می شود افزایش این رقم تا حدود ۱۱/۵ درصد می باشد.

در ابتدای این نوشته ذکر شد که این بی برنامگی دولت برای ادامه مسیر چهار ساله اش، بیم تداوم روند قبلی را افزایش می دهد و این موضوعی است که هم اکنون نیز (در شرایطی که حتی دولت دوازدهم آغاز نشده) می توان پیامد های نبود نقشه راه مذکور را با حاشیه سازی هایی که برای فرار از پاسخگویی انجام می شود؛ به خوبی مشاهده کرد.

انتهای خبر/ کیهان

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *